bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2012, 06:09   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji (kaynakları) sürekli devam eden doğal proseslerdeki varolan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş ışığı rüzgar akan su (hidrogüç) biyolojik prosesler ve jeotermal olarak sıralanabilir.

En genel olarak yenilenebilir enerji kaynağı; enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Örneğin güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. En genel yenilenebilir enerji formu güneşten gelendir. Bazı formlar güneş enerjisini ve rüzgar gücünü depolar .
Yenilenebilir enerjinin tesisler hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Fosil yakıtlar çok uzun bir zaman skalası göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebilir iken istismar edilerek kullanılması sonucu yakın gelecekte tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Rüzgar enerjisi

Su gücü (Hidrogüç)

Güneş enerjisi
--Jeotermal enerji

Biyoyakıtlar
--Sıvı biyoyakıtlar
--Katı biyokütle
--Biyogaz

Küçük ölçekli enerji kaynakları
--Piezoelektrik
--Termoelektrik
--Elektromanyetik radyasyon

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı

Yenilenebilir enerji kaynakları direkt olarak kullanılılabilir veya enerjinin başka bir formuna dönüştürülebilir. Direkt kullanım örnekleri güneş enerjisi ile çalışan aletler jeotermal ısıtma ve su veya rüzgar değirmenleridir. Endirekt kullanıma örnek olarak ise elektrik üretiminde kullanılan rüzgar türbinleri veya fotovoltaj pilleri verilebilir.

Yenilenebilir enerji ücretsiz enerji olarak da kategorize edilebilirse de çoğu yenilenebilir enerji kaynağına normalde ücretsiz enerji denemez. Mühendislikte ücretsiz enerji ile kastedilen direkt olarak doğadan elde edilebilen bir enerji ve insanlar tarafından tüketilmesi mümkün olmayan enerjidir.

Gelişimi ve Çevreye Etkileri

Yenilenebilir enerjinin gelişimi yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlar tarafından kullanımı ile ilgilidir. Yenilenebilir enerjinin gelişimine olan ilgi fosil yakıtların çevreye verdiği atık gazlar ve fosil yakıtlar ve nükleer enerjinin kullanımının riskleri ile doğrudan ilişkilidir.

2002 yılı kasım ayı Enerji Ajansı verilerine göre tüm dünyada kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji kaynakları içindeki payı % 13.8 'dir. Bu payın dağılımı ise % 80 yanabilir ve yenilenebilir atıklar % 16.5 hidro enerji % 0.5 diğerleri (rüzgar jeotermal güneş dalga gel-git olayları vs.) olarak verilmiştir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-02-2012, 06:10   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Rüzgar Türbini Resmi

Yenilenebilir Enerji Kaynakları


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-02-2012, 06:15   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?


Yenilenebilir enerji kaynağına ve işlem türüne göre farklı gruplara ayrılıyor. Bunların başlıcalarını sıralayacak olursak:

Su enerjisi: Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri olan su enerjisine örnek olarak barajlar gösterilebilir. Su toplama havzalarında bırakılan su akar ve türbinleri döndürür bu türbinlere bağlı olan jeneratörlerle elektrik üretilir.

Baraj inşa edildikten sonra hidroelektrik enerjisi maliyeti düşük olan bir enerji yöntemi. Çevre kirliliğine neden olmaz ve yakıt fiyatları karşısında zayıflık göstermiyor. Ancak yakın doğal ortam ya da çevrede yaşayanlar üzerindeki etkileri açısından eleştirilebilir.

Rüzgar enerjisi: Rüzgar enerjisi fosil yakıtlara göre elektriğin birimi başına daha pahalıya gelse de hidro elektriğin ardından en verimli ikinci yenilenebilir enerji kaynağı. Özellikle Avrupa’da çok sık kullanılan rüzgar enerjisine yapılan yatırımlar son yıllarda büyük boyutlara ulaştı.

Güneş enerjisi: Fotovoltaik (PV) hücreler yardımıyla gün ışığının doğrudan elektriğe çevrilmesiyle elde edilen güneş enerjisi başta Almanya ve ABD olmak üzere pek çok ülkede de sıkça kullanılıyor.

Güneş enerjisi üretimi yenilenebilir enerji kaynakları arasında maliyeti en yüksek olanı. Son yıllarda bu maliyetin düşürülmesi için çalışıldığı gibi sistem bir kez kurulduğunda enerji kaynağından bedava yararlanılabildiği için cazibesini de koruyor.

Dalga ve gel-git enerjisi: Okyanuslar henüz kullanılmamış büyük bir enerjiyi içinde barındırıyor. Dalga ve gel-git enerji teknolojileri güneş ve rüzgar enerjisiyle kıyaslandığında nispeten yeni ve büyük ölçüde keşfedilmemiş enerji türlerinden biri. Ancak bu enerji türüne yapılacak yatırımların boyutları çok büyük olduğundan şu an için diğer enerji kaynakları kadar popüler değil.

Bio (organik) yakıt: Bitkilerden elde edilen madde başka maddelere kimyasallara yakıta ve enerjiye dönüştürülebilir. Bazı türleri sanayide yoğun bir şekilde kullanılıyor. Örneğin tohum şeker ve sebze yağından ya da bunların karışımından elde edilmiş bio yakıtların kullanıldığı çok daha fazla sayıda otomobil üretiliyor.

Jeotermal enerji: Jeotermal enerji dünyanın kilometrelerce altındaki merkezinde erimiş kayalardan oluşan mağmadan gelen ısıyı kullanıyor. Bu ısı kuyular açılarak yüzeye yakın yerlerdeki su kaynaklarından veya kayalardan elde ediliyor. Dünyada tüketilen enerjinin yalnızca yüzde 04'ü bu yolla elde ediliyor.

Okyanus enerjisi: Derin okyanus sularıyla güneşin ısıttığı yüzey suyu arasındaki sıcaklık farkının kullanarak üretildiği enerji türü.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili sorular, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili test soruları, yenilenebilir enerji kaynakları soruları, yenilenemez enerji kaynakları ile ilgili sorular, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili sorular, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili sorular ve cevapları, yenilenebilir enerji kaynakları soru, yenilenebilir enerji kaynakları sorular, yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları ile ilgili sorular, yenilenebilir enerji ile ilgili sorular, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili soruular, enerji kaynakları soruları, yenilenebilir enerji kaynakları soru ve cevapları, yenilenebilir enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynakları soru cevap,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İç Anadolu bölgesinin enerji kaynakları elif Eğitim ve Öğretim 3 17-01-2014 10:43
Yenilenemez Enerji Kaynakları Я Soru Cevap 0 26-02-2012 06:05
Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:53
Vücudumuzun Enerji Kaynakları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 11:15
Vücudumuzun Enerji Kaynakları elif Sağlığımız 0 19-06-2009 06:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats