bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19-02-2012, 10:20   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'da iyiye yönlendiren ayetler

Kuran'daki iyiye yönlendiren ayetler - Kötülükten sakındıran ayetler"Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Elbette bundan tiksinirsiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir çok esirgeyicidir."
Hucurât sûresi (49)

"Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak göz ve gönül bunların hepsi yaptıklarından sorumludur."
İsrâ sûresi (17)

"İnsan hiçbir söz söylemez ki yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın."
Kaf sûresi (50)

"Mü'minler boş ve faydasız şeylerden yüz çevirirler."
Mü'minûn sûresi

"Korkuyla ve umutla Rablerine kulluk ettikleri için vücutları yataklarından uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için ne mutluluklar saklandığını hiç kimse bilemez" [Secde sûresi (32)

Kötülükten sakındıran ayetler

1 - O size hep çirkin ve murdar işleri emreder Allah'a karşı bilmediğiniz şeyler söylemenizi ister.

2- (Ey insanoğlu!) sana gelen her iyilik Allah'tandır sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Ey Muhammed! Biz seni bütün insanlara bir elçi olarak gönderdik. Buna şahit olarak da Allah yeter.

3 - Kim güzel bir işte aracılık ederse ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir şeyde aracılık yaparsa ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah her şeyi gözetip karşılığını verir.

4 - Allah o şeytana lanet etti. Ve o da: "Elbette senin kullarından belirli bir pay alacağım onları mutlaka saptıracağım onları boş kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar onlara emredeceğim de Allah'ın yaratışını değiştirecekler" dedi. Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o apaçık bir ziyana uğramış olur.

5- Allah o şeytana lanet etti. Ve o da: "Elbette senin kullarından belirli bir pay alacağım onları mutlaka saptıracağım onları boş kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar onlara emredeceğim de Allah'ın yaratışını değiştirecekler" dedi. Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o apaçık bir ziyana uğramış olur.

6 - Ey iman edenler! Allah'ın alâmetlerine haram aya kurbanlık hediyelere gerdanlıklarına ve Rablerinden lutuf ve rıza bekleyerek Kabe'ye yönelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan çevirdiklerinden dolayı bir topluma karşı olan kininiz sizi saldırıya sevk etmesin. İyilik ve takva üzerinde yardımlaşın günah ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir.

7 - (Allah) onların hepsini topladığı gün cinlere: "Ey cin topluluğu! İnsanların çoğunu yoldan çıkardınız" der. İnsanlardan cinlerin dostu olanlar da şöyle derler: "Rabbimiz! Biz birbirimizden faydalandık. Nihayet bize tayin ettiğin vademize ulaştık". Allah da:"Sizin durağınız cehennemdir. Orada Allah'ın dilemesi müstesna ebedi olarak kalacaksınız" der. Şüphesiz Rabbin hikmet sahibidir her şeyi bilendir.

8 - Kim iyilik getirirse ona o (getirdiği)nin on katı vardır. Kim kötülük getirirse sadece onun dengiyle cezalandırılır; onlar haksızlığa uğratılmazlar. 10:27 - Kötülük kazanmış olanlara gelince kötülüğün cezası misli kadardır. Ve onları bir aşağılık ve eziklik kaplar. Onlar için Allah'dan başka hiçbir kurtarıcı yoktur. Yüzleri karanlık gecelerden bir parçaya bürünmüş gibidir. İşte onlar cehennem ehlidir. Orada ebedî kalacaklardır.

9- Ben yine de nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis şiddetle kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin rahmetiyle yarlığadığı müstesna. Muhakkak ki Rabbim bağışlayıcı ve merhametlidir.

10 - Şüphesiz ki Allah size adaleti iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder. Öğüt almanız için size böyle öğüt verir.

11 - Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse şunu bilsin ki o edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı. Fakat Allah dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.

12 - Yoksa kötülükleri yapanlar bizden kaçabileceklerini mi sandılar? Ne kadar kötü (ve yanlış) hüküm veriyorlar!

13 - Her kim iyi bir iş yaparsa kendi lehine yapmış olur. Kim de bir kötülük yaparsa kendi aleyhine yapmış olur. Rabbin kullara zulmedecek değildir.
14 - O iman edenler büyük günahlardan ve hayasızlıktan kaçınırlar. Onlar öfkelendikleri zaman da kusurları bağışlarlar.

15 - Bir kötülüğün cezası yine onun gibi bir kötülüktür ama kim affeder bağışlarsa onun mükafatı Allah'a aittir. Şüphesiz ki Allah zalimleri sevmez. 16 - Zulme uğradıktan sonra hakkını alan kimseye gelince işte onların aleyhinde ceza vermek için herhangi bir yol yoktur.

16 - Yol ancak insanlara zulmedenler ve yeryüzünde haksız yere taşkınlık edenler aleyhinedir. İşte onlar için acı bir azap vardır.

17 - Her kim iyi bir iş yaparsa onun faydası kendisinedir. Kim de kötülük yaparsa zararı yine kendinedir. Sonra hep Rabbinize döndürüleceksiniz.

18 - Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Ve biz ona şah damarından daha yakınız.

19- Her kim zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-02-2013, 04:33   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkür ederim


 

Alt 27-02-2013, 10:09   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çookkk güzellllllllll


 
Alt 02-03-2013, 03:31   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Kötülüklerden sakındıran ayetlerin neden hangi sureye ait oldukları yazmıyor


 
Alt 18-04-2013, 05:47   #5 (permalink)
ALİ
Avatar Yok
 
Standart

Evet ya kötülüklerin ayetleri yazmıyor


 
Alt 21-02-2014, 04:13   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel sağolun


 
Alt 02-04-2014, 06:22   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu siteye bayıldım ne istersem var çoooook teşekkürler.bu ayetleri herkese tavsiye edeceğim tabiki siteyide :)


 
Alt 08-02-2015, 07:32   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel :ı


 
Alt 12-02-2015, 08:17   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi


 
Alt 23-02-2015, 05:24   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkürler


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'da iyiye yönlendiren ayetler

Kuran'da iyiye yönlendiren ayetler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuranın iyiye ve güzele yönlendiren ayetleri, kur an iyiye ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır ile ilgili ayetler, kur an iyiye ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır, kuranda iyiye ve güzele yönlendiren ayetler, kur an iyiye ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır ayetler, iyiye ve güzele yönlendiren ayetler, kuranın iyiye ve güzele yönlendiren öğütler, kur an iyiye ve güzele yönlendirir ile ilgili ayetler, kuranı kerimin iyiye yönlendirilmesi ile ilgili ayetler, kuranın iyiye ve güzele yönlendirmesi ile ilgili ayetler, kuranı iyiye ve güzele yönlendiren ayetler, kur an iyiye ve güzele yönlendirir, kuran da insanı iyiye ve güzele yönlendiren ayetler, kuran iyiliğe ve güzele yönlendirir kötülüklerden sakındırır ile ilgili hadisler, insanları iyiye ve güzele yönlendiren ayetler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Evlilik Hakkinda Ayetler mormavi Dua, Ayet, Hadis 0 12-01-2011 08:48
Zina Hakkinda Ayetler mormavi Dua, Ayet, Hadis 0 12-01-2011 08:48
Resimli Ayetler Sözler mormavi Dini Resimler 2 27-04-2009 03:28
İman ile İlgili Ayetler elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 05:00
Resimli Ayetler CooLKadin Dua, Ayet, Hadis 0 05-06-2008 10:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats