bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2012, 06:40   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Halkçılık ilkesinin sonucu ve önemi maddeler halinde

Halkçılık ilkesinin sonucu ve önemi maddeler halindeHalkçılık Mustafa Kemal'in TBMM'ye sunduğu ilkedir. Halkçılık 13 Eylül 1920'de uygun bulunularak 18 Eylül 1920'de kabul edildi. İlkede TBMM'ni halkın sorunlarını sıkıntılarını yeni bir örgütlenmeyle ortadan kardırmak ifade edilir. Daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası tüzüğü ile 1924 esasiye kanunu metninde ilkenin belirttiği hedefler ele alındı.
Halkçılık (popülizm) ilkesinin anlamı seçmene hoş görünme politikası olarak algılanmamalıdır. Bu ilkenin anlamı kader siyaseti güdenlerin halkı soktuğu uyuşukluktan kurtarıp onun "birlik ve beraberlik gücü"ne dinamizm kazandırmaktır.
Halkçılık ve Ulusçuluk bu anlamda birlikte düşünülmelidir.
"Eğer bir ulus kendi yaşamı ve hakları için tüm gücünü ortaya koymazsa onun için kurtuluş yoktur. Biz işimize köyden komşudan çevremizdeki insanlardan yani fertlerden başlayarak ilerleriz. Her fert kendini kurtarmak için tüm becerisini ortaya koymak zorundadır. Bu suretle aşağıdan yukarıya tabandan tavana sağlam bir yapı oluşturulur."
Bu Mustafa Kemal’in uygulamak istediği programın bireylere yüklediği sorumluluğa ilişkin olağanüstü önem taşıyan bir saptamasıdır.
Halkın ortak yaşam ve amaç bilincinin şekillenmesi ve güçlenmesi işgalci kuvvetlere karşı başkaldırmada ve Kurtuluş Savaşı’nda olağanüstü özveriyle çalışmada ortaya koyduğu dayanışma sayesinde süreklilik ve anlam kazanmıştır. Buna rağmen bu gelişme kurtuluştan sonra da çeşitli önlemlerle desteklenmiştir. Buna ilişkin olarak en somut örnek eşit haklar konusudur. Yeni devletin kuruluşunda halkın sadece bir bölümünün fiili katılımı söz konusu olsaydı büyük bir bölümünden yükümlülük beklemek safdillik olurdu.
Mustafa Kemal tarafından kurulan "Halk Partisi"nin programında ki adı bile başlı başına bir programdır halkçılık şu şekilde tanımlanmıştır:
"Bizim için insanlar yasa önünde tamamen eşit mumale görmek zorundadır. Sınıf aile fert arasında bir ayrım yapılamaz. Biz Türkiye halkını çeşitli sınıflardan oluşan bir bütün olarak değil sosyal yaşamın gereksinimlerine göre çeşitli mesleklere sahip olan bir toplum olarak görmekteyiz."
Bu anlamda her ferdin eşit tutulmasının gerçekleşmesi ancak eskiden kalan eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabilirdi. Nitekim de öyle oldu.
Bu konuda kaydedilen en etkili devrimci atılımlardan bazıları şunlardır: Kadın-erkek eşitliği konusunda gerekli önlemlerin alınmış olması; öğretim birliğinin gerçekleştirilmiş olması; her yurttaşın öğrenebileceği yeni bir Türk alfabesinin hazırlanması ve her yurttaşın devlet organları önünde eşit muamele görmesi konusunda alınan önlemler.

Tarihçe
Sultan Abdülaziz döneminde başta Ali Suavi olmak üzere kimi Osmanlı aydınları Rusya'daki narodniki hareketinden etkilenerek halkın sorunlarıyla ilgilenmeye başladılar. 19. yüzyılın sonlarında başta Mehmet Emin Yurdakul olmak üzere bir çok edebiyatçı halkçılıktan etkilenmişti. 1908 Devrimi'nden sonra halk sözcüğü geniş bir kullanım alanı buldu. Uzun bir süre halkçılık iyiliksever aydınların kitlelerin yararına harekete geçmesi olarak düşünülmüştü.
Bu anlayış Birinci Dünya Savaşı sonrasında değişmeye başladı. Ziya Gökalp1918'de Sovyet Devrimi'nden kısa bir süre sonra Durkheim'in etkisiyle sınıf savaşının kötü olduğu sonucuna varıyor ve buna karşı halkçılığı savunuyordu. Gökalp halkçılığı şöyle tanımlıyordu:
"Eğer bir toplum birkaç katman veya sınıftan oluşuyorsa o zaman eşitlikçi bir toplum değildir. Halkçılığın amacı katman veya sınıf farklılıklarını bastırmak ve bunların yerine birbirleriyle dayanışma içinde olan meslek gruplarından bir sosyal yapı oluşturmaktır. Başka bir deyişle halkçılığı şöyle özetleyebiliriz: sosyal sınıflar yoktur meslekler vardır!"
Bu yaklaşım büyük oranda korporatizme işaret ediyordu. Bu anlayış Kurtuluş Savaşı boyunca milliyetçileri özellikle de Kemalistleri büyük oranda etkiledi. Her ne kadar Gökalp'in önerdiği korporasyonlar gerçekleştirilmediyse de sınıfların olmaması ilkesi Kemalist liderler tarafından kabul edildi. Başta Atatürk olmak üzere Kemalist liderler Türkiye'de henüz sınıfların gelişmemiş olduğunu ısrarla vurguladılar. Dayanışma fikrini de komünizmle ve sınıf savaşımı düşüncesiyle mücadele edebilmek üzere benimsediler. Ayrıca bunu tek parti sisteminin gerekçesi olarak gördüler.
Halkçılık çabuk benimsenen bir ilke olmasına karşın Atatürk ilkeleri arasında en kolay terk edilen ilke olmuş İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızlı sanayileşme ve kapitalistleşme sürecinde büyük oranda arka planda kalmıştır.

gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Halkçılık ilkesinin sonucu ve önemi maddeler halinde

Halkçılık ilkesinin sonucu ve önemi maddeler halinde konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: halkçılık ilkesinin sonuçları, halkçılık ilkesi maddeleri, halkçılık ilkesinin önemi ve sonuçları, halkçılığın sonuçları, halkçılık maddeleri, halkçılık ilkesinin maddeleri, laiklik ilkesinin önemi ve sonuçları, halkçılık ilkesi sonuçları, atatürk ilkeleri maddeler halinde, cumhuriyetçilik ilkesinin önemi ve sonuçları, halkçılık ilkesinin önemi ve sonuçları maddeler halinde, halkçılığın maddeleri, laiklik ilkesinin sonuçları, halkçılığın önemi ve sonuçları, laiklik ilkesinin önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk İlkeleri (Halkçılık) Nedir? elif Tarih 15 19-11-2015 07:46
İletken Maddeler Ve Yalıtkan Maddeler elif Kimya 2 14-01-2014 10:39
taş tabletten kağıda maddeler halinde Kayıtsız Üye Soru Cevap 4 15-03-2012 05:40
Teknolojinin yararları maddeler halinde Я Soru Cevap 1 17-01-2012 07:52
Halkçılık ile ilgili sözler Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 21-12-2011 04:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.