bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2012, 11:01   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İslam dininin temel kaynagi Kur'an

İslam dininin temel kaynagi Kur'an


Kur'an-ı Kerîm Allah'ın insanlara indirdiği son Mukaddes Kitaptır.

Kur'an son Peygamber Hz. Muhammed'e (asm) Cebrâil (as) tarafından vahiy yoluyla indirilmiş ve ondan tevatür yoluyla nakl edilerek günümüze kadar gelmiştir. Kur'an-ı Kerîm ferde ve cem'iyete bütün insan sınıflarına bütün memleketlerde ve bütün devirlerde insan hayatının bütününe maddî - mânevî bir hidayet rehberidir. Hükûmet başkanından kumandandan sade vatandaşa ve sokaktaki adama kadar herkes orada kendisiyle alâkalı olanı bulur. Dünyevî ve uhrevî huzur ve saadeti için gerekli bilgi ve dersleri ondan alır. Kur'an'ın sâhip olduğu meziyet ve özellikler âyetlerde ve hadîslerde şu şekilde beyan buyurulmuştur:

- "İşte bu Kur'an muazzam bir kitabdır. Onu biz indirdik. Çok mübarektir. (Fayda ve bereketi çoktur). Artık buna uyun emirlerine bağlanın ve Allah'tan korkun. Tâ ki merhamet olunasınız" (En'âm: 155).

- "Şu indirilmiş Kur'an mübarek ve feyizli bir kitabdır ki elleri önündekini (Tevrat ve İncil'i) tasdik edicidir. Tâ ki onunla Mekke halkını ve bütün çevresindeki insanları korkutsun. åhirete îman edenler namazlarına gereği üzere devam ettikleri gibi Kur'an'a da inanırlar" (En'âm: 92).

- "Onlar hâlâ Kur'an'ın Allah kelâmı olduğunu ve mânasını düşünmeyecekler mi? Eğer o Allah'tan başkası tarafından olsaydı muhakkak ki içinde birbirini tutmayan birçok söz ve ifadeler bulurlardı." (Nisâ: 82).

- "O Kur'an insanları Hakk'a ulaştırır; helâl ile haramda ve din hükümlerinde hakkı bâtıldan ayırır..." (Bakara: 185).

- "Kur'ân-ı Kerîm doğru yol gösterici mü'minlere derecelerle kurtuluşu müjdeleyicidir" (Bakara: 97).

- "Bu Kur'an akıl sâhiplerinin âyetlerini iyice düşünüp anlamaları ve ders almaları için sana indirdiğimiz saadet kaynağı bir kitabtır" (Sâd: 29).

- Hâris bin A'ver'den rivayet edilmiştir:

Bir gün Hz. Ali şöyle dedi: "Bakınız ben Resûlüllah'dan (asm): "Yakında fitneler kopacaktır" buyurduğunu işittim. Bunun üzerine "Ey Allah'ın elçisi bu fitnelerden kurtuluşun çaresi nedir?" diye sordum. "Allah'ın kitabı Kur'an'dır" buyurdular.

Daha sonra Hz. Peygamber Kur'an'ın özelliklerini şöyle açıkladı:
Onda sizden öncekilerin tarihi sonrakilerinin haberi ve aranızdaki mes'elelerin hükmü vardır. O Hak ile Bâtılı birbirinden ayıran kesin bir hükümdür. Her kim hidâyeti ondan başkasında ararsa Allah onu şaşırtır. O Allah'ın kopmayan sağlam ipi kuvvetli fikir kitabı ve doğru yoldur. O akılların sapıtıp şaşırmamasına ve dillerin karışmamasına yegâne sebebdir. Kur'an ilim adamlarının doymadığı asla tekrarlanmaktan eskimeyen ve hayret veren üstünlükleri bitip tükenmeyen bir kitaptır. Yine O öyle eşsiz bir eserdir ki cinler dahi onu dinlediği zaman "Biz doğruluk ve olgunluk yolunu gösteren hârikulâde bir Kur'an dinledik" demekten kendilerini alamamışlardır. Ona dayanarak konuşan doğru söylemiş O'nu tatbik eden sevab kazanmış O'nunla hükmeden adâlet etmiş ve insanları O'na dâvet eden dosdoğru yola yöneltmiş olur.

* "Kur'an apaçık bir nur hakîm bir zikir ve en doğru yoldur."
* "Kur'an-ı Kerîm Allah Teâlâ'nın gökten yeryüzüne uzatılmış bir ipidir."
* "Kur'an'ın sair sözlere üstünlüğü Rahman'ın mahlûkatına nazaran üstünlüğü gibidir."
* "Kim Allah'ın kitabından bir âyet okursa Kıyâmet günü kendisine nûr olur."
* "Evlerinizi namaz kılarak ve Kur'an okuyarak nurlandırınız."

Kur'an'ın İsimleri

Kur'an kelime olarak "toplamak okumak bir araya getirmek" mânalarına gelir. Bu isim Kur'an'a bizzat kendisi tarafından verilmiştir (Bakara: 185).
Ayet ve sûreleri bir araya getirdiği; İslâm'ın îtikad ibâdât ahlâk hukuk v.s. esaslarını toplayıp ihtiva ettiği; dünyada en çok okunan ve okunacak olan kitab olduğu için bu ismi aldığı ifade edilir.

Kur'an'ın daha bir çok isimleri vardır. Bu isimlerden bâzıları şunlardır: Kitab Fürkan Zikr Hükm Hikmet Şifa Hüdâ Rahmet Ruh Beyan Nimet Bürhan Nur Hakk...


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İslam dininin temel kaynagi Kur'an

İslam dininin temel kaynagi Kur'an konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: islam dininin temel kaynağı kur an, islam dinin temel kaynağı kur an, islam dininin temel kaynağı kuranı kerim, islam dininin temel kaynağı kuran, islam dininin temel kaynağı kur an ı kerim, islam dininin temel kaynakları, islam ın temel kaynağı kur an, islam dinin temel kaynağı kuranı kerim, dinin temel kaynağı kur an, islam dinini temel kaynağı kur an, kuran islam dininin temel kaynağıdır, kuran islamın temel kaynağıdır sözünü açıklayan kısa paragraf, islam dininin temel kaynağı, islam dinin temel kaynağı kuran, islam dininin temel kaynağı nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İslam dininin doğduğu sırada arap yarımadasındaki sosyal ve kültürel hayat nasıldı? Я Soru Cevap 14 17-02-2016 11:55
Kur'an öğrenmek istiyorum - Kur'an harflerini öğrenme elif Dini Bilgiler 23 23-03-2015 10:06
Yasamin Kaynagi...Nostaljik Film mormavi Sinema ve Tiyatro 0 01-06-2010 06:35
Kur'an elif İlahiler 0 14-07-2008 01:25
İslam Çupi Biyografi-İslam Çupi Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 12:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats