bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-02-2012, 08:07   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Ünlem oyuncak gemi hakkında kısa bilgi

Lütfen cevap yazın


 

Alt 23-02-2012, 02:44   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

nasıl bir bilgi istiyorsun onuda yazsaydın..


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-03-2012, 10:01   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Geminin tarihi

İlk yelkenliler birçok kalın kirişin yanyana bağlanmasıyla yapılıp ortasına tek bir dört köşe seren yelkenin basıldığı kısa bir direk yerleştirilmiş teknelerdi. 1947'de Norveç'li gezgin Thor Heyerdahl ve arkadaşlarının Büyük okyanusu aştıkları Kon-Tiki bu tür ilkel bir teknenin balsa tahtasından yapılmış bir benzeriydi (günümüzde Oslo'daki Kon-Tiki müzesindedir). Kesin olarak bilinen en eski gemi firavun Keops'un (M.Ö. 1960-3908) cenaze töreni için yapılmış mezarının yanındaki bir hendekte kumla kaplanmış olarak bulunan güvertesiz teknedir.

40 m uzunluğundaki en büyüğü 23 m uzunluğunda 600 ayrı Kereste parçasından yapılmış bu teknenin yalnızca Keops'un cenaze töreni için kullanıldığı ne denize açıldığı ne de Nil'nde yüzdürüldüğü düşünülmektedir. Ancak Mısırlıların Akdeniz'de ticaret amacıyla buna benzer gemiler kullandıklarını gösteren pek çok kanıt vardır.

Fenike Yunan ve Roma gemileri
M.Ö. 1000'den 250'ye kadar Akdeniz kıyılarının büyük bölümüne egemen olan Fenikeliler Mısırlıların gemi tasarımı geliştirmişler Akdeniz'de ticaret amacıyla uzunluğu yaklaşık 30 m'yi bulan tekneler ve Cebelitarık Boğazından çıkarak Scilly Adalarına (hatta Herodotos'a inanılırsa Ümit Burnu'nun çevresinden dönüp Hint Okyanusuna) uzanmak için daha büyük gemiler yapmışlardır.

Çin ve Ortadoğu gemileri
Uzakdoğu'da Çinliler cung (jong) adını verdikleri değişik bir tekne tasarımı geliştirdiler. İçleri oyulmuş iki kanoyu kalas kullanarak birleştirdiler. Daha sonra yanları kıç ve başı yaparak altı düz tahta bir kutu yani omurgasız bir gövde ortaya çıkardılar. Takoz biçiminde bir eklenti bu kutunun başını oluşturuyordu. kıçı da arkadan gelecek dalgayla ıslanmayacak biçimde yapılmıştı. İçerde tam ortada bir yerde ikinci bir düşey su geçirmez kutu dümen küreğini içermekteydi.

İlk Avrupa gemileri
M.S. 7. yüzyıl'da Avrupa'da tekne tasarımında yeni bir çağ başladı. 1863'te Hollanda'da Flensburg yakınında bulunan Nydam kayığının kalıntılarından ve daha sonra İngiltere'de Sutton Hoo gemi mezarlığında ortaya çıkarılan tekneden anlaşıldığı kadarıyla Vikinglerin denizaşırı akınlarını gerçekleştirdikleri tekneler uzun ve dar oldukları gibi kolayca kıyıya oturmaları için de su çizgisi üstündeki bölümleri çok alçaktı. Bazen küreklerle yürütülen bu tekneler genellikle tek büyük kare yelkenle yönetiliyorlardı. Yüzyıl sonraysa Viking gemileri 1880'de Norveç'te Gokstad gemi mezarlığında kalıtıları ortaya çıkarılan geminin de gösterdiği gibi 25 m uzunluğunda ve iki başlı olmuştu. Baş ve kıç görkemli bir kıvrımla yükseltilmişlerdi. başın üstünde gemi aslanı gibi oyma bir süs vardı. Her borda tirizinde 16 kürek için delikler açılmıştı. Geminin orta yerinde dikili tek bir direk büyük kare ve boyanmış bir yelken taşıyordu. Bayeux duvar halısından anlşaşıldığı kadarıyla 1066'da İngiltere'yi istila eden Fatih William'ın kullandığı gemiler de aynı tasarımın ürünleriydi. Yalnız bunlar kısmen güverteli oldukları gibi başta ve kıçta birer kasara (küçük kale) vardı. Buradan askerler borda bordaya gelmeden önce düşmana ok atıyorlardı.

Bu dönemde başlıca seyir aracı olarak yelken küreğin yerini almaktaydı. 12. yüzyıl'da kürek yelkenin yerini dümenin alması gemilerin yönetimini büyük ölçüde kolaylaştırdı. Bu gelişmeleri direk ve yelken sayısının arttırılması izledi: Birkaç küçük yelkenin tayfalar tarafından büyük bir yelkene oranla daha kolay kullanılldığı anlaşılmıştı.

Keşifler Çağı'nın gemileri
15. ve 16. yüzyıl'larda Bartolomeu Dias Ferdinand Magellan vb.'nin gerçekleştirdikleri büyük keşiflerin tümü karavelalarla yapılmıştır. Gerçi bunların hiçbiri günümüze kalmamıştır; ama Christopher Columbus'un Santa Maria sının tam boy kopyaları son yıllarda yapılmıştır. Bu kopyalarından bu teknelerin nasıl şeyler oldukları konusunda iyi bir fikir vermekte ilk gezginlerin böyle zayıf küçük teknelerle yolculuklarını tamamlamayı nasıl başardıklarını anlamakta güçlük çekilmektedir.

Avrupa'dan yola çıkıp Ümit Burnu'nu dolaşarak Uzakdoğu'ya ve Atlas Okyanusu'nu aşarak batı'da Yeni Dünya'ya ulaşan bütün deniz yollarının açılmasıyla birlikte deniz yoluyla yapılan ticarette de büyük bir artış oldu. Hacmi artan malların taşınması için daha büyük ticaret gemileri gerekiyordu. İspanyollar 1600 tonajlık kadırgalar yaparak büyük ticaret gemileri yapımını başlattılar. Bu gemiler ve daha sonra ortaya çıkan kalyonlar (üç güverteli ve gabya çubuklu kadırga) 19. yüzyıl ortalarında buharla çalışan tam donanımlı gemilerin habercisi oldular.

17. ve 18. yüzyıllarda gemiler
17. ve 18. yüzyıllar'ın karavela türü yelkenli gemileri 19. yüzyıl'da tahta gövdelerin yerini önce demir daha sonra da çelik gövdeler alıncaya kadar gemi yapım sanatının en başarılı örnekleri oldular. “East Indiamen” (Doğu Hindistan adamları) denen bu gemilerin bazıları 60 m'den uzun 15 m'den genişti ve 5 güvertesiyle 2.000 tonu aşmaktaydı.

Bütün bu gemiler başka ülkelerin Savaş gemilerine ve korsanlara karşı korunmak için toplu savaş gemileri gibi 24'lük ve 32'lik borda toplarıyla silahlandırılmıştı. Ayrıca çoğu tavlun direkleri gabya çubukları babafingo direkleriyle donatılmıştı ve yolcular için lüks kamaraları olan ilk yelkenli gemilerdi.

19. yüzyıl gemileri
19. yüzyıl'da yük taşıma kapasitesi daha fazla olan daha büyük gemilere duyulan gereksinme dört-yedi direk taşıyan daha büyük tekneler yapımına yol açtı. Aynı biçimde ABD'de altın arayıcılarını doğu kıyısından Kaliforniya ve Avustralyanın altın madenlerine taşımak İngiltere'de Çin çayı ticareti yapmak için daha hızlı gemilere gereksinme duyulması kliper gemileri denen kare yelken donanımlı zarif görünümlü ve çok hızlı tekneler yapılmasını sağladı. Hem yolcu hem de yük taşıyan en iyilerinin hızı saatte 18-20 deniz milini bulan kliperler Lightning (Şimşek) ve Flying Cloud (Uçan Bulut) gibi çarpıcı isimler taşıyorlardı. Bir günde 436 deniz mili yol alan Lightning in hızına 20. yüzyıl'ın buharlı gemileri bile ulaşamamaktadır.

Dretnot Atlas Okyanusu'nda Cunard buharlı gemilerini çoğu zaman geride bırakan en hızlı kliperlerden biriydi. New York'tan Liverpool'a 135 günde ulaşmayı başarmıştı. Donald McKay'in 4.555 tonluk Great Republic (Büyük Cumhuriyet) adlı kliperiyse günümüze kadar yapılmış en büyük tahta gemiydi. 102 m. uzunluğunda olan bu geminin dört seren direği 06 hetardan çok yelken bezi taşımaktaydı.

20. yüzyıl gemileri
20. yüzyıl'da cungların hala yaygın olarak kullanıldığı Uzakdoğu dışında buharlı gemiler aşağı yukarı bütünüyle yelkenli gemilerin yerini aldı. 1934'te yalnızca tam armalı 40 yelkenli gemi yüzer durumda kalmıştı. Bunlardan 16'sı çeşitli ülkeler tarafından eğitim amacıyla kullanılıyor geri kalanlardan çoğu Şili ve Avustralya'dan Avrupa'ya ucuza kuru yük taşıyorlardı.

Günümüzde de yalnızca 20 büyük yelkenli kalmıştır ve tümü eğitim amaçlı kullanılmaktadır.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


oyuncak gemi hakkında kısa bilgi

oyuncak gemi hakkında kısa bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: oyuncak nedir kısa bilgi, gemi hakkında kısa bilgi, oyuncak gemi hakkında bilgi, oyuncak nedir kısaca, oyuncaklar hakkında kısa bilgi, eski oyuncaklar hakkında bilgi, oyuncak hakkında bilgi, oyuncak gemiler, gemi nedir kısaca, gemi nedir kısaca bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gemi Makinaları İşletme Bölümü Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:00
Gemi Makinaları Bölümü Nedir? - Gemi Makinaları Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 1 31-07-2010 07:05
Gemi Makinaları İşletme Bölümü Nedir? - Gemi Makinaları İşletme Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:37
Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Nedir? - Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:35
Gemi İnşaatı Bölümü Nedir? - Gemi İnşaatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats