bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2012, 02:46   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Lev Tolstoy Kimdir?

Lev Tolstoy Kimdir? - Lev Tolstoy Biyografi

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828 - 1910)

Büyük Rus yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy (Leo Tolstoy) 9 Eylül 1828’de Tula’da bulunan ailesine ait Yasyana Polyana Malikanesinde doğdu. İki yaşında annesini ve dokuz yaşında babasını kaybetti. Anne ve babasının olmaması sebebiyle eğitimini halaları üstlendi ve 1943 yılında Doğu dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesi’ne gönderildi. Fakat uzun bir süre geçmeden buradaki eğitimini yarıda bıraktı ve Hukuk Fakültesi’ne geçti. Bu fakültedeki eğitimini de yarıda bıraktı ve 1847 yılında doğduğu yer olan Yasyana Polyana’daki çiftliğine geri döndü. Aradan üç yıl geçtikten sonra 1851’de Rus ordusuna yazıldı ve 1854-55 arası Kırım Savaşın’da topçu teğmeni olarak görev yaptı.

Bu dönemde otobiografik eserler olan Çocukluk İlk Gençlik ve Gençlik’i ve ayrıca Tipi İki Süvari Subayı ve Toprak Ağası’nın Sabahı’nı yazdı. Bu ilk başarılarından sonra kendini edebiyata adamaya karar veren Tolstoy savaştan sonra St. Petersburg’a gitti fakat burada birini radikal demokrat N. Çernişevski diğerini muhafazakar liberal I. Turgenyev’in temsil ettiği iki edebi kampla anlaşamayarak 1857’de İsviçre Almanya ve Fransa’yı kapsayan bir seyahate çıktı. Bu dönemde eğitim kurumlarıyla ilgilenmeye başladı ve Rusya’ya dönerek çiftliğindeki köylü çocukları için bir okul açtı. 1860’ta ikinci bir Avrupa seyahatine çıkarak buradaki eğitim kuramlarını ayrıntılı bir şekilde inceledi. Bu incelemelerin neticesinde Batı’nın yapay ve maddeci uygarlığını insanı bozan bir etken olarak görmeye başladı. Avrupa seyahatini bitirip Rusya’ya döndüğünde serflik kaldırılmıştı. Tolstoy kendi bölgesinde eski serflerle toprak sahipleri arasındaki toprak ve borç anlaşmazlıklarını çözmek üzere yargıçlık görevini üstlendi.

1862 yılında komşu çiftliğinin sahibinin kızı olan Sofya Andeyevna Bers’le evlendi ve bu evliliğinden on üç çocuğu oldu. Bu dönemde yazar “Kazaklar” “Sivastopol Hikayeleri” ve belkide en büyük romanı olan “Savaş ve Barış”ı yazdı. Napolyon Savaşları sırasında 1865'de yazdığı "Savaş ve Barış" yaşama sunulan bir destan olarak nitelendirilir. Bu romanda geniş bir zaman sürecinden bahsedilmesi somut özelliklerin canlandırılmasında kaydedilen yüksek başarı düzeyi sayıları beş yüzü aşan sayıda kişiyi içermesi öykünün dallanıp budaklanarak ilerlemesi bu eseri başyapıtlardan biri haline getirmiştir. Eser geniş ve detaylı olması nedeniyle tarihi bir belgesel niteliği dahi taşır . Bu kadar çok sayıda karaktere rağmen her bir karakter diğerlerinden çok farklı özellikler taşır. Tolstoy “Savaş ve Barış” adlı eserinin yayımlanmasından sonra yıldan yıla artacak bir bunalıma girdi. Bu bunalımın izleri 1877 yılında yayımlanan ikinci büyük romanı sayılabilecek “Anna Karenina” adlı romanında da görülür. Bu romanda yazar aileleri mutsuzluğa götürebilecek etmenleri araştırıp kendimizi sorgulamaya sevketmiştir.

Tolstoy 1880’den sonra Hristiyanlıktaki ölümsüzlük düşüncesini Ortodoks Klisesi’ni ve her türlü siyasal iktidarı yadsıyan kendine özgü bir tür hristiyanlık anarşizmi geliştirmeye başladı. Düşüncelerini açıkladığı ‘‘Dogmatik Teolojinin Eleştirisi’’ ‘‘O Halde Ne Yapmalıyız?’’ ve ‘‘Tanrı’nın Hükümdarlığı Kendi İçimizdedir’’ adlı makalelerin yayımlanmasından sonra 1901’de Kilise tarafından afaroz edildi. Bu dönemde yazdığı “İvan İlyiç’in Ölümü” “Kreutzer Sonat” “Hacı Murat” ve son büyük romanı sayılabilecek “Diriliş” gibi eserleri aynı manevi arayışa ahlâksızlıkla suçladığı sanatı ve dogmalar ve mucizeler üreten Kilise’yi yadsıyışına işaret eder.

1900’lerden itibaren bir yandan mülkiyet konusundaki radikal fikirleri nedeniyle ailesiyle arası açılırken diğer yandan aydın Rus gençleri arasında giderek daha çok tanındı. Bu ikisi derin bunalımını ve manevi yalnızlığını arttırdı. 7 Kasım 1910’da ailesini terk etmeye karar vererek yanına en küçük kızı ve doktoruyla yola çıktı. Ancak birkaç gün sonra Astapovo tren istasyonunda zatürreden ölmüş olarak bulundu.

ESERLERİNDEN BAZILARI

Kazaklar

Büyük Rus yazarı Lev Tolstoy'un ilk yapıtı olan Kazaklar iki karşıt dünyanın çarpıcı bir üslupla karşılaştırılmasıdır. Bu iki farklı dünyadan biri çeşitli kültürlerin etkisi altında yaşayan ve "kibarlar" tabakasını oluşturan aristokratların diğeri ise kendi geleneklerine sıkı sıkıya bağlı ve başka bir kültürle karşılaşmamış olan halkın dünyasıdır. Tolstoy dağlarda yaşayan Terek Kazaklarını anlatırken bu insanların ülkeden kopuşlarının nedenlerini; içinde bulundukları koşulların onları nasıl savaşçı kıldığını gerçekçi bir üslupla sergiler.

Savaş ve Barış

Lev Tolstoy1863-1868 yılları arasında sürekli ve yoğun bir çaba sonucunda ürettiği ünlü başyapıtı "Savaş ve Barış"ın temel özelliğini şöyle belirtiyor."Bu yapıt bir roman değildir bir şiir de değildir bir tarih kroniği hiç değildir. "Savaş ve Barış" dile geldiği biçim içinde yazarın dile getirmek istediği ve getirebildiği şeydir.(Arka Kapak)

Kroyçer Sonat

Kroyçer Sonat bir tren yolculuğu öyküsüyle başlıyor insanoğlunun ruhunun derinliklerinde uyuyan şiddete kıskançlığa zavallılığa uzanıyor. Trende başlayan bir söyleşi sırasında yolcular arasında bulunan kitabın baş kahramanı Pozdnişev nasıl olup da böyle çöktüğünü bezginleştiğini anlatır. Gençliğinde sefih bir hayat sürmüş sonradan kendinden iğrenmeye başlamıştır. Terzilerin güzellik uzmanlarının yardımıyla erkeklerin hayvansal içgüdülerini alevlendirdikleri için toplumun ve kadınların suçlu olduğu kanısına varmıştır. İçinde uyanan pişmanlık Pozdnişev'i değişime itmiş o da bu doğrultuda evlenmiş çocuk sahibi olmuştur. Ancak kadınlarla erkekler arasındaki onulmaz farklar bir yandan da Pozdnişev'in kıskançlığı nedeniyle bir süre sonra karısıyla birbirinden nefret etmeye başlamışlardır. Karısının onu bir müzisyenle aldattığından kuşkulanmasıyla birlikte Pozdnişev'in ruhunun derinlerinde yatan şiddet açığa çıkmış geri dönüşsüz zararlara yol açmıştır. Pozdnişev'in öyküsü Lev Tolstoy'un yaşadığı dönemin ahlâk anlayışının ve bazı değerlerin değişmesiyle yaşanan sancıların bir panoraması niteliğindedir. Kadın-erkek ilişkilerinde erdemin gerekliliğine inanan Tolstoy kendi görüşü doğrultusunda erdemsizliğin insanoğlunu ne gibi çıkmazlara sürüklediğine işaret etmeye çalışıyor. Tabii Beethoven'ın ünlü Kroyçer Sonat'ını dinleyip dinlememek size kalmış.(Arka Kapak)

Hacı Murat

1896-1904 yılları arasında yazılan Hacı Murat büyük Rus yazarı Tolstoy' un olgunluk dönemi romanları arasında yer alıyor. Hacı Murat on dokuzuncu yüzyıl Kafkas halkları arasında efsaneleşen Şeyh Şamil' le davalıdır. Yurt edinme hayata tutunma bağımsızlık tutsaklık ihanet ve iktidar sarmalında biçimlenen bir davanın kahramanıdır. Zayıflıklarının ve gücünün farkında bir kahraman. Acımasız bir coğrafyanın geniş yürekli insanları arasındaki iktidar mücadelesinde taraf olmak zorunda kalmıştır; Rusları da sevmez Şeyh Şamil' i de. Seçeneksiz kalmak bütün duygulardan arınmanın başlangıcı ve sonucu belki de. Savaş bazı insanların kaderidir. Tıpkı inanmasa da taraf olmak zorunda kalmak gibi. Aslolansa direnmek. Her koşulda direnmek ve ayakta kalmak. Tolstoy ölümüne direnen bir kahramanı yazarak sonsuza taşıyor. (Arka Kapak)

Anna Karenina

Anna Karenina Rusların kendi ülkelerini ve dönemin aristokratlarını en doñru yanlarıyla yansıtan bir romandır. Lev Tolstoy'un 1876-77 yılları arasında kaleme aldığı Anna Karenina'nın ana teması her şeyden önce Rus ailesidir. Bu romanda Tolstoy dürüst bir evliliğin açık mutluluğuyla evlilik dışı bir aşkın yol açtığı düş kırıklıklarını ve düşüşleri karşılaştırmaktadır. Anna Karenina dönemin üst kademedeki bir memurunun karısıdır. Onu hovarda Vronski ile kurduğu ilişkide hazin bir son beklemektedir. Bunun karşısında Kiti ve Levin'in arasındaki sağlam temellere dayalı aşk Anna Karenina'nın kendini beğenmişliğini ve temsil ettiği aristokrasinin köksüzlüğünü ortaya koymaktadır. Rus halkının Napolyon ile yaptığı harbin anlatıldığı Savaş ve Barış'ın yazarı Tolstoy'un Anna Karenina'sı yaratıcısının aile hayatındaki huzur getirmeyen zevklerinden usandığı ve inanç buhranının kıskacına düştüğü zamanların ürünüdür.

Diriliş

Diriliş insanca şefkatin en güzel belki de en doğru sözlü şiirlerinden biridir. Ben bu yapıtta Tolstoy'un ışıklı gözlerini içe işleyen açık mavi gözlerinin bakışını öbür yapıtlarında olduğundan çok daha açık olarak görüyorum. Bu bakış doğrudan doğruya ruha gider.- Romain Rolland-Diriliş'i vakit buldukça bölüm bölüm değil bir kerede soluk almamacasına okudum. Burada ilgi çekmeyen tek şey Nehludov'la Katya arasındaki ilişkilerdir. İlgi çekici yanlarsa prensler generaller köylüler mahsuplar gardiyanlardır.- Çehov-(Arka Kapak)

Çocukluk

Tolstoy yaşadığı yüzyıla olduğu kadar günümüz dünya edebiyatına da mührünü vurmuş "dahi" yazarlardan biri.. O'nun hala klasikler arasında duran eserlerine baktığımızda sürekli aynı karekteristik özellikleri taşıdığını görüyoruz; yani kendi sosyal gerçeğinden dünya ölçeğine çıkan bir üslup ve konu bütünlüğü..."Çocukluk"da böylesi bir eser. Geriye dönüşlerle başlayan otobiyografik kitap yazıldığı dönemin trajik toplum hayatına anne-baba sevgisine eğitim sistemine aşklarına dair duyuşları ele alıyor. İroniyle dramın sevgiyle kaosun ortasında yaşayan genç birinin gözüyle ve özel bir anlatımla sunulan "Çocukluk" Tolstoy kitapları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. Eseri okuyanlar yalın ve yapmacıksız bir çocukluğun gizemli dehlizlerine de yolculuk yapma imkanı bulacaklar... (Arka Kapak)

Sanat Nedir?

"En iyi sanat eserlerinin kitleler tarafından anlaşılmayan ancak bu büyük eserleri anlamaya hazır seçkinlere ulaşabilen eserler olduğu söylenir. Fakat insanların çoğunluğu bu eserleri anlamıyorsa onları anlamayı mümkün kılan gerekli bilgi bu insanlara öğretilmeli ve açıklanmalıdır. Ancak kolaylıkla anlaşılabilir ki; böyle bir bilgi yoktur. Bu eserler açıklanamaz. 'Çoğunluk bu iyi sanat eserlerini anlamıyor' diyenler de hala bu eserleri açıklayamamakta ve sadece bize onları anlamak için tekrar tekrar okumamız görmemiz ve duymamız gerektiğini söylemektedirler. Oysa bu bir açıklama değildir sadece alıştırmaktır. İnsanlar kendilerini herhangi bir şeye hatta en kötü şeylere bile alıştırabilirler. İnsanlar nasıl kendilerini kötü yiyeceklere sert içkiye tütüne ve afyona alıştırıyorlarsa aynı şekilde kötü sanata da alıştırabilirler. Yapılan şey kesinlikle budur.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Lev Tolstoy Kimdir?

Lev Tolstoy Kimdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tolstoy - İnsan Ne İle Yaşar - Kitap Özeti Я Kütüphanemiz 1 19-01-2014 08:59
Hz. Muhammed - Lev Nikolayeviç TOLSTOY nimlahza Kütüphanemiz 0 20-11-2009 02:16
Yalancı İlişkiler - TOLSTOY nimlahza Kütüphanemiz 0 31-08-2008 05:29
Tolstoy - Kazaklar Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 05:56
Diriliş - Özet - Tolstoy Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 05:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.