bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-03-2012, 06:57   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rahime Hatun'un Hayatı

Rahime Hatun'un Hayatı

Rahime Hatun Osmaniye ilçesine bağlı Raziyeler (Kayalı) köyününkanlı geçit mahallesinde 1890 yılında doğdu. Babası KöseAbdullah anası Haticedir. Eşe ve elif adında iki ablası vardı.Kendisinden küçük Meryem adındaki kız kardeşi Os- maniye'deevlenmiş erkek kardeşi Mustafa ise Raziyeler köyündekalmıştır. Rahime Hatun önce Demiralioğlu İbrahim ileevlenmiştir. Bu evlilikten iki kızı vardır. İbrahim'den ayrılan Rahime ikinci evliliğini Vız Ali adında birisi ile yapmış bu koca- danolan iki oğlu ölmüşlerdir.

Rahime Hatunu tanıyanlar onu şöyle anlıtırlar: Orta boylunormal yapıda esmer tenli ela gözlüdür. Başına agil veyasırmalı pusu sarardı. Sırtında Maraş abası vardı. Kara şalvargiyer göğsüne fişeklik takardı. Omuzunda Alman filin- tasıdenen tüfeğini taşırdı. Ayağına ipli çarık veya yemeni giyerdi.Kıyafeti ile bir erkekten farksızdı. Genellikle atlı gezer- di.Beden yapısı bakımından güçlü kuvvetli idi. Onun bu du- rumunubilenler "taşı sıksa suyunu çıkarır" demişlerdir. Kendi- sinivatana ve millete adamıştı. Şu sözlerini kendisini tanıyanlarunutamamıştır: "Allah bana nusret verse yalnız başımadüşmanı kırarım. Ölürsem şehit kalırsam gaziyim." Osmaniyeçete savaşalırna damgasını vuran Rahime Hatun davranışlarıylaerkek arkadaşlarına örnek olurdu. Çarpışmalaragirmekten kaçınan silah arkadaşalarına cesaret vericisözler söylerdi.

Şimdio günkü çete savaşlarından önceki olaylara bir gözatalım : 1918 yılının Aralık ayında Osmaniye İngilizler tarafındanişgal edildi. Üç ay sonra İngilizler yerlerini Fransızlarabıraktılar. İşgalci Fransızlar yerli Ermenilerle iş birliğiyaparak adam öldürme ve yağamcılık eylemleriyle halka zulmetmeyebaşladılar. Bu duruma fazla dayanamayan Osmaniyeliler1919 yılı Mayıs ayından itibaren örgütlenerek si- lahlımücadeleye koyuldular. Yer yer kurulan çeteler düşmanı tedirginetmeye başlamıştı. Bu arada çete örgütlenmesini yaygınlaştırmakiçin köyleri dolaşan ele basıları bir gün Rahi- meHatun 'un baba yurdu olan Kanlı geçide geldiler. Çete reisi HüseyinAğa ev ev dolaşırken Rahime Hatununbulunduğu evedeuğradı. Bu evden çete olarak kimi alalım diye sordu. RahimeHatun "Köse Abdullah ailesinden beni yazın" diye cevapverdi. Hüseyin Ağa "Sen kadınsın geri hizmette çalışmanuygun olur" dediyse de Rahime bunu kabul etmedi. İsteristemez Hatun 'u çete listesine alan reis ona "Sen de Rahimeon başı olarak bize katıl" demiştir. Böylece Yanıkkışla veKarayigit köylülerinden oluşan Kırmızı Müfrezeye Rahime Hatun dagirmiş oldu. O günden sonra on başı rütbesiyle çetesavaşlarına katılmıştır. Rahime Hatun çete savaşlarında yararlılıkgösteren ve büyük hizmetleri geçen Yarpuzlu Divli- moğluHacı Efendi ve Kadir Çavuş gibi kahramanlarla birlikte düşmanlarlaçarpışmıştır. Günlerden beş Ağustos 1920 Os- maniye'ninAlibeyli mahallesinden Hacı Ökkeş Ağa'nın damındaFransız bayrağı dalgalanıyordu. Çünkü burasını düşmangüçleri Karargah olarak kullanmakta idi içlerinde Ra- himeHatun'un da bulunduğu müfrezeye bu karagahın düşmanelinden kurtarılması görevi verilmişti. Müfreze 70-80 kişidenoluşuyordu. Bu kişilerden adları bilinenler şunlardır : HaytaHüseyin ve arkadaşları Yaveriye çetesi mensupları YastıKelle Ali Kılıç Mamık Hüseyin Kadir Çavuş Muham- medHoca Nacar Ökkeş Borazan Mehmed Hacı Ali Ağa oğullarıAli ve Ahmed Ali Bekir oğlu Ahmed...

Kurtarma hareketi başlamadan önce Rahime on başı erkekarkadaşlarına şöyle seslenmiştir: "Arkadaşlar düşman karargahınımutlaka alacağız. Allah bizimle beraberdir. Yalnız sizdenbir isteğim var. Eğer ben şehit olursam cesedimi sakın düşmanabırakmayın." Bunun üzerine saldırı başladı. Çeteler AllahAllah sesleriyle ileri atıldılar. Düşman da karşı ateşe başlamıştır.Kadir Çavuş ile Rahime Hatun 'un sıktığı kurşunlar hiçboşa gitmiyor her atışta bir düşmanı yere seriyorlardı. Düşmanınsavunması daha da şiddetlenince bizimkilerde du- raklamabaşladı. Bu duruma göre Rahime onbaşı yeniden cesaretvermek için şöyle haykırdı: "Haydi durmayın Allahını sevenvatanını seven yürüsün". Bunun üzerine kıyasıya çarpışmayeniden başladı. Düşman karargahına iyice yaklaşkmışlardı.Ne yazık ki bu sırada Rahime Hatun göğsündenvuruldu ve yere yıkıldı. " La ilahe illallah" diyerek ruhunutanrıya teslim etti. Bunun üzerine iyice köpürüp coşan arkadaşlarıise karagahı geri almayı başardılar. Böylece amacaulaşılmış oldu. Rahime Hatun cephe gerisinde ve göz yaşlarıarasında toprağa verildi. A. Neşet Dinçer'in “Rahime onbaşı" adlı kitabında (Osmaniye 1983) şehitlik olayı yukarıdakigibi anlatılmıştır. (S.F. 26) Ancak Reşat Gürel'in 1972de basılan " Rahime Hatun " adlı kitabındaki ayrıntılar birazdeğişiktir. Buna göre Hacı Ökkeş'in konağı sarılıp baskın yapılıncaFransızların mitralyoz ateşi başladı. Bir Fransız uçağı savunmayıgök yüzünden destekledi. Bu arada Rahime onbaşışimşek gibi ileri atıldı. Kurşunlar arısnada gölge gibi süzülerekkonağı çevreleyen yüksek duvardan içeri atladı. Az sonrakonağın ana kapısı sonuna kadar açıldı. Herşey o kadarani olmuştu ki kapıyı Rahime'nin açtığını geç fark ettiler. Tamo sırada bir Fransız kurşunu onbaşının omuzunu parça parça etti.

Şehit Rahime Hatun şimdiki Endüstre Meslek Lisesinin bulunduğuyerdeki mezarlığa gömüldü. Daha sonra Enver'ül- Hamiddenen Ulu camii çevresindeki şehitliğe taşınmıştır. Mezartaşında şunlar yazıladır: ŞehitRahime Hatun (d. 1890- ölüm-Şehit 5.8. 1920) Yarınlarınsahibi ey gençlik İyitanı ebedi sükûnetle bu mezarda yatan. Hakiçin bayrak için canın feda edip Armağanetti bize bu mukaddes vatanı. HalilGelendost'un "Kurtuluş Savaşamızda Cephelerde TürkKadını" adlı altı daktilo sayfası tutarında yayınlanmamış biraraştırması vardır. Bu araştırmayı 27 Ocak 1990 gününde Türk-AmerikanKültür Derneği salonunda" eski dostlar" top- lantısındabir konuşma konusu yapmıştır. Bu yazının 4. say- fasındaRahime Hatun hakkında 4 satırlık bir bilgi verilmiştir. Bubilgiyi olduğu gibi aktarıyorum: "Tayyar Rahmiye: Adana- Osmaniyekazasının kaypak bucağı Raziyeler köyündendir. 9. Tümenkuruluşunun bir müfrezesinde komutanlık yapmış 1 Temmuz 1920 tarihinde aldığı emir üzerine Fransız kararga- Na müfrezesi başında ilerlerken şehit düşmüştür.”


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 21-02-2013, 06:45   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Mesaj up uzun

çok uzun


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rahime Hatun'un Hayatı

Rahime Hatun'un Hayatı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rahime hatun un hayatı, rahime hatun hayatı, rahime hatun kimdir, rahmiye hatun hayatı, rahime hatun un kısaca hayatı, rahime hatunun hayatı, rahmiye hatun kimdir, rahime hatun kimdir kısaca, rahime hatun hayatı özet, rahmiye hatunun hayatı, rahime hatun un hayatı kısaca, rahime hatun un hayati, rahime hatun kısaca hayatı, rahime hatun un hayatı kısaca özeti, tayyar rahmiye hayatı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rahime hatun kimdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 05-03-2012 06:55
aşk hayatı Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 01-01-2012 04:44
Rahime (uterusa) ait kısırlık nedenleri: daywest Gebelik 0 30-05-2010 05:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats