bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-03-2012, 09:52   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi

Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi - Nasrettin Hoca Kimdir? - Nasrettin Hoca ne zaman yaşamıştır ? - Nasrettin Hoca nerelidir?

Türk halk bilgesi. Halk dilinde duygu ve inceliği içeren gülmece türünün öncüsü olmuştur.

Sivrihisar'ın Hortu yöresinde doğdu Akşehir'de öldü. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Önce Sivrihisar'da medrese öğrenimi gördü babasının ölümü üzerine Hortu'ya dönerek köy imamı oldu. 1237'de Akşehir'e yerleşerek Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerini dinledi İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır. Onun yaşamıyla ilgili bilgiler halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden söylentilerle karışmış yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır. Bu söylentiler arasında onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.

Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi

Nasreddin Hoca'nın değeri yaşadığı olaylarla değil gerek kendisinin gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülür. Onun olduğu ileri sürülen gülmecelerin incelenmesinden bunlarda geçen sözcüklerin açıklanışından anlaşıldığına göre o belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini güldürü öğesini alay ve eğlenme türünü övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir. Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi yergi övgü alaya alma. Gülünç duruma düşürme kendi kendiyle çelişkiye sürükleme Katı kurallar karşısında çok ince ve iğneli bir söyleyişle yumuşaklığı yeğlemedir. O bunları söylerken bilgin bilgisiz açıkgöz uysal vurdumduymaz utangaç atak şaşkın kurnaz korkak atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür. Özellikle karşısındakinin durumuyla çelişki içinde bulunma gülmecelerinin egemen öğesidir. Bu öğeler Anadolu insanının belli olaylar karşısındaki tutumun yansıtan düşünce ürünlerini oluşturur. Nasreddin Hoca halkın duygularını yansıtan bir gülmece odağı olarak ortaya çıkarılır.

Söyletilen kişi söyletenin ağzını kullanır böylece halk Nasreddin Hoca'nın diliyle kendi sesini duyurur.

Nasreddin Hoca bütün gülmecelerinde soyut bir varlık olarak değil yaşanmış yaşanan bir olayla bir olguyla bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar. Olay karşısında duyulan tepkiyi ya da onayı gülmece türlerinden biriyle dile getirir. Tanık olduğu olaylar genellikle halk arasında geçer. Hoca soyluların yüksek saray çevresinde bulunanların aralarına ya çok seyrek girer ya da hiç girmez. Sözgelişi onun tanıştığı söylenen Selçuklu sultanlarıyla ilgili gülmecesi yoktur. Timur'la ilgili "hamam Timur ve peştemal" gülmecesi de Timur'dan çok önce yaşadığı için sonradan üretilmiştir. Halk beğenisi Hoca'yı Timur gibi çevresine korku salan bir imparatorun karşısına hamamda çıkarak "kızım sana söylüyorum gelinim sen işit" türünden bir yergi yaratmıştır.

Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi

Burada yerilen dolaylı olarak kendi toplumun halkın üstünde gören saray insanlarıdır.

Nasreddin Hoca gülmecelerinde dile gelen onun kişiliğinde halkın duygularını yansıtan başka bir özellik de eşeğin yeridir. Hoca eşeğinden ayrı düşünülemez onun taşıtı bineği olan eşek gerçekte bir yergi ve alay öğesidir. Anadolu insanının yarattığı gülmece ürünlerinde atın yeri yoktur denilebilir. Eşek acıya sıkıntıya dayağa açlığa katlanışın en yaygın simgesidir. Soyluların sarayların çevresinde üretilmiş gülmecelerde eşek bulunmaz oysa at geniş bir yer tutar. Bu konuda başka bir çelişki sergilenir gülmecede güldürücü öğe ile yerici öğe yanyana getirilir. Bunun örneği de kendisinden eşeği isteyen köylüye "eşek evde yok" deyince ahırda onun anırmasını duyan köylünün "işte eşek ahırda" diye diretmesi karşısında Hocanın "eşeğin sözüne mi inanacaksın benimkine mi" demesidir.

Onun gülmecelerinde kaba sofuların "ahret" le ilgili inançları da önemli bir yer tutar. "Fincancı Katırları" "Ben Sağlığımda Hep Burdan Geçerdim" başlıklı gülmeceler katı bir inanç karşısındaki duyguyu açığa vurur. Toplumda neye önem verildiğini anlatan "Ye Kürküm Ye" gülmecesi Hoca'nın dilinde halkın tepkisini gösterir.

Nasreddin Hoca'nın etkisi bütün toplum kesimlerine yayılmış "İncili Çavuş" "Bekri Mustafa" "Bektaşi" gibi çok değişik yörelerin duygularını yansıtan gülmece türlerinin doğmasına olanak sağlamıştır. Bunlardan ilk ikisi saray çevresinin oldukça kaba beğenisini üçüncüsü de gene halkın Yönetim hatalarına karşı duyduğu tepkiyi dile getirir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-03-2012, 09:56   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Nasreddin Hoca Fıkraları

O ZAMAN BAŞKA

Hoca’nın kadılık yaptığı sıralarda bir adam gelmiş:
-Hoca efendi demişsize bir şey danışacağım.
-Buyrun sorun.
Demiş Hoca adam sözünü sürdürmüş:
-Geçen gün komşuların size ait olduğunu söyledikleri bir inek tarlada bizim ineğin karnını vurup öldürmüş. Şimdi ne yapmam gerek?
Hoca sakallarını sıvazlayıp bir an düşündükten sonra :
-Hayvan bu demiş dava edecek değilsin ya!..
-Teşekkür ederim kadı efendi.
-Sahibinin de bu işte suçu yok;ne bilsin böyle olacağını?
Adamın yüzü gülmüş tekrar söze başlamadan önce:
-Kusura bakma kadı efendi demin ben bir yanlışlık yaptım ölen inek benimki değil seninki imiş.
Hoca yerinden doğrulup:
-Bak demiş şimdi iş değişti. O halde verin raftaki kara kaplı kitabı da hele bir bakalım! ...
SUBAŞINI EŞEĞİ

Eşeği kaybolan Subaşı ateş püskürmüş:
-Çabuk benim hayvanımı bulun yoksa karışmam! Diye bağırmaya başlamış.
Herkesi bir telaş bir korkudur almış. Eşeği aramak için dört bir tarafa dağılan Akşehirliler yolda Hoca’ya rastlamışlar:
-Aman Hocam bize yardım et. Yolda sahipsiz bir eşek bulursan hemen yakala n’olur.
-Eşek kimin?
-Subaşının.
Demişler. Hoca da: “Peki ararım” demiş ve türkü söyleye söyleye yolunu sürdürmüş. Karşısına çıkan bir köylü :
-Hocam böyle türkü söyleyerek ne yapıyorsun?
Deyince Hoca:
-Subaşının kaybolan eşeğini arıyorum!
Demiş. Adam yine sormuş:
-Peki böyle türkü söyleyerek eşek mi aranır a Hoca?
-El elin eşeğini elbette türkü söyleyerek arar. Hele eşek zorla aranıyorsa. Üstelik Subaşınınsa....
EŞEĞE NEDEN TERS BİNMİŞ

Bir gün Hoca eşeğine binerek arkasına takılan bir kısım insanlarla birlikte camiden eve dönerken birdenbire durur hayvandan iner ve yüzü insanlara dönük olarak eşeğe ters biner yani semere ters oturur. Bunu görenler yaptığı hareketin nedenini sorarlar. Hoca şöyle der:
-Düşündüm taşındım eşeğime böyle binmeye karar verdim çünkü saygısızlığı hiç sevmem. Siz önüme düşseniz arkanızı bana dönmüş olacaksınız; usulsüzlük saygısızlık olur. Ben önde gitsem size arkamı çevirmiş olacağım ki bu da doğru değildir. Böyle ters bindiğim zaman ise hem ben önünüzden giderim siz de ardımdan gelmiş olursunuz; hem de karşı karşıya bulunuruz!
PERDEYİ BEN BULDUM

Bir ahbap topluluğunda Hoca’nın eline iş olsun diye bir saz tutturmuşlar:
-Hadi bize güzel güzel bir şeyler çal da dinleyelim!
Demişler. Hoca sazı eline alınca mızrabı bir aşağı bir yukarı teller üzerinde rastgele dolaştırmağa ve böylece tuhaf tuhaf sesler gıcırtılar çıkarmağa başlamış:
-Aman Hoca demişler saz dediğin böyle mi çalınır? Perdeler üzerinde usuliyle gezinmek gerek ...
Hoca elindeki sazı dımbırdatmağı sürdürürken:
-Onlar perdeyi bulamazlar aramak için gezinip dururlar. Ben buldu işte. Niçin boşu boşuna gezinip durayım demiş. Gülmüş.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-03-2012, 05:15   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Saol yardımcı oldun ama malesef çok uzun bir metin olmuş... Yani ben bunu kağıda geçircem... öğretmenimiz kendi elinizle yazın dedi... :(
 
Alt 21-04-2014, 10:19   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi anlatmışlar
 
Alt 13-12-2014, 10:12   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

iyi güzel
 
Alt 14-12-2014, 09:48   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi anlatmışlar bayıldım
 
Alt 29-12-2014, 07:45   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel olmuş. Çok teşekkürler...
 
Alt 06-03-2015, 07:00   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Nasrettin hoca çok ta iyimiş güzel fıkraları da var ölmüş olabilir ama kalbimizde yaşıyor
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi

Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nasrettin hoca hakkında bilgi, nasreddin hoca hakkında bilgi, nasrettin hoca ile ilgili bilgi, nasrettin hoca ile ilgili bilgiler, nasrettin hoca hakkında bilgiler, nasreddin hoca hakkında bilgiler, nasreddin hoca ile ilgili bilgi, nasrettin hoca ilgili bilgiler, nasrettin hoca hakkında araştırma, nasrettin hoca hakkında kısa bilgi, nasreddin hoca hakkında kısa bilgi, nasreddin hoca fıkraları hakkında bilgi, nasrettin hoca ile ilgili araştırma, nasrettin hocayla ilgili bilgiler, nasrettin hoca fıkraları hakkında kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
3 kişilik Nasrettin Hoca fikraları Я Soru Cevap 1 28-03-2012 09:34
Nasrettin Hoca Fıkralarının Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:46
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:21
Simdiki Zaman Nasrettin Hoca.... mormavi Komik Resimler 0 11-01-2011 06:56
Nasrettin Hoca Koleksiyonu incitanesi Takı ve Aksesuar Modası 2 08-05-2009 09:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.