bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-02-2012, 09:06   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Türk sanat müzigi ile ilgili yazı

Türk sanat müzigi ile ilgili yazı - Türk sanat müzigi ile ilgili bilgiler

Bu terimdeki "Türk" ve "klasik" kelimeleri Cumhuriyet döneminde Osmanlı Devleti'nden süregelen müziğe karşı Batı müziği taraftarlarınca ileri sürülen bazı iddialara cevap vermek için türetilmiştir. Bu iddialardan en önemlisi Osmanlı müziğinin Türklerin değil Bizans ve İran müziği kaynaklı olduğuna dair olan tezdir. Hüseyin Sadettin Arel ve Rauf Yekta gibi Batılı müzik çevrelerince de saygın görülen kimi müzikologlar bu iddiaları belge ve bilgilerle çürütmüşlerdir.

Cumhuriyet döneminde bu müzik geleneği genellikle gözardı edilmiş hatta 1929 yılında 10 ay süreyle devlet radyosunda çalınması yasaklanmıştır. Bu ideolojik yaklaşımın bir sonucu olarak Klasik Türk müziğini modern yöntemlerle öğreten konservatuvarlar ancak 1970'lerde kurulabilmiştir.
Klasik Türk müziğinin adlandırılması konusunda görüş ayrılıkları vardır. Osmanlı döneminde bu müziğe sadece "musıkî" denmekteydi. Nitekim bu geleneksel müziği Cinuçen Tanrıkorur gibi "Osmanlı Müziği" olarak adlandıranlar olduğu gibi ona "Geleneksel Türk Müziği" adını verenler de vardır.

Türk Sanat Müziğinin Tarihi

Klasik Türk müziği tarihsel açıdan altı döneme ayrılabilir: oluşum dönemi dönüşüm dönemi klâsik dönem son klasik dönem romantik dönem ve çağdaş dönem.

10. yüzyılda yaşamış olan Farabi’den Timurlenk’in öldüğü 1405’e kadar geçen süre Türk müziğinin nazarî (teorik) yönleriyle açıklandığı ve yazıya aktarılmaya başlandığı oluşum dönemini kapsamaktadır. Bu dönemin sonlarına doğru çok meşhur bir üstad olan Abdülkadir Meragi bir sonraki evrenin tohumlarını atmış Türk müziğine yeni bir yön vermiştir.
Bunu takiben 16. yüzyılın başından Yavuz Sultan Selim’in tahta çıktığı 1512’ye değin; anlatılageldiği şekilde Türk müziğinin ses perdeleri ve makamları üzerinde birtakım nazarî değişilikler yapılmıştır. Bu dönem Diyar-ı Rum'un ve Balkanlar’ın üzerinde Mevlevihanelerin yapıldığı İstanbul’un fethedildiği Bizans İmparatorluğu kalıntıları arasına Enderun saray okulunun kurulduğu kökleştiği ve Orta Asya’dan Ali Şir Nevai Hüseyin Baykara Ali Kuşçu Şadi gibi ilim adamlarının İstanbul’a cezbedildiği bir dönüşüm dönemi keza bir nevi Rönesans olarak görülmektedir.

Klasik Türk müziği; Orta Asya Selçuklu ve özellikle Osmanlı uygarlığının bir ürünü olarak pek çok milletin müziklerini etkilemiş onların müziğini de kendi potasında eritmiştir. Bunun bir sonucu olarak klasik musıkî gerek makam sayısı ve anlayışı gerekse formlar ve usuller bakımından çok zengin bir müzik türü olmuştur.

Bunun ardından 15. yüzyılın başından IV. Murat’ın öldüğü 1640’a dek doğuya düzenlenen seferler sayesinde Osmanlı sarayında Ortadoğu’dan getirilen müzik ve sanat adamlarının faaliyet gösterdiği bir dönem yaşanmıştır.

Itri’den (1640-1712) 1730'a kadarki zaman diliminde Avrupaî Barok ve Rokoko etkilerin Osmanlı sarayına nüfuz ederek zamanının doğu kültürüyle apayrı bir sentez oluşturduğu klâsik dönem süregelmiştir. 1730’dan İsmail Dede Efendi’nin 1846’daki ölümüne dek uzanan dönem ise son klasik dönem olarak adlandırılmaktadır.

Tanzimat Fermanı'nın ilan edildiği yıllardan (1839) II. Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945’e kadar süren akım da romantik dönem olarak anılmaktadır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk sanat müzigi ile ilgili yazı

Türk sanat müzigi ile ilgili yazı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türk sanat müziği hakkında bilgi, türk sanat müziği ile ilgili bilgi, türk sanat müziği ile ilgili yazı, türk sanat müziği hakkında bilgiler, türk sanat müziği ile ilgili bilgiler, türk sanat müziği ile ilgili yazılar, türk sanat müziği hakkında uzun bilgi, türk sanat müziği ilgili yazı, türk sanat müziği hakkında herşey, türk sanat müziği hakkında, türk halk müziği ile ilgili yazı, türk sanat müzigi hakkında bilgi, müzik ile ilgili yazı, türk sanat müziği ile ilgili şiirler, türk halk müziği ile ilgili bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
çevre kirliliği ile ilgili uzun yazı Kayıtsız Üye Soru Cevap 3 18-04-2012 05:33
Dayanışma ile ilgili örnek yazı elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:39
Hayvan sevgisiyle ilgili yazı örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:15
İlk Türk Devletlerinde Bilim ve Sanat Nasıldır? Я Tarih 0 12-04-2010 03:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.