bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2012, 05:57   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Bilgi Türleri

Bitki türleri nelerdir?

Varlık; çok boyutlu çok yönlüdür. Bilgi de varlığa ilişkindir. Bu nedenle bilgi ait olduğu alan elde edilişi özne nesne ilişkisi ve bilgi aktı açısından çeşitli türlere ayrılır.

1. Gündelik Bilgi

Sadece duyu organları aracılığıyla dış dünyanın açıklanma biçimidir. Bu bilginin oluşumunda denemelerin tecrübelerin ve gözlemlerin etkisi büyüktur. Belirli bir yönteme dayanılarak kazanılmış bir bilgi değildir genel geçerliliği de yoktur.

Örnek: Birkaç yeşil elmanın ekşi olduğunu görünce; "elmalar ekşidir" genellemesine ulaşılabilir.

2. Teknik Bilgi

İnsanın temel ihtiyaçlarını karşılamak ve günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla araç gereç yapımı ile ilgili bilgidir. Teknik bilginin bilgi aktı yarardır. Teknik bilginin iki türü vardır:

Gündelik bilgiye dayalı teknik bilgi: İnsanın gündelip yaşantısındaki tecrübelere dayanarak araç gereç yapmasıdır.

Bilimsel bilgiye dayalı teknik bilgi: Bilimsel verilerden yararlanarak araç gereç yapılması ve insan hayatının kolaylaştırılması ile ilgili bilgidir. Mühendislik ve tıp bu alana

3. Sanat Bilgisi

Bu kavrama gücü bilimden ve felsefeden farklıdır ala dayanmaz. Duyguya coşkuya ve sezgiye dayanır. Sanat bilgisi; sanatçı ile onun yöneldiği nesne arsındaki ilgiden doğan bir bilgidir. Sanatı diğer bilgi türlerinden ayıran en önemli özelliği sanatçının kullandığı ifade aracının farklı olmasıdır. Diğer bilgi türleri ifade için kelime ve terimler kullanır. Buna karşı sanatçı; sesi rengi ve maddenin çeşitli şekillerini de kullanır. Yöneldiği nesneyi özne olarak ifade eder.

4. Dini Bilgi

Tanrı'nın insanlara peygamberler aracılığıyla vahiy yoluyla doğru olan yaşam tarzını bildirmesi şeklindeki bilgidir. Kutsal olanla bunun karşısındaki insanın konumunu ifade eder. Dinsel bilgiye kesin iman ile inanılır eleştirisi yapılamaz. Bu tür bilgiyi inanç olarak değerlendirmek doğru olur.

5. Coğrafi Bilgi

Bir coğrafi varlık hakkındaki bilgidir. Mekansal Bilgi türüdür. Bu bağlamda Yermekansal Bilgi olarak da adlandırılır. Coğrafi Bilgi birbirleriyle bağlantılı üç ayrı bilgiden oluşur:

Coğrafi konum bilgisi: Konumsal bilgi türüdür. Bu bağlamda Yerkonumsal Bilgi olarak da adlandırılır. Coğrafi varlığın yeryuvarına ilişkin belli bir datum (referans sistemi) ve projeksiyon (izdüşüm) sistemindeki konum (koordinat) bilgisidir.

Öznitelik bilgisi: Coğrafi varlığa ilişkin öznitelik ile öznitelik değeri bilgisidir.

Topolojik bilgi: Matematik biliminin bir alt dalı olan topoloji bilimi esasları çerçevesinde; bir coğrafi varlığın diğer coğrafi varlıklara göre komşuluk ilişkileri (sağında solunda başında sonunda vb.) hakkındaki bilgidir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bilgi Türleri

Bilgi Türleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilgi türleri kaça ayrılır, bilimsel bilgi kaça ayrılır, bilgi kaça ayrılır, bilgi türleri ve aktlar, bilgi türleri kaça ayrilir, bilgi kaca ayrilir, bilgi aktları kaça ayrılır, bilgi türlerine ait aktlar, bilimsel bilgi kaça ayrilir, bilimsel bilgi kaca ayrılır, bilimsel bilgi kaca ayrilir, bilimsel bilgi nedir kaça ayrılır, bilgi akti nedir kaca ayrilir, bilimler kaça ayrılır, bilgi türleri ve kullanılan aktlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Konuşma Türleri Nelerdir?-Konuşma Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 3 11-01-2012 03:14
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:21
Ege Bölgesinin Hayvan Türleri Hakkında Bilgi elif İlköğretim 0 10-06-2011 04:47
Cümle Türleri Nelerdir?-Cümle Türleri Kaça Ayrılır? elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 03:59
Türklerde Çağlara Göre Yazı Türleri Nelerdir?-Yazı Türleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.