bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2012, 08:38   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Feodalite ile Tımar Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Feodalite Sistemi ile Tımar Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?Tımar sistemi uygulanış açısından Batı’daki feodal sistemle karşılaştırıldığında bazı benzerlikler göstermekle beraber muhteva ve amaç açısından değerlendirdiğimizde aralarında önemli farklılıkların olduğu tespit edilmektedir. Bu farlılıkları şöyle sıralayabiliriz;

a)Feodalite sisteminde halk köle ya da yarı köle durumundadır. Toprağın gerçek sahibi senyörler ise tam anlamı ile efendidir. Tımar sisteminde ise durum tamamen farklıdır. Tımar sisteminde sipahi ya da sahib-i arz denilen şahıslar arazinin gerçek sahibi değildir. Halk da bunun kölesi değildir. Halk hürdür devletin kiracısıdır ve sipahilerde devletin vergi memurudur. Ancak topladıkları vergi gelirleri belli hizmetler karşılığında kendilerine aitti. Bu gelirleriyle münasip bazı askeri hizmetleri yerine getirirlerdi.

b) Avrupa feodalitesinde merkezi idare ve devlet zaafa uğramıştır. Ülke genelinde devletin devlet’in tek siyasi otoritesi geçerli değildir. Bunun yerine senyörlüklerin sayısı kadar küçük devletçik ve krallık örnekleri vardır. Oysa Osmanlı Devleti’nde tam tersine merkezi otorite çok güçlüdür. Sipahiler devletin sadece vergi memurudur. Devlet tarafından tayin edilir ve görevden alınırlar.

c) Feodalite sisteminde senyöre fief yani arazinin sahipliği de verilmekte idi. Hâlbuki tımar sisteminde sipahiye verilen arazinin kendisi değildir. Kuru mülkiyeti devlete ait olan miri arazide devlete ait olan vergileri toplama hakkına sahiptirler. Bu vergilerde şeriat ve kanun çerçevesinde alınırdı.

d) Feodali sisteminde fief’e sahip olan senyörler arazi üzerinde yaşayan halk üzerinde siyasi hâkimiyet sahibidir; bu sebep ile yasama yürütme ve yargı yetkileri de bizzat kedisine aittir ve kendisi bu hakları kullanır. Bundan farklı olarak tımar sisteminde sipahilerin sadece askeri açıdan bazı yetkileri vardır. Bunlar dışında halk üzerinde yasama yürütme ve yargı hakkına sahip değildir. Zira halka tatbik edilen hukuk İslam hukukudur; bunları icra eden sancak ve kaza teşkilatıdır; yargı ise şer’i ye mahkemelerinin elindeydi. Gerektiğinde sipahilerde yargılanmaktaydı.

e) Feodalite sisteminde her senyörün müstakil bir askeri ve ordusu vardır. Bununla krala karşı bile savaşabilirlerdi. Orduyu senyör kurar ve askeri ise yine senyör toplardı. Hâlbuki tımar sisteminde cebelü denilen askerler Osmanlı ordusunun bir parçası olarak sadece sipahi tarafından yetiştirilirdi.

f) Feodalite sisteminde halk asiller hürler ve yarı köleler çeşitli sınıflara ayrılmakta idi. Özellikle çoğunluğu oluşturan serfler mutlu azınlığın kölesi durumundadırlar. Hâlbuki Osmanlı toplumunda bu sınıflaşma bulunmamaktadır. Askeri olan ve olmayan şeklindeki ayırım ise devlet memuru olan olmayan tarzındaki ayrıma benzemektedir. Zira bu tabakalaşma mali sebeplerden kaynaklanmaktadır. Özellikle reaya adı verilen halk kesiminin askeri kesim olarak tabir edilen mülki askeri ve ilmiye tabakalarının kölesi olması ise kesinlikle söz konusu değildir.

g) Feodalite sisteminde serfler istedikleri ile evlenemezler. Başka senyörlerin serfleri ya da özgür kadınlar ile evlenmeleri yasaktı. Serflerin mirası mirasçılarına özgür insanların mirası gibi devredilemezdi. Serflerin istediği mesleği seçmekte ve yerlerini değiştirmekte çalışıp çalışmamakta serbest oldukları söylenemez. Serfler senyörlere karşı zorla çalışmaya hediyeler takdim etmeye ve belli hizmetler karşılığında çalışmaya mecburdular. Serfler hakkında dava açmak yargılama yapmak ve hatta cezalandırmak senyörlerin yetkisindeydi. Serfler dini sınıfa ve manastırlara giremezler ve mahkemelerde şahitlikleri özgür kişilere karşı kabul edilmezdi. Kısaca serfler hukuki açıdan eski köleleri andırmaktaydı. Hâlbuki tımar sisteminde yer alan sipahiler hiçbir zaman halk üzerinde bu tarz yetkilere sahip değillerdi.


kaynak: Aykut Ergün
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-11-2014, 09:01   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

eyvallah kardeş
 

Alt 06-03-2016, 04:31   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Bence siz bakimli olmaya devam edin bu gibi konularda sacmalamayi birakin bilenler konussun.
 
Alt 16-03-2016, 04:32   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Aynen bilmeyenler değil bilenler konuşsun
 
Alt 04-04-2016, 06:25   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tşk cok yardımcı oldunuz
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Feodalite ile Tımar Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Feodalite ile Tımar Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: feodalite ve tımar sistemi arasındaki farklar, tımar sistemi ile feodalite arasındaki farklar, tımar sistemi ve feodalite arasındaki farklar, feodalite ile tımar sistemi arasındaki fark, feodal tımar sistemi, feodalite ve tımar sistemi, feodalite ve tımar arasındaki farklar, tımar ve feodalite arasındaki farklar, tımar ve feodalite arasındaki fark, tımar ile feodalite arasındaki farklar, feodalite sistemi, feodalite ve tımar sisteminin karşılaştırılması, feodalite ve tımar arasındaki fark, feodalite ve tımar, feodalite ve tımar sisteminin farkları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tımar Sistemi ve Faydaları Nelerdir? elif Tarih 45 06-03-2017 07:02
Resim ile minyatür arasındaki farklar nelerdir? Я Soru Cevap 31 09-02-2017 09:26
Isı Ve Sıcaklık Arasındaki Farklar Nelerdir? elif Fizik 1 27-11-2012 09:04
Kış ve Yaz Mevsimi Arasındaki Farklar Nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 6 25-02-2012 03:37
Doğuştan Gelen Bağışıklık Sistemi İle Edinilmiş Bağışıklık Sistemi Arasındaki Farklar elif Sağlığımız 0 14-03-2011 03:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.