bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-02-2012, 10:10   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Olimpiyat Oyunları Nelerdir?

Olimpiyat Oyunları Nelerdir?

Yaz Olimpiyat Oyunları Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından dört yılda bir düzenlenen uluslararası düzeyde çoklu spor organizasyonudur. 1904'te başlayan gelenekle yarışma birincilerine altın ikincilere gümüş ve üçüncilere bronz madalya verilir. Yaz olimpiyatlarının başarısından dolayı daha sonra Kış Olimpiyatları düzenlenmeye başladı.

ABD dört kez ile Yaz Olimpiyatları'na en çok ev sahipliği yapan ülkedir.

OLİMPİYAT YAZ OYUNLARI


Atıcılık

Atıcılık yivli tüfek tabanca ve av tüfeğiyle hedeflere ateş edilerek yapılan bir spordur. Atıcılık 1300’lerden bu yana özellikle askerler arasında yaygın bir etkinliktir. Belirli bir hedefe isabet düzeyi yüksek atışlar yapmak ancak gelişmiş silahlarla mümkün olduğu için bir yarışma sporu olarak atıcılık yakın dönemlerde ortaya çıkmıştır.

Atletizm

Atletizm bir pist ve alanda yapılan dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu yürüyüş atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür. Atletizm bir pist ve alanda yapılan dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu yürüyüş atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür.

Badminton

Tenise benzer bir oyundur Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.

Basketbol

Basketbol (İngilizce: basketball - sepet topu) beşer kişilik takımlar halinde elle oynanan ve topu yüksekliği 305 m olan pota adı verilen çemberden geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur. Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır.James Naismith'in basketbolu Mayas kabilesinin tlahiotenie oyunundan esinlediği düşünülmektedir.

Beyzbol

Amerikan kökenli Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde (özellikle Kore ve Japonya'da) çok popüler bir spor türü.

Binicilik

Binicilik kısaca ata binme becerisi olarak tanımlanabilir. Biniciliğin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanır. Binicilik tarihine damgasını vuranlar belki de savaşlarda önemli rol oynayan süvari de denen atlı askerlerdir. İlk süvari birliklerini İÖ 2600'de Çinlilerin kurdukları bilinmektedir. Ama binicilikte asıl gelişme 5. yüzyılda eyerin bulunmasından sonra gerçekleşti. Daha önceleri çıplak atın sırtına binilir ya da atın sırtına bir kilim ve battaniye atılarak oturulurdu. Günümüzde askeri amaçlı binicilik gerilerken spor amaçlı binicilik önem kazanmıştır. Binicilikte başlıca iki biçim vardır: İngiliz ve Batı biniciliği. İngiliz biniciliği spor amacıyla yapılan biniciliktir. Batı biniciliği ise Amerika kıtalarında kovboy denen sığır çobanlarına özgü biniciliktir. Kovboylar uzun üzengili ağır eyerler kullanır ve bacakları düz duracak biçimde ata binerler. İngiliz biniciliği ise binicinin güvenliğini binicinin atı denetimini ve atın rahatlığını dikkate alan bir anlayışa dayanır. Çocukların ata binmeyi öğrenmelerinin en iyi yolu genellikle boylarına uygun yere sağlam basan midillilere binmektir.

Bisiklet

İnsan gücünü ise çeviren pedal veya benzeri bir mekanizma ile çalışan iki tekerlekli motorsuz taşıt aracıyla özel pistte yolda veya açık arazide ferdi ve takım halinde yapılan spor dalı.

Boks

Boks iki kişinin belirli kurallar içinde saldırı ve savunma amacıyla yumruklarını kullanarak yaptıkları bir spordur. Boks karşılaşmaları ringde yapılır. Ring üç sıra halatla çevrili ve yerden yüksekte kare biçiminde bir alandır.

Eskrim

Eskrim kılıçla yapılan bir spordur ve temelini kılıçla dövüş sanatı oluşturur. Eskrimin bir spor dalı olarak gelişmesi ortaçağda kılıçla yapılan düellolarla yakından ilişkilidir.

Futbol

Futbol (İngilizce: football) dünyada en yaygın takım sporudur. Başta Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere hemen hemen tüm ülkelerde çok sevilir ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlenirFutbol (İngilizce: football) dünyada en yaygın takım sporudur. Başta Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere hemen hemen tüm ülkelerde çok sevilir ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlenir

Güreş

Güreş uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü. Güreş tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir. Güreş genellikle savaş sanatları arasında değerlendirilir.


Halter

Halter iki tarafında ağırlıklar olan bir demir parçasının havaya kaldırılmasıyla yapılan spor dalıdır. Halter sporu müsabakaları koparma ve silkme olarak iki hareketten oluşur. Koparma'da sporcu halteri tek seferde kaldırır hakem işaretine kadar başının üstünde dirseklerini kırmadan tutar. Silkme'de ise omuzları üzerinde ağırlığı kısa süre tartar ve daha sonra yukarı kaldırır. Bu spordaki en büyük sorun doping'tir.

Hentbol

Hentbol bir takımın 6’sı saha 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur.oyun süresi 30'ar dakikalık iki devreden oluşur.İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol 1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbol giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur


Hokey

Hokey iki takım arasında bir ucu kıvrık sopalarla oynanan bir top oyunudur.

Jimnastik

Jimnastik Atletizm ve gösteri niteliklerini taşıyan vücudun esnekliğine çevikliğine dayalı çeşitli ritmik-artistik hareketlerden oluşan bayanlar ve erkeklerin yaptığı aletli-aletsiz spor dalı.

Judo

Japonya kaynaklı bir dövüş sanatı ve bir spor dalıdır.Judo Japon modern dövüş sanatlarının ilk örneği olmuştur

Kano Kayak

Modern bir kano KANO: Akarsularda zamanla olduğu gibi güç doğa koşularıyla da mücadele etmeye dayanan ve küçük bir tekneyi tek kürek yardımıyla hedefe ulaştırma prensibi üzerine kurulu spor dalı. Kano bir olimpiyat sporu olarak çok çeşitli teknelerle yapılır. Bu sınıflar kano ve kayak olmak üzere iki kategoriye ayrılmış olup kanolara "Canadians" da denir. Kanolar Kızılderililerin teknelerinden doğmuştur.

Kürek

İnsanoğlunun denizler ve akarsularla basit araçlar kullanarak mücadelesini temel alan spor dalıdır. Kürek sporu sporcuların birbirleri ile rekabet ederek gölnehir ve denizde kürekler vasıtası ile hareketin sağlandığı özel olarak üretilmiş tekneler ile gerçekleştirilen bir takım sporudur

Masa tenisi

Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordu subayları tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.

Pentatlon

Beş ayrı daldaki yarışlardan oluşan atletizm yarışması.Ayrıca pentatlon terimi atletizmde bayanların kış sezonunda salonda yarıştıkları çoklu branş yarışması içinde kullanılır.

Okçuluk

Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı.Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları'nda olimpik programa alınmış 1972'den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır.Bu branşta ilk dönemlerde FransaBelçika ve Büyük Britanya söz sahibiyken daha sonraki dönemlerde ABDRusyaİskandinav ülkeleriİtalya ve Kore bu ülkeleri izlemiştir.1931'de kurulan ve halen 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu okçuluk dalında en büyük otoritedir.

Softbol

Özellikle ABD'de popüler olan beyzbola benzeyen ve bu spordan türetilmiş bir oyundur. Aralarında ufak farklılıklar vardır. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda olimpik spor ünvanını kazanmıştır. Saha ölçüleri ve ekipman boyutları beyzbola göre daha küçüktür. Top olarak ise sporun isminin yumuşak top anlamına gelen "softbol" olmasından da anlaşıldığı gibi sert top kullanılmamaktadır. Hatta bu yüzden beyzbola bazen "sert top" anlamına gelen "hardball" da denilir.

Olimpiyat Su Sporları

Dalma (Tramplen atlama)

Belirli bir yükseklikten atlayıp havada estetik hareketler yaptıktan sonra suya dimdik girmeye dayanan spor dalı. Genellikle balıklama yapılan atlayış sırasında ayrıca çeşitli jimnastik ve akrobasi hareketleri gerçekleştirilir.

Rüzgar sörfü

Genellikle iki ile beş metre arasında yüzer bir tahta ve hareketini tek bir yelken ile sağlayan su üzerinde yapılan bir yelken sporu dur

Su topu

Kaleci dahil 7'si oyun icinde toplam 13 kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı ve 4 periyot süresince yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur.

Yelken

Rüzgâr gücünden yararlanarak geniş yüzey oluşturacak biçimde yan yana dikilen ve teknenin direğine uygun biçimde takılarak onu hareket ettiren kumaş veya şeritlerin tümü.

Yüzme sporu

Uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan her yarışmacının kendi kulvarında serbest sırtüstü kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak 50 100 200 400 800 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.

Deniz kayağı

Eskimo kayığı veya kano olarak da bilinir ilk olarak Kuzey Denizi'ne ve Kuzey Kutbu'na kıyısı olan ülkelerde ulaşım aracı olarak kullanılan kayak ağaçlara fok derisi gerilerek yapılıyordu daha sonraları kanvas adı verilen bir çeşit kumaş kullanılmaya başlandı. Sonraki dönemlerde o bölgelerde yaygın olarak yetişen çam ve sedir ağacından çıta kaplama usulü yapılmaya başlandı.

Regatta

İtalyanca kökenli bir sözcük olup bir ya da bir dizi tekne yarışına verilen addır. Yarışlar motorlu ya da motorsuz tekneler arasında olabilir. Anlam olarak genellikle yarışın yanısıra yarış öncesinde ve sonrasında yapılan şenlikleri de kapsar.


Su kayağı

Suyun üzerinde yapılan bir su sporudur. Bu aktivite ilk defa Ralph Samuelson tarafından 1922 yılında Lake City Minnesota`da gerçekleştirilmiştir. Su kayağı dalgasız deniz nehir göl gibi çevre koşullarının uygun olduğu birçok ülkede popüler bir spor dalı haline gelmiştir. Sörf Sörf ekstrem bir su sporudur. Sörfçü sahile yaklaşan bir dalga tarafından bir sörf tahtası üzerinde taşınır. Paddleboarding ve sea kayaking gibi sörfle alakalı sporlar için dalgaya ihtiyaç yoktur.

___________Tekvando

Rakibe karşı silahsız olarak çıplak el ve ayaklarla yapılan savunma tekniklerini içeren spor dalıdır. Tekvandonun kelime anlamı: Tae; ayak Kwon; el Do;yol-sanat olup el ve ayakla savunma sanatı anlamına gelir. Fakat tekvando sadece bir teknik ve yetenek olmayıp aynı zamanda felsefi ve insancıl değerler toplamıdır.

Tenis

Küçük bir topun raketle vurularak oyun alanının orasına gerilmiş olan file üzerinden karşı sahaya atılmasıyla oynanan spor dalıdır.Tenisin kökeni kimilerine göre antik Roma döneminde çıplak ya da eldivenli el ile oynanan "tringon" adı verilen oyuna dayanır. Diğer bir görüş ise benzer bir oyunun ilk kez Meksika'da Toltec yerlileri tarafından oynandığı ileri sürülmektedir. Mısır ve İspanya'da bulunan fresklerde ve Rönesans dönemi İtalya'sından kalma resimlerde "giocco del pallone" ve "juego de pelota" isimleri altında benzer esaslara dayanan oyunların duvarla çevrili alanlarda oynandığı görülmektedir.

Triatlon

"Triathlon" kelimesi eski Yunanca kökenlidir. 3 branş bir arada yapılan bir spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır. Ferdi bir spordur ve sporcu her bir branşa ait mesafeyi bitirir bitirmez kurallara uygun kıyafetlerini giymek için belirli kuralara uymak şartı ile değişim alanına girer ve diğer branşa başlar. Yani sporcu sadece bir branşta başarılı olması yetmez diğer branşlara da ait antrenman ve kas gruplarını çalıştırmak zorundadır. Ayrıca taktik ve teknik seviyesini en üst düzeyde tutarak hem enerjisini hem de dayanıklılığını korumak zorunludur.

Voleybol

Voleybol ortadan bir file ile ayrılmış olan dikdörtgen sahada topun pas plase smaç manşet gibi vuruşlarla karşıya geçirilmesine dayanan olimpik oyun..

KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI NELERDİR?

Buz hokeyiBuz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar.


Artistik Buz Pateni


Artistik Buz Pateni Müzik eşliğinde yapılacak dansın ya da gösterinin konusuna uygun kostümlerle gerçekleştirilen yarışma sporu. Yarışma zorunlu hareketler ve serbest figürlerin bir kombinasyonundan oluşur.


Curling


Curling 42 metre boyu 43 metre eni olan buzdan bir pist (rink) üzerinde oynanan bir olimpik takım oyunudur. Buz üzerine disk şeklinde iç içe çizilmiş üç halka hedefi evi oluşturur. Pistin iki ucunda olan 366 m çapındaki evin; oyun hattı hogdan uzaklığı 64 m birbirlerinde uzaklığı 347 m.'dir. Puan ev'in merkezine karşı takımdan daha yakına taş atarak kazanılır.

Kayak

Kayak insanların kar üzerinde batmadan kayarak ilerlemesine yarayan araç. kızağın spor aracı olarak kullanılması yenidir. Kızaklarla buz ve kar üzerinde Özellikle bayırdan aşağı doğru kayılır. Yarış kızaklarının yüksekliği 12-15 genişliği 45 boyu 125-150 santimetredir. Ağırlığı ise teklide 20 çiftlide ise 22 kilogramı geçmez. Sun’i olarak da yapılabilen yarış sahasının boyu 1000-1500 m meyili ise % 9-11’dir. Yarışlar erkeklerde çiftli bayanlarda tekli olur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-02-2013, 08:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

tşk :D


 

Alt 20-02-2013, 08:14   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face25

teşekkürler


 
Alt 01-04-2013, 04:23   #4 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

helal teşekkür ederiz


yekon01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 01-04-2013, 04:53   #5 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

bulan cevap versin bana da ödev verdiler


yekon01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 01-04-2013, 05:07   #6 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
yekon01´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bulan cevap versin bana da ödev verdiler
Ne arıyosun ?


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
yekon01 (01-04-2013)
Alt 15-02-2014, 04:11   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkür ederim yine ödevimi bakimliyiz.com dan buldum


 
Alt 15-02-2014, 04:12   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face0 cevap

çok ama çok teşekkür ederim


 
Alt 18-02-2014, 08:21   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekkürler sagol kardeş sayende olimpiyat oyunları ile ilgili ödevimi yaptım.


 
Alt 20-02-2014, 05:06   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Baya fazlaymış kim yazcak şimdi bunu..


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Olimpiyat Oyunları Nelerdir?

Olimpiyat Oyunları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: olimpiyat oyunları nelerdir, beyzbola benzeyen oyun, olimpiyat oyunları isimleri, olimpiyat oyunlarının isimleri, beyzbola benzeyen oyunlar, olimpiyat oyunları nedir, olimpiyat oyuncularının isimleri, beyzbol benzeri oyunlar, beyzbol benzeri oyun, olimpiyat oyunlari nelerdir, olimpiyat oyunlarının adları, olimpiyat oyunları adları, olimpiyat isimleri, beyzbola benzeyen oyun adı, olimpiyatlar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 7 03-12-2016 06:20
Ege Bölgesinin Halk Oyunları Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 10 19-02-2016 05:19
Hatayın Yöresel Halk Oyunları Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 02-03-2014 06:45
Ege Bölgesinin Oyunları Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 1 06-12-2012 08:35
Ege Bölgesine ait halk oyunları nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 29-12-2011 11:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats