bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20-02-2012, 05:38   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları

Bilişim Teknolojilerinin Yararları

Bilişim teknolojileri sayesinde bilginin yayımı çok hızlanmıştır. Günümüzde bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması ile bu hız iyice artmıştır. Donanım ve yazılımdaki gelişmeler kullanıcının isteği doğrultusunda gelişmiş 1990’lı yılların sonlarında bilgi aktarımı bugüne göre çok daha yavaş iken gelecekte ne olabileceği tahmin bile edilememektedir. Bilgi aktarımındaki hız karşılıklı etkileşimi ve iletişimi hızlandırmıştır. Toplumun haberleşme yöntemleri değişmiş posta hizmeti anlayışı farklılaşmıştır. Örneğin mektup nostaljik bir edebi tür olarak şekil değiştirmiş e-posta adresleri en geçerli kimlik unsurlarından biri olmuştur.

Ekonomik ve Sosyal Değişim

Sanayi toplumunun odağında “maddi mal” üretimi yatarken bilgi toplumuyla birlikte “bilgi üretimi” ve “bilgi iletişimi” ana kavramlar olmaya başlamıştır. Bilgi ile ilgili faaliyetler stratejik önemini arttırarak ülke ve dünya ekonomi politikalarında temel belirleyici parametre halini almıştır. II. Dünya Savaşı’ndan beri reel sanayi ürünlerinin fiyatları düzenli olarak düşerken sağlık ve eğitim gibi temel bilgi ürünlerinin enflasyondan arındırılmış fiyatları üç kat artmıştır. Yaklaşık 50 yıl öncesine göre bilgi ürünlerine yapılan harcamalar sanayi ürünlerine yapılan harcamaların 5-6 katından fazladır.

Toplumsal değişim toplumsal yapıyı oluşturan kurumlar ve bu kurumlar arasındaki ilişkilerin ya da diğer bir deyimle kurumlar arasındaki etkileşimin değişmesidir. Söz konusu kurumlardan herhangi birinde meydana gelen değişim ya da bu biçim ve ölçülerde diğer kurumları da etkileyerek değişime uğratacak ve sonuçta toplumun genelinde bir değişim gerçekleşmiş olacaktır. Bilim toplumsal değişimin pozitif yönde olmasını sağlayan lider unsurlardan biridir. Bunun içindir ki batılı toplumlar bilimin ışığı altında aydınlanırken bilimi yadsıyarak dogmaları yol gösterici kabul eden doğulu toplumların söz konusu aydınlanmadan ne derece az pay aldıkları ortadadır.

Toplumsal açıdan bakıldığında bu yüzyıla kadar bütün insanlık tarihinde toplumsal değişmenin hızı çok yavaştı hayal gücümüz ona yetişemiyor. Burada bilişim teknolojisinin önemi ortaya çıkıyor.

Teknolojik Değişim

İçinde bulunduğumuz binyılın başından itibaren meydana gelmiş teknolojik gelişmelere baktığımızda kağıdın bulunup kullanılmaya başlanması matbaanın bulunması ilk kağıt fabrikasının kuruluşu saatin pusulanın termometrenin teleskobun barometrenin sarkaçlı saatin bulunması insanların bilgi üretiminde yetkinleşmelerini üretimi hızlandırmalarını ve kalıcılığı sağlayarak bugün bilişim toplumu dediğimiz sürecin temelini atmışlardır.

Bugünse teknolojik gelişim teknolojinin geniş kitlelere yaygınlaştırılması gereğini ortaya çıkarmıştır. Değişen ve gelişen teknolojik ortam içinde bireysel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak kişisel bazda kullanılma olanak sağlayan bilgisayar ve donanımlarının üretimi arttırılmış ve yaygınlaştırılmıştır. Artık dünyanın daha az zengin ve gelişmemiş toplumları da bu sihirli aletleri edinme olanağı bulmuşlar kullanım ve geliştirilmelerine katkıda bulunmaya başlamışlardır. Bu olgu ve gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm toplumlarda bireylerin bilgilenmesini ve diğer toplumlarla etkileşimlerini sağlamıştır. Teknoloji bireylerin ve toplumların değişmesi ve gelişmesinin tek başına belirleyicisi olmamakla birlikte değişimi kolaylaştırıcı bir araç olması açısından çok önemli bir konuma gelmiştir.

Teknolojik değişim süreci yenilikler tarafından sürdürülen yaratıcı bir süreçtir fakat bu süreç aynı zamanda yıkıcıdır çünkü bu süreç kaynakların firmalar meslekler sanayiler ve hatta ülkeler arasında yeniden dağılımını öngörür. Bu sürece ayak uyduramayanlar yok olacaktır.

İletişim Özgürlüğü ve Hukuk

Bilişimin gelişmesi iletişim özgürlüğünü de beraberinde getirmiştir. Özel radyolar özel televizyonlar uydular bilgisayarlarımız yoluyla kullandığımız internet ve hatta cep telefonları sınırsız bir iletişim ve haberleşme özgürlüğü sunmakta hatta çağımızın şekillenmesine de büyük katkıda bulunmaktadırlar. Bütün bu araçların oluşturduğu ortama dijital ortam dersek bu ortamı birey ve kurumlardan sosyal bir ortam olarak görmek yanlış olmaz.

Diğer bir nokta ise çoklu iletişim veya kitle iletişimi diye adlandırabileceğimiz iletişimde yaşanan değişimlerdir. İşin içine kitlelere aynı anda ulaşmak girince bilgi teknolojilerinin güç ve etkisi oldukça büyümekte ve doğaldır ki kitle iletişim dendiğinde sahip olunan özgürlüğün özünü ortadan kaldırmayacak biçimde birtakım sınırların çizilmesi ve nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağının belirtilmesi gerekir. Bu çeşitli hukuk düzenlemeleriyle sağlanmalıdır.


kaynak: ekodialog.com


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-03-2012, 06:17   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok saol işime yaradı hocaya sölicem sitenizin ismini


 

Alt 12-04-2012, 09:19   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

gerçekten işime yaradı ben de performans ödevi için arıyodum ödevin altına kaynak diye yazıcam sitenin ismini çok saolun


 
Alt 12-05-2012, 04:44   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sağolun performans odewimdide çok işimee yaradıı


 
Alt 23-02-2013, 05:34   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

performas ödevime yaradı


 
Alt 03-03-2013, 07:22   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Valla işime yaradı saoln


 
Alt 22-03-2013, 09:47   #7 (permalink)
dfghnjmöç
Avatar Yok
 
Thumbs down görüşümle

hiç işime yaramadı


 
Alt 07-04-2013, 05:04   #8 (permalink)
BVYHGF
Avatar Yok
 
Face25 ödev

Süper beşlerin performans ödeviydi bende yaptım .


 
Alt 05-12-2013, 06:30   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face29 :) <3

işe yaradı saolun :) <3


 
Alt 14-12-2013, 01:50   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sağolun ödev için işime çok yaradı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları

Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilişim teknolojilerinin yararları ve zararları, bilişim teknolojisinin yararları ve zararları, bilişim teknolojinin yararları ve zararları, bilişimin zararları, bilişim teknolojileri yararları ve zararları, bilişim teknolojilerinin faydaları, bilişim teknolojilerinin zararları, bilişim teknolojilerinin yararları, teknolojinin yararları ve zararları, bilişim teknolojisinin yararları, bilişim teknolojileri faydaları, bilişimin yararları ve zararları, bilişim teknolojisinin yarar ve zararları, bilişim teknolojisinin faydaları, bilişim teknolojisinin zararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sürtünme Kuvvetinin Yararları ve Zararları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 19 21-12-2015 08:10
Kitle İletişim Araçlarının Yararları ve Zararları elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:03
Şekerin Zararları ve Yararları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:24
Tuzun Yararları ve Zararları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 05:29
Zayıflama haplarının yararları ve zararları Bkmlyz Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 05-06-2009 11:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats