bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2012, 08:59   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Batıl inançlarla ilgili hikayeler

Batıl inançlarla ilgili hikayeler

13 Sayısının Uğursuzluğu

13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur apartmanlarda otellerde 13. kat ya 12A'dır ya da 14'tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa bile insanlar o odada kalmak istemezler. Hatta ayın 13'ünde işe gelmeme uçak ve tren rezervasyonlarının iptali alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların ABD'ye günde milyonlarca dolara mal olduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı 'triskaidekaphobia'dır.

Genel olarak bu inancın Hz. İsa'nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara İskandinavya topraklarına kadar gider.

O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking'lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga'nın oğulları olup ay kraliçesi Nanna'nın da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken yalanların ve hilelerin tanrısı Loki davetli olmadığı halde zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i öldürür.

Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.

Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. Ancak böyle bir günde doğmuşsanız tam tersi yani 13 sizin uğurlu gününüzdür.

Cuma gününün uğursuz sayılmasına Havva anamızın Adem babamıza elmayı cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

At Nalı ve Şans

Atların bulunduğu her ülkede at nalı uğurlu olarak kabul edilir. Bu nedenle her çağda her ülkede batıl inançların içinde en yaygın ve en güçlüsü olmuştur.

Demir yeryüzünde keşfedildiği zaman insanlar onun Tanrılar tarafından büyücüler ve şeytana karşı gönderilmiş bir güç olduğuna inandılar. Ayrıca eski çağlarda 'U' şeklinin de özel bir anlamı vardı. Ay'ın hilal konumuna benzer şekliyle bolluğu iyi talihi ve koruyucu gücü temsil ediyordu.

Bir nalın yedi tane demir çivi ile çakılması da yedi sayısının uğurlu sayılmasından dolayı inanışı destekliyordu. Diğer taraftan cadıların uçmak için süpürge sapını tercih etmelerinin nedeninin atlardan korkmaları olduğuna inanılıyordu. Bu nedenle at nalı tarihte büyücülere karşı da kullanılmış büyücü olduğundan şüphe edilen yaşlı kadınlar öldürülünce bir daha geri gelmemeleri için tabutlarının üzerlerine birer at nalı çakılmıştır.

Hıristiyanlıkla birlikte kilise birçok inançta olduğu gibi at nalı ile ilgili kendi hikayesini yarattı. Bu hikaye onuncu yüzyılda geçiyor.

Canterbury Kilisesi'nin başpiskoposu St. Dunstan din adamı olmadan önce nalbantlık yaparmış. Bir gün şeytan kılık değiştirerek işyerine gelir ve at ayağı şeklindeki ayaklarına nal takmasını ister. St. Dunstan şeytanı hemen tanır ve ona "ayaklarına nal takabilmesi için onu duvara zincirlerle bağlaması gerektiğini" söyler.

Şeytanı çok sıkı bir şekilde duvara bağlayan nalbant nalın çivilerini o kadar acı ve ızdırap verecek şekilde çakar ki sonunda şeytan aman dilemek zorunda kalır. Nalbant şeytana bir daha Allah'a inanan hiçbir insanın evine girmeyeceğine dair söz verirse serbest bırakacağını söyler.

Şeytan "Peki o insanları nasıl ayırt edeceğim" diye sorunca da nalbant bir süre düşünür elindeki nalı havaya kaldırır ve "İşte işaret bu olacak" der "bunu kapısının üstünde gördüğün hiçbir eve girmeyeceksin."

At nalı kapıya gelişigüzel asılmaz. Kapının tam üzerinde ve uçları yukarı bakacak şekilde olmalıdır ki iyi şans uçlarından aşağı süzülüp gitmesin. At nalını geceleri uykularında kabus görmemek için yatak odalarına asanlar da vardır. Zamanımızda ise at nallarının nazar boncuğu gibi elde taşınması revaçta.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-12-2012, 07:30   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Kara Kedi
kapalı alanda şemsiye açmak
merdivenin altından geçmek
eve at nalı veya nazar boncuğu asmak
terliğin ters dönmesi
yılbaşında nar patlatmak
atletlerimizi ters giymek
ayna kırmak
emekleyince veya ayak sürtülmesiyle misafir gelmesi.........vb


 

Alt 17-01-2013, 10:34   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Batıl inançlarla ilgili hikaye istiyorum


 
Alt 17-01-2013, 07:36   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ya çok kısa olcak nolur


 
Alt 26-11-2013, 06:13   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Suya denize taş atmak kötü şans getirir.

Yeni ayakkabılar masanın üstünde bırakılmaz.

Yeni eve taşınırken eski evin süpürgesi yeni eve götürülmez.

Kulağınız yanıyorsa biri sizi anıyor demektir. Sol kulak yanıyorsa kötü sağ kulak yanıyorsa iyi şekilde

Sol elinizin avuç içi kaşınıyorsa kavga edeceksiniz sağ elinizin avuç içi kaşınıyorsa para gelecek

İyi birşeyden bahsederken ve zarar gelmesi istenmiyorsa tahtaya 3 kez vurulur.

Süpürgeyle vurduğunuz kişi tembel olur.


 
Alt 14-04-2015, 07:40   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

şey ben batıl inançlarla ilgili hikayeler aradım ama yokkkk:(


 
Alt 18-02-2016, 08:01   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bir kibritle üç sigara
Aynı kibritle üç kişinin birden sigarası yakılırsa bu üç kişiden özellikle genç olanının öleceğine inanılır. Bu inanışa konu olan öykü ise ülkemizden çok uzaklarda Güney Afrikada doğmuştur. 1899'daki Boer Savaşı sırasında İngiliz askerleri geceleri siperlerinde sigaralarını yakmak için bir kibriti üç kişi arasında dolaştırmışlardı. Bu tedbirsizlik ise yerlerini belli etmiş ve Güney Afrikalılar tarafından öldürülmelerine yol açmıştı.

Aynı kibritle üç kişinin birden sigarası yakılırsa bu üç kişiden özellikle genç olanının öleceğine inanılır. Bu inanışa konu olan öykü ise ülkemizden çok uzaklarda Güney Afrikada doğmuştur. 1899'daki Boer Savaşı sırasında İngiliz askerleri geceleri siperlerinde sigaralarını yakmak için bir kibriti üç kişi arasında dolaştırmışlardı. Bu tedbirsizlik ise yerlerini belli etmiş ve Güney Afrikalılar tarafından öldürülmelerine yol açmıştı.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Batıl inançlarla ilgili hikayeler

Batıl inançlarla ilgili hikayeler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: batıl inançlarla ilgili hikayeler, batıl inançla ilgili hikayeler, batıl inançlarla ilgili kısa hikayeler, batıl inançla ilgili hikayeler kısa, batıl inançlarla ilgili hikayeler kısa, batıl inançla ilgili kısa hikayeler, batıl inançlar ile ilgili hikayeler, batıl inançlar ve hikayeleri, batıl inançlar ile ilgili hikayeler kısa, batıl inançla ilgili kısa hikaye, batıl inançların hikayeleri, batıl inançla ilgili hikaye, batıl inançlar ile ilgili hikaye, batıl inanç hikayeleri, batıl inançlar ile ilgili öyküler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Batıl İnançların Kökeni Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2011 12:41
Ilginç hikayeler ve olaylar... nurküllü LakLak Bölümü 38 01-08-2011 04:18
Evlilik hakkında batıl inançlar nimlahza Evlilik Hazırlığı 0 16-06-2011 12:19
batıl inançları olanlar......... Jülyet LakLak Bölümü 10 26-02-2010 10:04
Batıl inançlar hurafe mi? mormavi Burçlar, Tarot ve Astroloji 0 20-04-2009 05:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats