bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2012, 03:25   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisine Dair Sözleri

Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisine Dair Sözleri

Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisine Dair Sözleri

Benim hayatta yegâne fahrim servetim Türklükten başka bir şey değildir.
1923

Bu memleket tarihte Türktü halde Türktür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.
1923

Türk! Öğün. Çalış. Güven.
1925

Bir Türk dünyaya bedeldir.
1925

İngiliz ateşe militerinin sorduğu bir sorunun cevabıdır:
Anasının ve babasının asilliğiyle iftihar eden Tedoz İtalya yarımadasına inmek isteyen Türk Attillâ'ya barış görüşmesinden önce sormuş:
"Siz hangi asîl ailedensiniz?" Attillâ da ona cevap vermiş: "Ben asîl bir milletin evlâdıyım!" İşte benim cevabım da size budur!"

Türk milleti büyük bir arslandır. Biz hepimiz onun tüyleri arasına sıkışmış ve sığınmış göz ile görülmez küçük varlıklarız. O arslanın büyük hareketleri ve hamleleri ise inkılâp hareketleri ve hamleleridir. Bu arslanı tahrik edebilmek... İşte bizim için iftihar edebilecek rol budur.
1931

Ben batı milletlerini bütün dünyanın milletlerini tanırım. Fransızları tanırım Almanları Rusları ve bütün dünyanın milletlerini şahsen tanırım ve bu tanışmam da harb sahalarında olmuştur ateş altında olmuştur. Ölüm karşısında olmuştur. Yemin ederek size temin ederim ki bizim milletimizin manevî kuvveti bütün milletlerin manevî kuvvetinin üstündedir.
1920

Türk milleti güzel her şeyi her medenî şeyi her yüksek şeyi sever takdir eder. Fakat muhakkaktır ki herşeyin üstünde tapındığı bir şey varsa o da kahramanlıktır. Bu sözlerim şüphesiz bugünkü uyanık Türk gençliğinin kulaklarında yüksek ve tesirli akisler yapacaktır. Yüksek huylarına ehemmiyetle baktığım Türk çocuklarından daha az şey istemem.

Bizim başka milletlerden hiçbir eksiğimiz yok. Cesuruz zekiyiz çalışkanız yüksek maksatlar uğrunda ölmesini biliriz.

Millet ve biz yok birlik halinde millet var. Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz. Ve şunu kat'i olarak söyleyeyim ki bir millet varlığı ve bağımsızlığı için herşeye girişir ve bu gaye uğrunda her fedakârlığı yaparsa muvaffak olmaması mümkün değildir. Elbette muvaffak olur. Muvaffak olamaz ise o millet ölmüş demektir. Şu halde millet yaşadıkça ve her türlü fedakârlıkta bulundukça muvaffak olamaması hatıra gelmez ve böyle bir şey söz konusu olamaz.
1919

Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvelâ bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen fikren fiilen bütün iş ve hareketlerimizle gösterelim; bilelim ki millî benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır.
1923

Felâketler elemler mağlûbiyetler milletler üzerinde bir takım etkenlerin vücut bulmasına sebebiyet verir. Bu etkenlerin başlıcası öyle kara günlerinde sonra milletlerin uyanması vakalarını bulması ve kendi benliğini duymasıdır.

Milletleri yükselten bu özelliklere bir etken daha ilâve edelim: İntikam hissi... Milletlerin kalbinde intikam hissi olmalı. Bu alelâde bir intikam değil hayatına ikbaline refahına düşman olanların zararlarını yoketmeye yönelen bir intikamdır. Bütün dünya bilmeli ki karşımızda böyle bir düşman oldukça onu affetmek elimizden gelmez ve gelmeyecektir. Düşmana merhamet acizlik ve zaaftır. Bu insaniyet göstermek değil insanlık özelliğinin yokoluşunu ilân etmektir.
1923

Mazinin kararsız çürümüş zihniyeti ölmüştür. Bütün dünya bilmelidir ki Türk milleti hakkını haysiyetini şerefini tanıtmağa kadirdir. Türk vatanının bir karış toprağı için bütün millet bir vücut olarak ayağa kalkar. Haysiyetinin bir zerresine vatanın bir avuç toprağına vuku bulacak tecavüzün bütün mevcudiyetine vurulmuş darbe olacağını artık Türk milletinin farketmediğini sanmak hatadır.
1924

Bu dünyadan göçerek Türk milletine veda edeceklerinin çocuklarına kendinden sonra yaşayacaklara son sözü bu olmalıdır: "Benim Türk milletine Türk cemiyetine Türklüğün istikbaline ait ödevlerim bitmemişti siz onları tamamlayacaksınız. Siz de sizden sonrakilere benim sözümü tekrar ediniz."
1935

Bu sözler bir ferdin değil bir Türk Milleti duygusunun ifadesidir. Bunu her Türk bir parola gibi kendinden sonrakilere mütemadiyen tekrar etmekle son nefesini verecektir. Her Türk ferdinin son nefesi Türk Milleti'nin nefesinin sönmiyeceğini onun ebedi olduğunu göstermelidir. Yüksek Türk senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.
1935

Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milleti'nin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı bir şekilde yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi görmeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Millî kültürümüzü çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü Türk Milleti'nin karakteri yüksektir. Türk Milleti çalışkandır Türk Milleti zekidir. Çünkü Türk Milleti millî birlik ve beraberlikte güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk Milleti'nin yürümekte olduğu ilerleme ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilimdir.

Şunu da ehemmiyetle belirtmeliyim ki yüksek bir insan cemiyet olan Türk Milleti'nin tarihî vasfıda güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki milletimizin yüksek karakterini yorulmaz çalışkanlığını fıtrî zekâsını ilme bağlılığını güzel sanatlara sevgisini millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besliyerek inkişaf ettirmek millî ülkümüzdür.

Türk Milleti
Ebediyete akıp giden her on senede bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!
1933

Memleket ve millet hizmetlerinde baş olmak isteyenlerin ilham kaynağı milletin hakikî hisleri ve emelleridir. Bizim anılmağa değer bir hareketimiz varsa o da milletin duygu ve eğilimlerinde varlığına temas etmeğe çalışmaktan ibarettir. Her türlü muvaffakiyet sırrının her nevi kuvvetin kudretin hakikî kaynağının milletin kendisi olduğuna kanaatimiz tamdır.
1925

Söz söyleyen arkadaşlarımızdan biri bana nereden ilham ve kuvvet aldığımı sordu. Arkadaşlarımızın sorduğu ilham ve kuvvet kaynağı milletin kendisidir. Milletin müşterek eğilimi umumî fikri olduğunu inkâr edenler de vardır. Bu gibileri hepiniz çok işitmişsinizdir. Bu gibiler memleket ve milletle alâkasız dalgın insanlardır. Memleketimizin ve milletimizin başına gelmiş olan bunca felâketler hiç şüphe etmemelidirki bu dalgın insanların memleketin talihini ve iradesine ellerinde tutmuş olmalarından ileri gelmiştir.

Bir topluluğun mutlaka ortaklaşa bir fikri vardır. Eğer bu her zaman dile getirilemiyor ve belirtilemiyorsa onun yokluğuna karar verilmemelidir. O yapılan işlerde mutlaka mevcuttur. Varlığımız bağımsızlığımızı kurtaran bütün işler ve hareketler milletin müşterek fikrinin arzusunun azminin yüksek belirtisinden başka bir şey değildir.
1925

Biz ilhamlarımızı gökten ve görünmez âlemlerden değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt bağrından çıktığımız Türk Milleti ve bir de milletler tarihinin binbir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir.
1937


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-04-2013, 10:49   #2 (permalink)
SİMGE DÜNDAR
Avatar Yok
 
Face6 Simge" nin mesajı

çok güzel muhteşem 1 şey


 

Alt 11-04-2014, 10:50   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel bi sayfa :)


 
Alt 20-10-2014, 06:26   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel


 
Alt 30-10-2014, 09:01   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face7 çoook güzel

Bu site bir harika...


 
Alt 06-05-2015, 04:12   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

süper bir site hergün bu siteye girebilirim yani ödevim olursa


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisine Dair Sözleri

Atatürk'ün Vatan ve Millet Sevgisine Dair Sözleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ün vatanını ve milletini çok sevdiğini örneklerle, atatürk ün vatanını ve milletini çok sevdiğini, atatürkün vatan ve millet sevgisi ile ilgili anıları, atatürkün vatan ve millet sevgisi, atatürk ün vatanını ve milletini çok sevdiğini örnekler, atatürkün vatan ve millet sevgisi ile ilgili sözleri, ataturkun vatanini ve milletini cok sevdigi ornekler, atatürkün vatanının ve milletini çok sevdiği örnekler, atatürk ün vatanını ve milletini çok sevdiğinin örnekleri, atatürkün vatan sevgisi ile ilgili sözleri, atatürkün vatan ve millet sevgisine örnekler, atatürkün vatan ve millet sevgisi ile ilgili örnekler, atatürk ün vatanı ve milletini çok sevdiği örnekler, atatürkün vatan milletini çok sevdiğini, atatürk ün vatanını ve milletini çok sevdiğini gösteren örnekler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Eğitimle İlgili Sözleri bayrak_007 Hayatı, Anıları ve Eserleri 9 04-08-2015 05:07
Atatürk'ün Anlamlı Sözleri Я Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 1 11-11-2011 03:50
Mevlanadan Konuşmaya Dair Anlamlı sözleri nelerdir? elif Dini Mesajlar 0 20-06-2011 01:29
Atatürk'ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 04:54
AtatÜrk'ün Türklük Üzerine Sözleri Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 04:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats