bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-03-2012, 10:29   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Doğal kaynakların biliçli tüketilmesi

Doğal kaynakların biliçli tüketilmesi

Yaşamımızı sürdürmek için doğal kaynaklardan yararlanırız. Hava su toprak bitki örtüsü hayvanlar ve madenler doğal kaynaklarımızı oluşturur. Bitmeyecekmiş gibi görünen bu kaynaklar insanların bilinçsizce davranışları sonucu hızla azalmaktadır. Oysa görevimiz bunları yok etmek değil korumaktır.

Bitkiler ve hayvanlar yaşamları için gerekli oksijeni havadan alırlar. Havanın çeşitli şekillerde kirletilmesi bu kirliliğin yağmur suları ile yeryüzüne inerek akarsu yer altı suları ve toprağa karışması orada yaşayan canlıları olumsuz yönde etkiler. Onların türlerinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Çünkü doğadaki canlıların zenginliği sağlıklı bir çevrenin var olmasına bağlıdır.

Doğal kaynakların biliçli tüketilmesi

Su sağlıklı bir hayatın devamı için canlıların gereksinim duyduğu en önemli doğal kaynaklardandır. Yeryüzünün yaklaşık dörtte üçünü ve canlı vücudunun önemli bir kısmını su oluşturur. İnsanlar birçok alanda (temizlik işlerinde elektrik enerjisinin elde edilmesinde bahçe ve tarlaların sulanmasında deniz ulaşımında vb.) sudan yararlanır. Su içinde yaşayan birçok canlıya da yaşama ortamı sağlar. Burada yaşayan balıkların beslenmemiz açısından önemi büyüktür.

İnsanların yıllarca deniz göl ve akarsulara bıraktığı atık maddeler buralarda yaşayan canlı türlerinin azalmasına bazılarının da yok olmasına neden olmuştur. Ayrıca buna bağlı olarak birçok önemli turizm merkezi de özelliğini yitirmiştir. Örneğin bugün yurdumuzda Haliç ve İzmit Körfezi'nin çeşitli şekillerde kirletilmesi çevre ve orada yaşayan canlılar için önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Sanayinin hızla gelişmesi de su kaynağının tüketimini etkilemektedir. Ancak ülkelerin kalkınmasında ve iş olanaklarının oluşturulmasında sanayi kuruluşlarına da gereksinim vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konu suyun tutumlu bir şekilde ve kirletilmeden kirletilmeden kullanılmasıdır.

Aynı şekilde doğal kaynaklarımızdan olan ormanların da sayılamayacak kadar yararları vardır. Bunlardan gelecek kuşakların da yararlanmasını sağlamak için onları korumalıyız. Nüfus artışına paralel olarak giderek artan bir biçimde kullanılan bu kaynaklar korunmadığı takdirde zamanla tükenme noktasına gelir. Bu durum doğa için bir felaket oluşturur.

Yaşamın doğal kaynağı olan toprağa bırakılan zararlı katı ve sıvı atıklar zamanla toprağın özelliğini kaybetmesine neden olur. Verimliliğini yitiren toprak üzerinde yaşayanları besleyemez duruma gelir. Bitki örtüsünden yoksun kalan toprak sularla taşınarak gölleri doldurur ve oradaki canlıların yok olmasına neden olur.

Doğal kaynaklarımızdan olan yer altı zenginlikleri (madenler) de insanlar tarafından bilinçsizce tüketilmesi sayesinde her geçen gün azalmaktadır. Madenlerden; sanayi alanında enerji elde etmede ve başka alanlarda yararlanmaktayız. Yapılan araştırmalara göre çok önemli birer enerji kaynağı olan petrol kömür ve doğal gaz yeni yataklar bulunmazsa aşırı kullanılmaları nedeniyle çok kısa bir zaman sonra tükenecekleri belirtilmektedir. Bu bakımdan gerek enerji kaynaklarımızı gerekse diğer yer altı kaynaklarımızı bilinçli kullanarak onlardan daha uzun bir süre yararlanmayı sağlamalıyız.

Şu halde yaşamımız için vazgeçilmez birer kaynak olan doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanmak en başta gelen görevlerimiz içerisinde olmalıdır.Günlük yaşantımızda okulda ve evde bilinçli birer tüketici olmak durumundayız. Su elektrik yakıt ve besin maddelerini israfa kaçmadan gerektiği kadar kullanmalıyız.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğal kaynakların biliçli tüketilmesi

Doğal kaynakların biliçli tüketilmesi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kaynakları bilinçli tüketmenin önemi nedir, kaynakları bilinçli tüketmenin önemi, kaynakların bilinçli tüketmenin önemi, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, aşağıya evdeki kaynakların bilinçli tüketilmesi, bilinçli tüketmemiz gereken kaynaklar nelerdir, bilinçli tüketmemiz gereken kaynaklar, kaynakların verimli kullanılması ve bilinçli tüketilmesi, doğal kaynakların bilinçli tüketilmesinin önemi nedir, doğal kaynakların bilinçli tüketilmesi, evdeki kaynakların bilinçli tüketilmesi, doğal kaynaklarımızın bilinçli tüketilmesi konusunda neler yapabiliriz, kaynakları bilinçli kullanmanın faydaları, kaynakların bilinçli tüketilmesi, kaynakların bilinçli tüketmenin önemi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğal kaynakların ekonomiye katkıları nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 03:33
Sağlıklı bir cilt için tüketilmesi gerekenler elif Cilt Hastalıkları 0 07-06-2011 07:14
Besinlerin Taze Tüketilmesi Neden Olur? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 03:31
Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-12-2010 03:02
gebelikte tüketilmesi gerekli besinler ve miktarlari mine ulas Gebelik 3 29-05-2008 08:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.