bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2012, 01:41   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Divan Edebiyatındaki Nazım Şekilleri

Divan Edebiyatındaki Nazım Şekilleri Nelerdir?

Divan Edebiyatındaki Nazım Şekilleri

Gazel

Aşk şarap ve tabiat güzelliklerini terennüm eden gazel 5-15 beyitten meydana gelmiştir. Gazelin ilk beytine matla (şiirin doğduğu) son beytine makta (şiirin kesildiği) denir. Makta beytinde gazelin kafiye ve ölçüsüne karar verilir. Makta beytinde şairin mahlası bulunur. En güzel beyit ise beytü'l-gazel adı ile anılır. Konu bütünlüğü olan gazele yek-ahenk her beyti çok güzel olan gazele yek-avaz adı verilir.
Divan şiirine en çok kullanılan nazım şekillerindendir. Bu sahada Fuzulî Baki Nedim gibi şairler mükemmel örnekler vermişlerdir.
Gazelin kafiye düzeni aa ba ca da ea fa ... şeklindedir. Aruzun uzun kalıplarıyla yazılır bu yönü itibariyle mesneviden ayrılır. Gazeli oluşturan mısraların ortasında iç kafiye varsa buna musammat gazel denir.
“Kamu bimarına canan deva-yı derd eder ihsan ihsan
Niçin kılmaz bana derman beni bimar sanmaz mı”

Kaside

Herhangi bir konuyu veya kişiyi övmek maksadıyla yazılmış aa ba ca da ea fa ... kafiye düzeniyle süren 33-99 beyitli manzumelerdir. İlk beyte matla son beyte makta şairin mahlasının geçtiği beyte tac beyit en güzel beyte beytü'l-kasid denir.
Kasidenin giriş kısmına teşbib veya nesib denir. Övgüye başlanan beyte girizgah denir. Diğer bölümleri medhiye (övgü) fahriye (övünme) ve duadır.
Kasideler ya nesib veya teşbib bölümüne göre. bahariye şitaiye ramazaniye; redif veya kafiyesine göre Su kasidesi kaside-yi raiyye kaside-yi mimiyye vb. isimler alır.
Konularına göre tevhid münacat na't mersiye gibi adlar verilir.
Baki Fuzulî Nef'î bu sahada güzel örnekler vermiştir.

Mesnevi

Mesnevi her beytinin mısraları kendi aralarında kafiyeli olan nazım şeklidir. Mesneviler hikâye tarihî dinî tasavvufî ahlâkî vb. konularda yazılmış olan uzun manzumelerdir. Aruzun kısa kalıplarıyla yazılır. Kafiye bulma kolaylığı sayesinde oldukça uzun yazılanları vardır (12000 beyit). Beş mesnevisi olan şaire hamse sahibi denir. Gazele göre edebî sanatlar azdır.

Rübâi

Belirli vezinlerle söylenen dört mısralık nazım şeklidir. Genellikle bir iki ve dördüncü mısralar birbiri ile kafiyelidir. Bazen dört mısra da kafiyeli olabilir
Rübâiler genellikle bir görüşü bir düşünceyi ifade eden felsefe ağırlıklı şiirlerdir. Aşıkane olanları da vardır. Bu sahada en güzel örnekleri İranlı şair Ömer Hayyam vermiştir.

Şarkı

Divan şiirine Türkler'in kazandırdığı bir nazım şeklidir. Şarkıda ilk bendin dördüncü mısraı bütün bentlerde tekrarlanmaktadır. Nazım birimi kafiye şeması bakımından koşmaya benzer. Ölçü beste dil ve anlatım yönünden koşmadan ayrılır. Buna nakarat denir. Şarkılar bestelenmek üzere yazılır. Bu sahanın ustası Nedim'dir.

Tuyuğ

Tek dörtlükten oluşur. Manilerin klâsik şiirdeki örneği kabul edilmektedir. Kafiyelenişi a a x a şeklindedir. Fâilâtün / fâilâtün / fâilün vezniyle yazılır. Cinaslı kafiye kullanılır. Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi cinassız yazılanları da vardır. Yalnız Türk edebiyatında görülen bir nazım biçimidir. Tuyuğlarda hikmetli tasavvufî ve felsefî konular dile getirilir. Kadı Burhaneddin tuyuğ nazım şeklini kullanan şairlerimizin başında gelir.


Terkip ve Terci-i Bend

Gazel şeklinde yazılmış bentlerden meydana gelen ve bu bentleri “vasıta” beyitlerle birbirine bağlanmış nazım şekillerine terkib-i bent veya terci-i bent adı verilir. Vasıta beyti nakarat şeklinde bentlerin sonunda tekrar edilirse terci-i bent (aa ba ca da ...kk; aa ba ca da ... kk) sadece kafiye bakımından ilgi varsa terkib-i bent (aa ba ca da ...kk; aa ba ca da ... lk) adı verilir. Terci-i bentlerde daha ziyade felsefî konular terkib-i bentlerde ise sosyal konular ele alınır.


Murabba

Dörder mısralık nazım birimiyle kurulmuş bir nazım şeklidir. Üç – yedi dörtlükten oluşur.(a – a – a – a / b – b – b – a ) şeklinde kafiyelenir. Son mısralar nakarat olabilir. Konu olarak gazele benzer


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-02-2012, 01:42   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Divan Edebiyatı Nazım Türleri

Divan bir şairin bütün nazım şekillerinde yazdığı eserlerini topladığı kitabın adıdır.

Divan edebiyatı eserleri konularına göre de çeşitli adlar alırlar:

Tevhid: Allah'ın birliğini ve yüceliğini anlatan manzumelerdir. Genellikle kaside şekliyle yazılır.

Münacaat: Allah’a yakarış ifade eden şiirlerdir.

Na't: Hz. Muhammed'i övmek için yazılmış manzumelerdir. Daha çok kaside şeklinde yazılır.

Medhiye: Din ve devlet büyüklerini övmek için yazılan manzumelerdir. Genellikle kaside şeklinde yazılır.

Hicviye: Bir kimsenin kusurlarını ortaya koymak için yazılan manzumelerdir.
Kaside ve kıta şeklinde yazılmışlardır. Nef'î en önde gelen hiciv şairlerindendir.

Mersiye: Ölmüş bir kimsenin ardından yazılan manzumelerdir. Halk edebiyatında ağıt İslâm öncesi Türk şiirinde sagu denirdi.

Hezil: Mizahî manzumelerdir.

Fahriye: Şairin kendisini övmek için yazdığı manzumelerdir. Kaside içinde de yer almış olabilirler.

Lugaz manzum bilmece muamma ise içinde bir şahıs ismi gizleyen manzume demektir


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Divan Edebiyatındaki Nazım Şekilleri

Divan Edebiyatındaki Nazım Şekilleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: divan edebiyatı nazım şekilleri nelerdir, divan edebiyatı nazım biçimleri nelerdir, divan edebiyatının nazım şekilleri nelerdir, divan edebiyatı bakimliyiz, divan edebiyatı nazım şekilleri kısaca, türklerin divan edebiyatına kazandırdığı nazım şekilleri, türklere ait nazım şekilleri nelerdir klasik edebiyatında, türklerin divan edebiyatına kazandırdığı nazım biçimleri, divan edebiyatına türklerin kazandırdıgı nazım sekıllerı neler, divan edebiyatının türklere kazandırdığı nazım bicimleri, divan edebiyatında ki türklere ait nazım şekilleri, divan edebiyatin nazım şekillerini yazınıız, turklerin divan edebiyarına kazandurdığı nazım şekilleti, turklerin divan edebiyatina kazandırdığı nazim biçimlerini yaziniz, türklerin divan edebiyatina kazandırdığı nazım biçimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 18-12-2011 03:18
Türklerin divan şiirine kazandırdığı nazım şekilleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:10
Türk Edebiyatındaki Destanlar elif Türkçe ve Edebiyat 0 04-02-2011 05:45
Divan Edebiyatındaki Nesir Türleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 04-02-2011 03:46
Divan Edebiyatı Nazım Şekilleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 05:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats