bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-03-2012, 08:54   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nasreddin Hoca'nın Kişilik Özellikleri

Nasreddin Hoca'nın Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Fıkralarından ve hakkındaki kaynakların verdikleri bilgilerden hareketle Hoca’nın kişilik özelliklerini şöyle değerlendirmek mümkündür.
 • Nasreddin Hoca bilgin ve bilge kişiliğe sahiptir. Zamanın bütün dini ve müspet ilimlerinden haberdardır. Ünlü bilginlerden ders alarak kendini yetiştirmiştir.
 • Hoca aynı zamanda bir cemiyet insanıdır. Ömrü medrese veya dergahta ders alıp vermekle sınırlı kalmamış her zaman hayatın ve olayların içinde olmuş Hocalık ve bilgelik görevini her kesim insan arasında sürdürmüştür..Hoca’yı bu yüzden camide dergahta kahvede misafirlikte devlet adamlarının yanında tarlada bahçede görmek sürekli mümkündür.
 • Hoca olayların kahramanı olmadığı zamanlarda bile toplumsal yapıyı çok iyi tanıyan gözlemleyen bir tutum içerisindedir. Çünkü gözlem tarafsız olma sorunları doğru tesbit edebilme haklıyı haksızı ayırabilme konusunda gerekli bir yöntemdir.
 • Halk ve yöneticilerin üzerinde çok önemli bir saygınlığı vardır. Çok sevilip sayılmakta ve her zaman her konuda kendisine danışılmaktadır. Bu anlamda o hem öğretmen hem eğitmen hem de danışman konumundadır.
 • Onun yaşadığı toplumda ve sonraki asırlarda bu kadar hüsn-ü kabul görmesi bu bilgeliğini bilginliğini eğiticiliğini tatlı dil ve güler yüzle üstelik zekice yapmasıdır. Bu tavrı da kişilik özelliği kadar yine inançlarıyla ilgilidir. Öncelikle bu bir islâmi davranıştır. Asık suratlılık dinden onay alamaz. Öte yandan Hoca pek çok ekonomik ve sosyal sıkıntının yaşandığı bir toplumun insanıdır. Böyle bir insani yapıyı ancak düşünmeyi gülmeyle birlikte ele alarak aydınlatmak sıkıntılarını gidermek olanlar üzerinde düşünmeye sevk etmek mümkün olabilirdi.
 • Nüktecilik hazır cevaplılık onun en önemli özelliğidir. Fakat onu komik bir adam olarak görmek eksik değil yanlış bir tutum olur. Çünkü güldürebilmek önce düşünmeyi ve düşündürebilmeyi gerektirir. Onun bir fıkrasını okurken yahut dinlerken her ne kadar ilk tepkimiz tebessüm olsa bile bunu mutlaka tefekkür takip eder.
 • Hoca’da düşünmek çok önemli bir özelliktir. Öyle ki bu düşünceyi hayat ölüm kader kaza gibi metafizik konular üzerinde de gerçekleştirir. Mesela “kabak” fıkrası bunun çarpıcı bir örneğidir. Bilindiği gibi Hoca bir gün bostana gider. Burada büyük bir ceviz ağacı vardır. Dinlenmek üzere altına oturur. . Kocaman ağaçta küçücük cevizler…
 • Hoca buna anlam veremez. Öte yandan gözleri bostandadır. Burada bal kabakları vardır. Onlar ise yerdedir. Küçük bir bitkinin ürünü olarak yetişmektedirler. Der ki: “Bu işte bir terslik var kocaman bir ağacın üzerinde küçücük bir ceviz; küçücük bir nebatın üzerinde kocaman kabak. Bu olacak şey değil!...”
 • Bu esnada kafasına ağaçtan bir ceviz düşer. Canını acıtır. Hoca bu can acısıyla Ellerini açıp Allah’a şöyle seslenir: “Allahım! Sen ne kadar büyüksün!...Sen yine bildiğin gibi yap. Eğer sen benim düşündüğüm gibi yapsaydın şimdi benim halim ne olurdu.”der. Bu fıkra Hoca’nın düşünme sınırlarının ve olaylardan nasıl bilgelik dersleri çıkardığının küçük bir örneğidir.
 • Hoca’nın halkı güldürmesi asla bir dalkavukluk biçimini almaz. Bu yüzden onu “komedyen” sınıfında düşünmek mümkün değildir.
 • Yine Hoca’nın zekiliğini kurnazlıkla karıştırmamak gerektiğini de belirtmemiz gerekir. Çünkü kurnazlık örneğin zor bir durumdan kurtulmanın meşru olmayan yolunu bulabilme becerisi iken zekilik meşru ama kimsenin düşünemediği bir yolla bu zorluğu aşmak marifetidir.
 • Kimi fıkralarındaki saflık yahut aptallık derecesindeki ifadeler bizi yanıltmamalıdır. Böyle durumlarda Hoca daha çok bir öz eleştiri yapar. Kendi kendisiyle dalga geçerek nefsini aşağılar. Yahut saflığa sığınarak söylenemeyecek cesaret gerektiren bir gerçeği açıklar ama fıkranın sonunda yine zeka parıltısı nüktesini söyler.
 • Hoca bulunduğu mevkiine rağmen halktan birisi gibi yaşar. Bir taraftan imamlık müderrislik kadılık gibi asli görevlerini yaparken halktan kopmaz. Onlar gibi dağa gider odun keser. Pazarda alış veriş yapar. Ticaret yapar. Çalışkandır. Kendi damını kendi onarır. Kendi tarlasını kendi sürer.
 • Hoca bağlı olduğu dini düşüncenin de bir gereği olarak “iyiliği emretmek kötülükten sakındırmak” ölçüsüne sıkı sıkıya bağlıdır. Toplumsal çarpıklıkları eleştirerek doğru olanın adresini gösterir.
 • Fakat bu görevini yaparken çok hoşgörülü davranır. Asla yıkıcı olmaz. Muhataplarını aşağılamaz. Suç işleyenlere karşı merhametli ve affedicidir.
 • Nasreddin Hoca bir kaos döneminin insanıdır. Bu dönemin şartları içerisinde üzülen kederlenen umutsuzlaşan insanlara bu olumsuzlukları neşe ile mizahla aşmalarını sağlayan bir insandır. O yaşadığı dönemin zorluklarını olumsuzluklarını fazla ciddiye almayarak aşmaya çalışmayı öğretmiştir.. Bütün olumsuzluklarına sıkıntılarına rağmen yine de dünyayı yaşanmaya değer; hayatı ise kıymetinin bilinmesi tadının çıkarılması gereken bir zaman süreci olarak görmüştür. Her zorluğun kolay bir yanı olabileceğini gösterir.
 • Hoca inançlara ahlâk kurallarına devlete yasalara toplum kurallarına bağlı ve saygılıdır ama bu tutumu devlet adamlarının bürokratların idin adamlarının eleştirisinden vazgeçirmez. Onarda gördüğü yanlışlıkları rüşvet yiyen kadıları din adına halkı sömüren Hocaları ilmin kabuğunda kalmış âlimleri zulmeden idareciyi hicveder. Fakat bunu çok zarif biçimde yaptığı için hem kendisine bir zarar gelmez hem de sözü muhatabı nezdinde ciddiye alınır.
 • Hoca başkalarını eleştirirken aynı eleştiriyi kendisine de yapmaktan çekinmemiştir. Bu bir tür öz eleştiridir ki bunun yapılması olgunluk ister. Hoca böylesine olgun bir karakterdedir.
 • Hoca hayalci değil gerçekçidir. Hiçbir zaman abartıya hayali olana yer yoktur.
 • Onda sadece içinde yaşadığı toplumun değil insanlığın ortak fotoğrafını buluruz. Yani o hem ulusal hem de evrensel olmayı başarmıştır.
 • Hoca’ya atfedilen kimi fıkralarda Hoca bir Bektaşi babası gibi gösterilir. Durum böyle olurca Hoca oruç tutmaz abdestsiz namaz kılar bir adam tipi ortaya çıkar ki bu mümkün değildir. Hoca samimi anlamda bir müslümandır. İbadetlerini yerine getirir. Zaten din adamıdır. Sadece mutaassıplık onda yoktur. Katı kuralcılığı sevmez.


Nasreddin Hoca'nın Kişilik Özellikleri


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-01-2014, 04:56   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Nasrettin hoca nın göz rengi ne


 

Alt 05-03-2016, 05:15   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence biraz uzun kısaltsanız lütfen acil


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasreddin Hoca'nın Kişilik Özellikleri

Nasreddin Hoca'nın Kişilik Özellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nasrettin hocanın kişilik özellikleri, nasrettin hocanın fiziksel ve kişisel özellikleri, nasrettin hocanın kişisel özellikleri, nasrettin hocanın kişilik özellikleri kısaca, nasreddin hocanın kişilik özellikleri, nasreddin hoca nın kişiliği, nasrettin hocanın kişisel ve fiziksel özellikleri, nasrettin hocanın fiziksel özellikleri, nasrettin hoca nın kişiliği, nasrettin hocanın kişiliği, nasrettin hocanın kişilik özellikleri nelerdir, nasrettin hocanın kişisel özellikleri nelerdir, nasreddin hocanın kişisel özellikleri, nasreddin hocanın fiziksel ve kişisel özellikleri, nasrettin hocanın fiziksel ve kişisel özellikleri nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kaşgarlı Mahmutun kişilik özellikleri nelerdir? gizem Soru Cevap 17 18-02-2017 04:40
Nasrettin Hoca'nın Özlü Sözleri elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 04:36
Kan Grubuna Göre Kişilik Özellikleri elif Sağlığımız 2 30-04-2011 07:40
Depresyonda etkili olan kişilik özellikleri daywest Psikoloji 0 07-03-2010 03:16
Nasreddin Hoca Biyografi-Nasreddin Hoca Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats