bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-02-2012, 08:08   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart TSK'nın Önemi

TSK'nın Önemi nedir ? - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Önemi

Tarihin bilinen en eski düzenli ordusunu Türkler kurmuştur. Doğuştan bir askeri zeka ve kabiliyete sahip olan Türklerin ismi tarih boyunca “asker” kelimesiyle bir arada kullanılmıştır. Bu yüzdendir ki; “Her Türk asker doğar!” terimi yabancı milletlerin bile kabullendiği bir cümle olmuştur.

Milli varlığımızın teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetleri Ulu Önder Atatürk’ün izinde emin adımlarla ilerlerken onun kendisine miras bıraktığı üstün seciyeyi kişilik ve ahlak özelliklerini de büyük bir gurur ve liyakatla üzerinde taşımaktadır. Bu değerli emaneti gelecek nesillere aktarmayı şerefli bir görev kabul etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri iç ve dış düşmanlara karşı ülkemizin varlığının ve bekasının en büyük teminatıdır. Bu şerefli kurum milli varlığımızı korumak için yüzbinlerce şehit vermiş tarihi şanlı zaferlerle dolu bir ordunun mirasçısıdır. Yüksek karakterini ve üstün seciyesini Türk’ün ayak bastığı her karış toprakta tarih boyunca ispatlamıştır.

Ordumuza Duyulan Sonsuz Güven

Ülkemiz üzerinde sinsi emeller besleyenlerin faaliyetlerini bugüne kadar hep boşa çıkarmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün de pusuda bekleyen düşmanlarını fiili bir saldırıya girişmekten caydırmakta kahramanlığı vatanseverliği ve askeri dehasıyla tüm dünyanın hayranlığını kazanmaya devam etmektedir. Şanlı Türk ordusu bugüne kadar hiçbir karşılık beklemeksizin memleketimizin ve milletimizin hayrını güvenliğini ve bütünlüğünü gözetmiş; tüm kurumlarıyla Cumhuriyetimiz’in laikliğin hukukun ve demokrasinin savunucusu olmuştur. Her türlü siyasi tartışma ve çekişmenin üstünde yer alan mukaddes bir kurum olan Türk ordusu Türk Milleti’nin sahip olduğu toprakları işgalcilerin elinden kurtarmış ve Cumhuriyet tarihi boyunca da bu toprakları her türlü iç ve dış düşmana karşı kahramanca müdafaa etmiştir. Büyük Önder Atatürk’ün “Ordumuz; Türk topraklarının ve Türkiye idealini tahakkuk ettirmek için sarfetmekte olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız teminatıdır” ifadesiyle de dikkat çektiği gibi Ordumuz varlığımızın en önemli güvencesidir.

Şanlı Tarihimiz

Şanlı Türk ordusu Önce Balkan Savaşları’nda büyük bir Slav ittifakıyla; sonra I. Dünya Savaşı yıllarında Çanakkale’de Kut-ül Amare’de Süveyş’te Kafkasya’da dünyanın en güçlü ordularıyla; ardından Kurtuluş Savaşı’nda İngiliz desteği ile Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusuyla savaşmış ve böylece tüm bu toprakları o asil kanıyla sulamış bir ordunun mirasçısıdır. Ardından sahip olduğu üstün yetenekler disiplin ve kararlılığı ile Avrupa’nın yayılmacı güçlerini frenleyen II. Dünya Savaşı yıllarında tüm Avrupa’yı işgal eden Hitler’i dahi caydıran Sovyet tehdidine karşı dimdik ayakta duran Kore’de kahramanlık destanları yazarak tüm dünyanın gıptasına mazhar olan Kıbrıs’ta gözüpekliğini ve kararlılığını tüm dünyaya göstermiş bir ordudur.
Türk ordusu şanlı bir geçmişe dayanmaktadır ve bugün de hala aynı vasıfla Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük güvencesi olmaya devam etmektedir. Bu ise kuşkusuz vatanını ve devletini seven her Türk’ün göğsünü kabartmaktadır. Milletimizin ordumuza olan inancı ve güveni tamdır. Yapılan tüm kamuoyu anketlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin milletimiz tarafından “ülkenin en güvenilir kurumu” olarak gösterilmesi de bunun bir ifadesidir.

Türkiye’nin Stratejik Önemi ve TSK

Türkiye dünyanın en hassas coğrafyasında yer alan bir ülkedir. Türkiye’nin üç ayrı dış politika yönü yani Ortadoğu Balkanlar ve Kafkasya onyıllardır süren çatışmaların ve önümüzdeki onyıllarda süreceği aşikar olan çıkar mücadelelerinin odak noktalarıdır. Sahip olduğu güçlü Osmanlı mirası stratejik konum doğal zenginlikler Türkiye’yi pek çok dış gücün hedefi haline getirmiştir ve getirmeye devam etmektedir. Bu tehditlere karşı Türkiye’nin en büyük güvencesi ise her zaman kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri olmuştur.
Geçmişe baktığımızda kurulduğu günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin dış düşmanlar tarafından tehdit edildiğini ve her defasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahramanca mücadelesi ve basiretli taktik ve stratejileri vesilesiyle bunları bertaraf ettiğini görebiliriz.

Komutanlarımızın İsabetli Kararları

Türk Silahlı Kuvvetleri sadece askeri gücüyle değil aynı zamanda Türkiye’nin stratejik meseleleri konusundaki birikimi ve çalışmaları ile de ülkemizin güvencesi olmaya devam etmektedir. Ordumuzun kurmay kadroları Türkiye’nin tüm milli meselelerini dikkatle izlemekte etüt etmekte ve bu meselelerde izlenmesi gereken politikalar konusunda sivil otoriteye yardımcı olmaktadır. Örneğin Kıbrıs meselesinde Türkiye’nin KKTC’ye ve Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’a verdiği destekte TSK’nin bu hassas konudaki isabetli analizlerinin ve öngörülerinin büyük rolü vardır.

TÜRK’ÜN YÜKSEK SECİYESİ

Bir milletin devlet kurma ve bu milleti yaşatma yeteneği hiç şüphesiz o milletin kendisine has değerlere sahip olmasıyla ilgilidir. Türkler’in devlet kurma ve yaşatmadaki başarısını anlayabilmek için Türk kültürünü vatan ve millet anlayışını hâkimiyet gücünü idarî ve askerî yapılanmasını yakından tanımak gereklidir.

Türk Milleti sadece kendisi için değil hâkimiyeti altındaki tüm milletler için de Türk’e yakışır şekilde hareket etmiştir. Osmanlı Milleti’nin bugün üç kıt’aya yayılmış üzerinde 35 milletin kurulduğu büyük bir coğrafyayı ve değişik milletleri barış içerisinde 600 yılı aşan bir süre bir arada tutmasının özünde Türk’ün yüksek seciyesi yatar.

TÜRKLER’DE ASKERLİK

Türkler’in birçok özelliklerinin yanında en fazla ön plana çıkmış yönleri de iyi birer asker olmalarıdır. Çok eski devirlerden beri çeşitli adlarda devlet kurmuş olan Türk Milleti’nin temeli düzenli bir askeri teşkilata dayanır. Askerlik ilk önce Türkler’de bir meslek sonra da milli bir görev olmuştur. Türkler mükemmel askeri kuruluşları ve değerli komutanları sayesinde varlıklarını ve bütünlüklerini dünyaya tanıtmışlardır. Türk askeri cesur feragat sahibi disiplinli ve saygılıdır. Kanunî devrinde Avusturya sefiri olarak İstanbul’da bulunan Büsbek (Busbecq) Türk askerlerinden ve ordu kuruluşlarından şöyle söz eder:

“Türkler sefer esnasında sabırlı tahammüllü ve iktisatlı hareket ederler. Türk sistemini kendi sistemimizle mukayese edince istikbalin başımıza getireceği şeyleri düşünerek titriyorum. Bu ordu galip gelecek ve payidar olacak biz ise mahvolacağız. Çünkü Türkler hiç sarsılmamış kuvvete sahip oldukları gibi kendilerine has zafer itiyatları meşakkatlere tahammül kabiliyeti intizam disiplin kanaatkarlık ve uyanıklık var.”
Türk askerlik ruhunun ölmezliğini bilmeyen yabancılar İstiklal Savaşı’ndaki zaferimizi “Türk mucizesi” diye adlandırdılar.

Türkler’de özellikle şehitlik ve gazilik mertebeleri kutsaldır. Allah yolunda din vatan ve millet uğrunda savaşırken ölenlere “şehit” sağ kalanlara da “gazi” denir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: “Allah yolunda öldürülenleri sakın ‘ölüler’ saymayın. Hayır onlar Rableri katında diridirler rızıklanmaktadırlar.” (Al-i İmran Suresi 169) buyurmuş ve şehitlerin ölmezliğini ifade etmiştir.
Türk Milleti “ölürsem şehit kalırsam gazi” inancı ile tarihte büyük zaferler kazanmış son olarak İstiklâl Harbi de bu inançla kazanılmıştır.


kaynak: Anonim


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


TSK'nın Önemi

TSK'nın Önemi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tsk nın önemi kısaca, tsk nın tarihi ve önemi, türk silahlı kuvvetlerinin önemi nedir, tsk nın önemi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tefekkürün Önemi nurküllü Dini Bilgiler 0 18-08-2011 02:23
Süt Dişlerinin Önemi elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 07-06-2011 03:07
Duânin önemi nurküllü Duaların Esrarı 0 22-04-2011 03:45
Artık önemi yok nimlahza Resimli Şiirler 0 02-03-2011 11:58
Kul Hakkının Önemi elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:53

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats