bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25-02-2012, 05:32   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face31 röntgenin bugünkü durumu

röntgenin bugünkü durumu nedir?

lütfen bulun
 

Alt 25-02-2012, 10:47   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Günümüzde röntgen filmi doktorların daha doğru ve kesin teşhis koymalarına ve bu tür kırıkların tedavilerinde daha başarılı olmalarına olanak sağlamaktadır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-02-2012, 10:55   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Röntgenin Bugünkü Durumu


1895 yılının 8 Kasım akşamı Güney Almanya'nın küçük bir kentindeki laboratuvarında Konrad Röntgen tıp tarihinin en önemli buluşlarından birisini gerçekleştiriyordu. Yoğunluğu azaltılmış bir atmosferde yüksek gerilimli akımların geçişi üzerine deneyler yapan Röntgen masanın üzerinde duran baryum tuzlarına bulanmış kâğıdın parlak ışınlar saçmaya başladığını hayretle gördü. Bu bilim dünyasında flüoresans olayı olarak anılan ışın saçmaydı ve bir rastlantı sonucu x ışınları keşfedilmiş oluyordu. Araştırmalarını sürdüren Röntgen eşinin elinin filmini çekerek ilk röntgen araştırmasını tamamladı. Birkaç gün sonra aynı deneyi Alman İmparatoru önünde tekrarlaması istendi.
Dört ay sonra "insanın ötesine geçen ışınlar" kafatasına saplanmış bir kurşunun konumunu saptamada kullanıldı. Bu amaçla hastaya 1.5 saat süreyle x ışını vermek gerekmişti. X ışınlarının insan hücreleri ve kalıtımı düzenleyen Dna zinciri üzerindeki zararlı etkileri henüz bilinmiyor koruyucu önlem de alınmıyordu.

Yıllar geçtikçe röntgen ışınları zararlarından arındırılarak aygıtı geliştirilerek hemen her hastanenin demirbaşı her hekimin başlıca teşhis rehberi olmaya başladı.

X ışınları ışık dalgaları benzeri elektro*manyetik dalgalardır dalga boyları gözle görünen ışığa oranla daha kısadır. Tungsten veya Molibden gibi erime noktası çok yüksek bir metali elektronlarla bombardıman ederek elde edilir elektronlar ise bir telin ısıtılmasıyla sağlanır. Elektron kaynağı ve metal havası alınmış (vakumlu) bir tüpte yerleştirilmiştir: X ışınlarının maddenin ötesine geçme gücü maddenin yoğunluğuna ve ışınların dalga boyuna bağımlıdır. Maddeyi geçen x ışınları maddenin hemen ardındaki bir özel fotoğraf filmine çarparak iz bırakırlar.

İçi boş ve yumuşak dokulu organlarımız ışınları kemiklere ya da doku dolu organlarımıza oranla daha kolay geçirdiklerinden saydam görüntü verir ve filmde görülemezler. Bu nedenle içi boş organların (açmide boş bağırsak gibi) röntgeni çekilirken hastaya x ışınlarını geçirmeyen sıvılar (radioopak maddeler) verilir. Bu sıvılara bir örnek mide ve bağırsak filmi için içirilen ' baryumsülfat eriyiğidir.

Tıp diğer bilim dallarındaki ilerlemelerden en çok yararlanan bilimdir. Böylece röntgenin keşfinde 1/2 ile 1 saat arasında uygulanan ışınlama süresi saniyenin 1/10'una indirilebilmiştir. Gelişmiş aygıtlardan yararlanan hastaneler ve fakülte kliniklerinde basit röntgen filmleri yerlerini tomografi'ye bırakmaktadır. Tomografi'nin özelliği vücudun derinliğindeki bir noktadan geçen düzlemin filmini çekebilmesidir. Tomografi vücudu "dilimlere" ayırarak her bir dilim için ayrı bir film çekebilmektedir.

Çeşitli organlarımıza uygun açılardan film çekme işlemi boyunca hastanın hareket etmesi ve dönmesi gerekir. Bu hasta yerine üzerine yattığı masayı döndürmek yoluyla kolay bir çözüme ulaştırılmıştır. Filmlerin banyo edilmesi de otomatik bir düzen içinde eskiden 10-20 dakikada yapılırken günümüzde 90 saniyede bitirilmektedir. Yıllar boyu karanlık bir odada neredeyse el yordamıyla çalışmaya zorlanan röntgen uzmanları günümüzde aydınlık ortamlarda çalışabilmektedir. "Radyolog lösemisi" hastalığı da ışın koruyucular kullanımıyla korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır.

X ışınlarını geçirmeyen radioopak maddelerden iyot tozları kullanılarak atar*damarların durumu incelenebilmektedir bu yöntem Arteriografi olarak anılır. Kateder (vücutta herhangi bir boşluk ya da kanala sıvı zerketmekte kullanılan tüp şeklinde ortası açık madenî lastik veya plastikten yapılma araç) aracılığında kalp odacıklarına iyot tuzu verilerek dolaşım sisteminin filmi çekilebilir. Beynin iç boşluklarına ya da çevresine hava verilerek beyin yapısal özellikleri ve uğradığı zedelenmeler üzerine bilgi edinilebilir bu yöntem de Pnömöensefalografi olarak anılmaktadır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 26-02-2012, 05:35   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ödevime çok yardimçi oldnuz
 
Alt 26-02-2012, 10:40   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Röntgenin İcadı ndan önceki durum
Alman asıllı fizikçi olan Wilhelm Conrad Röntgen 1845 yılında Rheinland’da doğdu ve 1923 yılında Münih’de öldü. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti. Zürih’te üniversite eğitimi gördü. 1876′da Strassburg’da 1879′da Giessen ve 1888′de Würzburg Üniversitelerinde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900′de Münih Üniversitesi Fizik Kürsüsü’ne ve Yeni Fizik Enstitüsü’nün yöneticiliğine getirildi.

1885 yılında kutuplanmış bir yalıtkan hareketinin bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. Fakat asıl ününü 1895 yılında X ışınlarını keşfetmesiyle kazandı. Bu ışınları inceleyen Röntgen X ışınlarının bir doğru boyunca yatıldığını yansıma ve kırılmaya uğramadığını elektrik veya manyetik alanların etkisiyle yön değiştirmediğini ispatladı. X ışınlarının cisimlerin içinden geçme kabiliyetlerini inceledi ve bu ışınların havayı iyonlaştırdığını ortaya çıkardı.

1901 yılında tamamladığı bu araştırmaları sonucu aynı yılın fizik dalında Nobel Bilim Ödülü’ne layık görüldü. X veya g ışımalarının miktar ölçümü birimine kendi ismini vermiştir. Günümüzde röntgen ışınları tıp alanında kullanılmaktadır.

Röntgenin tıpta kullanımı X ışınlarının organik dokular tarafından eşit olmayan derecelerde emilmesine dayanır. Eşit olmayan bu geçiş radyolojik gölgeler meydana getirir. Bunlar ya flüoresan bir ekranda (radyoskopi) ya da gümüş tuzlarının fotoğraf filmi üzerine indirgenmesiyle (radyografi) değerlendirilir. İncelenecek doku ile çevresindeki doku arasında X ışınlarını geçirme miktarında bir fark yoksa saydam olmayan kontrast maddeler kullanılır.

X ışınları ışık ışınlarıyla aynı özelliktedir. Fakat frekansları daha büyüktür. X ışını içinden geçtiği gazı iyonlaştırma özelliği taşır. X ışınlarının tespiti ve şiddetinin ölçülebilmesi için bu ışınlar iyonlaşma odasından yani altın yapraklı elektroskopa bağlı iki tablası bulunan gaz dolu bir kaptan geçirilir. Elektroskop yapraklarının düşüş hızı iyonlaşma derecesini ve dolayısıyla bununla orantılı olan ışıma şiddetini ölçer. Şiddet röntgen cinsinden değerlendirilir.

Bir X ışını demeti saydam olmayan bir cisimden geçerken yavaş yavaş enerjisini bırakır. Kaybedilen enerji kalınlığa göre artar veya azalır. Ayrıca dalga boyu kısa ışınlar maddeye daha fazla etki eder ve ağır elementler daha fazla enerji yutar. Bu özelliklerden dolayı bir maddeye X ışını verilerek maddenin atom yapısı kesinlikle tespit edilebilir.

Röntgen Röntgenin icadından önce Röntgenin icadından önce ne yapılırdı
 
Alt 27-02-2012, 08:49   #6 (permalink)
gkdnz
Avatar Yok
 
Mesaj

günümüzdeki durum
 
Alt 07-03-2012, 09:37   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekürler çok yardımcı oldunuz
 
Alt 08-03-2012, 06:41   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

röntgenin günümüzdeki durumu nedir
 
Alt 13-03-2012, 01:04   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ödevim için çok uygun bir yer buldum ne şans bu ya :) :) :)
 
Alt 25-03-2012, 11:59   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok yhardımcı oldunuz çok teşekkur ediyorum bu siteyi kurana allah razı olsun... :) ödevimi hemen yapıyorum bu siteden artık :) :)
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


röntgenin bugünkü durumu

röntgenin bugünkü durumu konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: röntgen filminin günümüzdeki durumu, röntgen filmi günümüzdeki durumu, röntgenin günümüzdeki durumu, röntgen filmi günümüzdeki durum, röntgen günümüzdeki durumu, röntgen filmi günümüzdeki durumu nedir, röntgen filmi icadından günümüzdeki durumu, röntgenin günümüzdeki durum, röntgen filminin şimdiki durumu, röntgen günümüzdeki durum, röntgen filminin günümüzdeki durum, röntgen in şimdiki durumu, röntgen filmi icadından günümüzdeki durum, röntgen filmin günümüzdeki durumu, röntgen filmi icadından şimdiki durumu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Gittiği Okullar ve Bugünkü İsimleri ve Durumları Я Hayatı, Anıları ve Eserleri 2 07-11-2014 09:23
Röntgenin icadından önceki durum Kayıtsız Üye Soru Cevap 37 05-04-2012 10:12
bugünkü mesajlar sorunu Jülyet Forum Kurallar - Destek 4 30-07-2011 04:13
4 B Öğretmen Eş Durumu elif Öğretmenler Forumu 0 12-06-2011 06:30
Belki Durumu Yok Adamın :) incitanesi Karikatürler 5 04-08-2009 05:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.