bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-02-2012, 05:17   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kazaskerlerin görevleri nelerdir?

Kazaskerlerin görevleri nelerdir?
  • Adalet işlerine bakarlar kadıların ve müderrislerin atama ilerletme ve görevden alma işlerini yaparlardı.
  • Adalet eğitim kültür ve din işlerinden sorumlu Divan üyesiydi. Askeri davalara bakarlardı.
  • Anadolu ve Rumeli olmak üzere iki kazasker bulunuyordu. Rumeli Kazaskeri yetki bakımından daha üstündü.
  • Bugünkü “yargı” görevini yürütürlerdi.

Günümüzde “Adalet Milli Eğitim ve Kültür Bakanı” karşılığındadır.


Not: 1481 yılına dek bir kazasker varken bu tarihte Anadolu kazaskeri ve Rumeli kazaskeri olmak üzere iki kazaskerlik makamı oluşturuldu. Anadolu kazaskeri Anadolu’daki kadıların Rumeli kazaskeriyse Rumeli’deki kadıların başıydı. Her ikisinin de rütbesi vezirliğe eşdeğerdi. Ancak Rumeli kazaskeri rütbece daha üstün sayılırdı.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-12-2012, 11:03   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler çok yardımcı oldunuz


 

Alt 17-12-2012, 08:03   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hiç güzel değil :(


 
Alt 17-12-2012, 08:03   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 kötü

çok kötü bence hiç iyi bilgi yok :( :(


 
Alt 19-12-2012, 07:29   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bencede hiç güzel bilgi yok hem alsa bile çok ama çok kıssa böyle bilgi olmaz


 
Alt 19-12-2012, 07:41   #6 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kazaskerler Hakkında Bilgi

Kazasker ya da kadıasker Osmanlı Devleti'nde şeri davalara bakan askeri hakim. Yetkileri şöyle sıralanabilir: Kadı atamaları müderris atamaları din görevlisi atamaları kadı kararlarını bozma-değiştirme-yeni kararlar oluşturma. Yani kadı kararlarına itiraz kazaskerliğe yapılırdı. Yetkilerinin çoğunu 16. yüzyıl'dan itibaren Şeyhülislama devretmiştir.

Kazasker Osmanlı Devleti yapısında idari bir görev olup kelime anlamı Kadı ve Asker kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Kazaskerlerin kıyafeti ilmiye kıyafeti olup bu mesleğin en yüksek mertebelerinden biridir. Kazaskerler Divan-ı Hümayun'un tabiî azasıydı. Şeyhülislamlar divanda bulununcaya kadar divandaki şeri meseleler kazaskerler tarafından hallolunurdu. Divan toplantılarinda veziriazamın sağında vezirler solunda da kadıaskerler yer almaktaydı. Şimdinin Adalet ve Milli Eğitim bakanı.
Kazaskerlik 1480 tarihine kadar Anadolu Kazaskeri olarakbir tane idi. Bu tarihten sonra Rumeli Kazsskeri ve Anadolu Kazaskeri olarak ikiye ayrılmıştır. Rumeli kazaskeri protokol ve rütbe olarak daha yüksekti. Görevleri divanda şer-i meselelere bakmakti ve örfi meselelere ise nişancı ve vezirler bakarlardı. Yavuz Sultan Selim Iran seferinden sonra ise merkezi Diyarbakır olan ucuncu bir kazaskerlik oluşturulmuştur ve boylece doğu eyaletlerinin kontolü saglanmak istenmiştir. Fakat sonra bu ucuncu kazasker gorevi lav edılmış ve Anadolu Kazaskeri ve Rumeli Kazaskeri olarak ikiye düşürulmüştür.
Kazaskerler 16. yüzyılın ikinci yarısına kadar müderris ve kadıların tayininde sadrazam'a arz ve delalette bulunurlardi. Sonraları bu görev şeyhülislamlara verilmiştir. Belirli maaşlı müderris ile kaza kadılarının tayinleri ise kazaskere bırakılmıştı.

Kazaskerlerin tayinleri 17. yüzyıla kadar veziriazamların padişahlara arzı ile yapılırdı. Şeyhülislamlar bu tarihten itibaren vezir-i azamların onayıyla kazaskerlerin tayinlerini padişaha arz etmeye başlamıştır. Kazaskerlerin görev süreleri iki yıl iken 17. yüzyıldan sonra bir yıl olmuştur. Buna ek olarak kazasker olan biri aynı makama tekrar tayin edilebilirdi. Kazaskerlik Osmanlı Devleti'nin sonuna kadar devam etmiştir. Ayrıca kazaskerlere bağlı kadılar olağanüstü durumlarda avarız adı verilen vegileri toplamakla da yükümlüdür.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-12-2012, 01:10   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Orta derece ama iyi deil


 
Alt 24-12-2012, 05:00   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

KADIASKER (Kazasker)

Osmanlı Devleti'nde Askeri ve Hukuki işlerden sorumlu Olan (bugünkü adalet bağanlığı Gibi) kadıaskerlik İTC Gerek kelime gerekse Meslek olarak Uzun BIR geçmişe sahiptir. Hz. Ömer tarafmdan ordugâh şehirlerine tayin Edilen kadılar Civil olmaktan Ziyade Askeri BIR hüviyet taşıyorlardı. Ayşe sebeple kadıaskerliğin Hz. Ömer tarafmdan kurulduğu belirtilmektedir. Abbasîlerde de görülen met mansıb (makam rütbe) Harzemşahlarda Anadolu Selçukluları 'nda Eyyûbîler'de Memlûklülerde ve Hatta Karamanlılarda da Vardi. Kadıaskerlik Osmanlı ilmiye İTC Içinde Önemli'de BIR mevki sala. Kadıasker terkibindeki "asker" kelimesi müessesenin ÖZELLİĞİ Açısından importance TAŞIR Yetkileriniz. Zira Şeyhülislâmlıktan takriben BIR Asır Kadar once (80 sene) kurulmuş Olan müessesenin kuruluşunda devletin asker ve onların ihtiyaçlarını karşılamada titizlikle Hareket ettigini göstermektedir. Bununla beraber Divan-ı Hümayun âzâsı Olan kadıaskerin vazifeleri Eklendi sadece Askeri saha Ile sinirli değildi. Kadıaskerler Ayni zamanda BÜTÜN Civil ve Adli işlere de bakıyorlardı. Itiyor belli seviyedeki bazi kadı ve nâiblerin tayinlerini de yapıyorlardı. Divan toplantılarında vezir-i âzamın sağında vezirler solunda da kadıaskerler yer alırdı. Fatih Sultan Mehmet'in oğlu senelerine Kadar YALNIZ BIR kadıaskerlik Vardi. Hududların genişlemesi ve işlerin çoğalması dolaşmam 1481 yilinda Biri Rumeli diğeri Anadolu OLMAK üzere ikiye ayrıldı ve Osmanlı saltanatının sonuna Kadar Devam Etti. Protokole GÖRE DAHA ÜSTÜN addedilen Rumeli kadıaskerleri Ile DAHA Asagı BIR mevkide bulunan Anadolu kadıaskerinin vazifeleri kanunnâmelerle belirlenmişti. Buna GÖRE Anadolu'da bulunan müderris ve kadıların tayini Anadolu kadıaskerinin Rumeli'de bulunan müderris ve kadıların tayini de Rumeli kadıaskeri tarafmdan yapılmaktaydı. Görüldüğü Gibi müessesenin Görevleri Eğitim ve Yargı teşkilatının Idaresi ordu ve Askeri zümrenin Gerek barış gerekse savaş sırasında Hukuki ihtilaflarının (ayrılık) giderilmesi ve davalarının görülmesi şeklinde two ana grupta toplanabilir. Divân'daki davaları dinleyen kadıaskerler Salı ve Çarşamba Hariç OLMAK üzere silahını He konaklarında Divân kurup kendilerini ilgilendiren şer `î ve Hukuki işlere bakarlardı. Onu birinin tezkireci rûznamçeci matlabçi tatbikçi mektupçu ve Kethüda OLMAK üzere yardımcıları bulunurdu Kadıaskerlerden. Ayrıca onu birinin davalı ve davacıyı Divana getiren yirmişer yardımcısı bulunmaktaydı. Padişah sefere çıktığı Zaman'a kadıaskerler de onunla Birlikte giderlerdi. Padişah sefere gitmediği takdirde itiyor da gitmezlerdi. Ayşe durumda şer `î muameleleri gormek üzere onların Yerine" ordu kadısı "tayin edilip gönderilirdi. Ayni sekilde padişahlar Edirne'ye gittikleri Zaman'a itiyor da padişahla Birlikte sales ve akdedilen Divân oturumlarına İştirak ederlerdi. Ayşe müessese Osmanlı Devleti'nin sonuna Kadar Devam etmis Osmanlı hükümeti Ile Birlikte o da tarihe mal olmuştur.


 
Alt 27-12-2012, 09:08   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bana çok yardımcı oldu kısa ama öz


 
Alt 27-12-2012, 09:12   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face30 Süperrrr

Bana çok yardımcı oldu teşekkürler kısa ama öz yani kısa ve öz


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kazaskerlerin görevleri nelerdir?

Kazaskerlerin görevleri nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kazaskerin görevleri, kazasker görevleri, kazaskerin görevi, kazaskerlerin görevleri, kazaskerin görevi nedir, kazaskerin görevleri nelerdir, kazasker görevi, kazasker görevleri nelerdir, kazaskerlerin görevini yazınız, kazaskerlerin görevleri nelerdir, kazaskerlerin görevi, kazasker nedir, rumeli kazaskerinin görevleri, kazaskerin gorevleri, kazasker görevi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Başbakanın Görevleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 18 15-05-2016 11:49
Ribozomun Görevleri Nelerdir? Я Biyoloji 0 06-02-2012 01:06
Cumhurbaşkanının Görevleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 05:18
Midenin görevleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 06:19
Böbreğin Görevleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 25-02-2011 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats