bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-02-2012, 06:06   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart Hicretin sebebi nelerdir ?

Hicretin sebebi nelerdir ?
 

Alt 20-02-2012, 06:13   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Hicret ve Hicreti Doğuran Sebepler


Hicret Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye göç etmesidir.

Peygamberimiz Mekke'de doğmuş ve İslâmiyet'i tebliğ etmek üzere burada görevlendirilmişti. Doğup büyüdüğü Mekke halkı genelde müşrikti putlara tapıyorlardı. Halbuki ibâdet yalnız Allah'a yapılır. Çünkü yaratan 0 yaşatan 0 öldürecek ve sonra tekrar diriltecek olan 0. Böyle olunca O'ndan başkası ibâdete müstahak değildir. Bunun için ilk insan ve ilk Peygamber olan Hz. Adem'den itibaren bütün Peygamberler ilk önce bir olan Allah'a inanmaya ve yalnız O'na ibadet etmeye çağırmışlardır. Peygamberimiz de öyle yapmış önce en yakınlarına İslâmiyet'i tebliğ etmiş sonra da bunu herkese ulaşacak şekilde yaymıştı.

Peygamberimizin çağrısını duyanlar ona inanıyor ve etrafında toplanıyorlardı. Çünkü Peygamberimiz o toplumda "el-Emîn - Güvenilir'' diye tanınmış güzel ahlâkıyla herkes tarafından sevilmişti. Yalan konuşmadığı ve kimseyi aldatmadığı herkesin ortak inancı idi. Onun için de söylediği dinleniyor ve herkese güven veriyordu.

Müslümanların sayısı günden güne artıyor ve Allah'ın dini gönüllerde yer ediyordu. Ancak Mekke'de söz sahibi olan Kureyş kabilesi ileri gelenleri bundan endişe duyuyor toplum üzerindeki etkinliklerini yitireceklerinden ve çıkarlarının sona ereceğinden korkuyorlar bunun için de bu duruma engel olmak istiyorlardı. Hem Peygamberimize ve hem de ona inananlara amansız düşman kesilmişlerdi. Güçlü oldukları için müslümanlara her kötülüğü yapıyor akıl almaz işkencelerde bulunuyor bu dinden vaz geçmelerini istiyorlardı.

Mekke müşriklerinin yaptıkları dayanılmaz hale gelince Peygamberimiz İslâm güneşine başka ufuklar aramayı düşündü. Hac münasebetiyle Mekke'ye gelmiş olan Yesrip (Medine) Iilerden bazılarıyla Akabe denilen yerde 621 ve 622 yıllarında iki defa toplantı yaptı. Onlara müslümanlığı anlattı ve müslüman olmalarını istedi. Onlar da müslümanlığı kabul ederek Medine'ye döndüler. Böylece İslâmiyet Medîne'ye girmiş oldu. Orada da müslümanlar çoğalmaya başladı. Peygamberimiz de Mekke'den Medîne'ye göç etmek isteyenlere izin verdi ve şöyle buyurdu:

"Sizin hicret edeceğiniz yerin iki kara taşlık arasında hurmalık bir yer olduğu bana gösterildi.''1

Peygamberimizin bu izin ve teşviki üzerine Medine'ye hicret başladı kısa zamanda pek çok kimse Hz. Ömer de dahil olmak üzere Medîne'ye göç etti.

Mekke'de Hz. Ebû Bekir Hz. Ali ve Mekke'de müslüman oldukları için aileleri tarafından hapsedilmiş olanlarla köle ve cariyelerden başka kimse kalmamıştı.

Hz. Ebû Bekir de hicret etmek istemiş Peygamberimiz kendisine;

- Acele etme bana hicret için izin verileceğini umuyorum diyerek ona izin vermemişti. Hz. Ebû Bekir:

- Anam babam sana fedâ olsun gerçekten bunu umuyor musun? diye sordu.

Peygamberimiz:

- Evet umuyorum diye cevap verdi ve Hz. Ebû Bekir buna çok sevindi.2

Dârü'n- Nedve'nin Korkunç Kararı

Mekke'de müslümanlardan kimsenin kalmadığını hepsinin Medîne'ye göç ettiğini gören Mekke ileri gelenleri telâşlanmaya başladılar. Hz. Muhammed de Medîne'ye hicret eder müslümanların başına geçerse kendileri için iyi olmayacağını Şam ticaret yolu Medîne'den geçtiği için kapanabileceğini düşündüler. Mekke'de hemen hemen yalnız kalan Peygamberimiz için bir şeyler düşünmeli dediler. Bu amaçla Kureyş ileri gelenleri "Dârü'n-Nedve" denilen önemli kararların alındığı yerde toplandılar. Toplantıya başta Ebû Cehil olmak üzere Ebû Sufyan Ebû'l - Buhterî Utbe b. Rabi'a Cübeyr b. Mut'im Nadr b. Hâris Umeyye b. Halef Hâkim b. Hizam... gibi Mekke ileri gelenleri katıldılar. Toplantı son derece gizlilik içerisinde yapıldı. Toplantıda çeşitli görüşler ileri sürüldü tartışıldı. Bir kısmı Muhammed (s.a.v.) i bağlayıp her tarafı kapalı bir yerde ölünceye kadar hapsedelim dedi. Bu görüşlerden hiçbiri kabul görmedi.

Nihâyet Ebû Cehil; Kureyş kabilesinin bütün kollarından birer temsilci seçelim. Bunlar aynı anda Muhammed (s.a.v.) e hücûm edip öldürsünler. Kimin vurduğu belli olmasın. Böylece kanı bütün Kureyş kabilesine dağılmış olur. Haşimîler bütün Kureyş kollarına karşı çıkamıyacaklarından kan davasına kalkışamazlar çaresiz diyete razı olurlar. Bu iş de böylece kapanmış olur dedi. Ebû Cehil'in bu teklifi kabul edildi. Bu işi yapacak kırk kişi seçilerek toplantıya son verildi. Bir an evvel bu kırk kişinin görevlerini yerine getirmeleri istendi.

O caniler ve beyinsizler kendilerine doğru yolu göstermekten dünya ve ahirette mutlu olmaları için - huzurunu kaçırırcasına - çaba harcamaktan başka bir şey yapmayan alemlere rahmet Sevgili Peygamberimizi öldürme kararını alırken bunu kendilerinden başka kimsenin bilmediğini sanıyorlardı. Halbuki yanılıyorlardı. Çünkü yerde ve gökler de olan her şeyi hatta gözlerin hâin bakışını ve sinelerin gizlediğini bilen Allah vardı. Nitekim "Dârü'n-Nedve" de alınan kararla ilgili Kur'an-ı Kerîm de şöyle buyuruluyor:

"Hani bir vakitler kâfirler seni tutup bağlamak veya öldürmek veya (Mekke'den) sürüp çıkarmak için tuzak kuruyorlardı da onlar tuzak kurarken Allah da tuzaklarını bozuyordu. Öyle ya Allah tuzakların en iyisini kurar.''3

Allah onların kararını Cebrâil aleyhi's-selâm aracılığı ile Peygamberimize bildiriyor ve Mekke'yi terkedip Medîne'ye hicret etmesini emrediyordu.

Peygamberimiz bu emri alır almaz Hz. Ebû Bekir'in evine geldi. Hz. Ebû Bekir Peygamberimizin geldiğini görünce: "Vallahi önemli bir olay olmadıkça bu saatte öğle vaktinde günün en sıcak saatinde evimize gelmek Peygamberimizin âdeti değildi" dedi ve heyecanla Peygamberimizi karşıladı. Peygamberimiz.

- Yanında kim varsa dışarı çıkar önemli bir şey görüşeceğim buyurdu. Evde Hz. Aişe kız kardeşi Esma ve annesi Ümm-i Rumân vardı. Hz. Ebû Bekir:

- Yabancı yok ey Allah'ın Resûlü dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz.

- Medîne'ye hicret için bana izin verildi buyurdu. Hz. Ebû Bekir heyecanla sordu:

- Size arkadaşlık etme şerefine erecek miyim? Peygamberimiz daha önce va'dettiği gibi:

- Evet beraber olacağız buyurdu.

Hz. Ebû Bekir bu habere çok sevindi. Dört aydan beri bugün için beslediği ikiz devesi vardı. Birisini hemen Peygamberimize teklif etti "Şu iki deveden birini beğen al'' dedi Peygamberimiz Hz. Ebû Bekir'i şaşırtan bir şey söyledi. Bu en samimi dostunun bile minnet yükü altında kalmak istemediği için:

- Ancak bedelini ödeyerek alabilirim buyurdu. Hz. Ebu Bekir.

- Anam babam size fedâ olsun dedi ise de Peygamberimiz sözünde ısrar etti. Hz. Ebû Bekir başka çaresi olmadığı için devenin bedelini kabule mecbur oldu.

Değerli mü'minler burada bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Yüce Peygamberimiz en sevdiği dostu Hz. Ebû Bekir'in kendisi için hazırladığı deveye ücretini ödemeden binmeyeceğini söylemesi bizim için önemli bir uyarıdır. Din uğruna dindarlık uğruna geçimini başkalarına yükleyen kimseler bunu kulaklarına küpe etmelidirler. Dindarlıklarını başkalarına para ile satmamalıdırlar. İşte Peygamberimiz işte Hz. Ebû Bekir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-02-2012, 06:15   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Kısa bilgi arayan arkadaşlar için özetlersek;

Hicretin Nedenleri
  • Mekkelilerin Müslümanlara karşı baskılarını artırmaları ve İslâmiyet’in Mekke’de yaşanamaz hale gelmesi
  • Hz Peygamberin İslâmiyet’i farklı yerlere yaymak istemesi
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hicretin sebebi nelerdir ?

Hicretin sebebi nelerdir ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hicretin sebepleri maddeler halinde, hicretin sebepleri nelerdir, hicretin sebepleri madde halinde, hicretin nedenleri maddeler halinde, hicretin sebepleri, hicretin sebepleri madde madde, hicretin sebepleri nelerdir kısaca, hicretin önemi maddeler halinde, hicreti hazırlayan sebepler maddeler halinde, hicretin sebepleri ve sonuçları madde halinde, hicretin nedenleri yaziniz, hicreti hazırlayan sebepler, hicret sebepleri madde halinde, hicretin sebebleri, hicreti hazırlayan sebeplerden degildir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
hicretin ne gibi sonuçları vardır ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 13-02-2012 09:19
Düşüklerin Sebebi Ne Olabilir? daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 0 08-06-2011 11:15
Aldatıyorsam sebebi var nimlahza Fıkralar 0 01-10-2008 12:57
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 6 Sebebi Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 07:33
Amerikalıların şişmanlık sebebi Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 07:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.