bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-03-2012, 06:30   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Lif Bileşiği Nedir?

Lif Bileşiği Nedir?

Liflerin yapısını anlamak için polimerler hakkında daha fazla detaya ihtiyaç vardır.

POLİMERLER

Polimerler küçük moleküllerin arka arkaya dizilmesiyle oluşur. Küçük moleküller monomerlerdir ve birleşme işlemi polimerizasyon olarak adlandırılır. Polimer moleküllerinde birbirlerine bağlanan monomer moleküllerinin sayısı polimerizasyon derecesi olarak adlandırılır.
Doğal liflerin polimerizasyon derecesi bitkinin büyümesindeki doğa tarafından belirlenir. Bir pamuk lifi 5000-10000 polimerizasyon derecesine sahiptir. Bu ortalama 5000-10000 arası ünitenin birleştiğini gösterir. Bir pamuk polimer molekülünde polimermolekülü ortalama 5000 monomer uzunluğunda ama 08 mm inceliğindedir. Buradan anlaşılan şudur ki eğer düşünürsek bu polimer normal bir kalem kadar incedir ve uzunluğu yaklaşık 50 metredir;ki bu uzunluk bir futbol sahasının yarısıdır.

Kimyasal polimerlerde liflerde dahil olmak üzere polimerizasyon derecesi üretim işlemi anında kontrol edilmektedir. Bu lifin özelliklerinin belirlenmesinde çok önemlidir. Özellikle direnç ve boylanılabilirlik için önemlidir. Bazı polimerler 2 veya daha çok monomerlerin birlikte reaksiyon vermesinden oluşur. Bu polimerler Co-Polimer (Yardımcı polimer) lerdir. Co-Polimerleri oluşturan monomerlerin sırasında belirli bir düzen yoktur. Co-polimerler kesin kullanımlar için uygun özelliklere sahip polimer üretimi denenerek oluşur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-03-2012, 06:30   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Belirtilmek istenen LiF bileşiği ise yani LiF→Lityum(Li)Flor(F)

Lityum ve flor'un elektron dizilimi. Lityum'un dış yörüngesinde elektron bulunur ve iyonizasyon enerjisi düşük olduğu için bu elektron oldukça gevşekçe tutunmaktadır. Flor'un dış yörüngesinde ise 7 elektron vardır. Bir elektron lityum'dan flor'a doğru hareket ettiğinde her bir iyon soy gaz dizilimi haline dönüşür. İki zıt yüklü iyonun elektrostatik çekiminden kaynaklanan bağlanma enerjisi yeterli negatif değerde olup bağlanmış durum toplam enerjisi bağlanmamış durumdakinden daha düşüktür.Böylece lityum ve flor elementleri bileşik oluştururken iyonik bağ yaparlar.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-03-2012, 07:12   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

lütfen elektron dizilimini yazın


 
Alt 19-03-2012, 04:29   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

LiF Bileşiği Elektron Dizilimi

Lityum atomu Flor atomuna bir elektron vererek lityum florür dönüşür ve iyonik bağ oluşturur.


Lif Bileşiği Nedir?


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-03-2012, 06:38   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

süper bravo çok güzel olmuş herkim yaptıysa emegine sağlık


 
Alt 27-03-2012, 01:46   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

LiF bileşiği nerde kullanılır yazarmısınız


 
Alt 27-03-2012, 04:20   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Nh3 So2 Lif Atomlar Arasında Hangi Bağlar Meydana Gelir

NH3-SO2-LiF Bileşikleri NH3

Hangi elementlerden oluşmuştur?

1 adet azot ve 2 adet hidrojen elementinin birleşmesiyle oluşmuştur.

SO2

Hangi elementlerden oluşmuştur?

1 adet kükürt ve 2 adet oksijen elementinin birleşmesiyle oluşmuştur.


LiF

Hangi elementlerden oluşmuştur?

1adet lityum ve 1 adet flor elementinin birleşmesiyle oluşmuştur.

N (Azot)

Azot periyodik cetvelde N simgesi ile gösterilen bir element olup atom numarası 7 dir. Renksiz kokusuz tatsız ve atıl bir gazdır. Azot dünyaatmosferinin yaklaşık %78''ini oluşturur ve tüm canlı dokularında bulunur. Azot ayrıca amino asit amonyak nitrik asit ve siyanür gibi önemli bileşikler de oluşturur.

H (Hidrojen)

Hidrojen (Yunanca: ὑδρογόνο = su yapan) element sembolü H olan 1 atom sayılı kimyasal elementtir. Standart sıcaklık ve basınç altında renksiz kokusuz metalik olmayan tatsız oldukça yanıcı ve H2 olarak bulunan bir biatomik gazdır. 1.00794 g/mollük atomik kütlesi ile tüm elementler arasında en hafif elementtir. Periyodik cetvelde sol üst köşede yer alır.

Hidrojen evrenin kütlesinin %75''ni oluşturan ve evrende en çok bulunan elementtir Ana hatta bulunan yıldızların çoğunluğu plazma halinde olan hidrojenden oluşur. Elementel hidrojen dünyada az bulunur. Endüstride metan gibi hidrokarbonlardan üretilebildiği gibi pahalı olsa da suyun elektrolizinden de üretilebilir.

Hidrojenin en yaygın doğal izotopu nötronsuz protiyumdur. Hidrojen pek çok elementle bileşik verebilir suda ve pek çok organik molekülde bulunur. Suda çözünen moleküller arasındaki asit-baz tepkimlerinde önemli rol oynar. Schrödinger denkleminin analitik olarak çözülebildiği tek nötral molekül olduğu için hidrojen atomunun enerji basamakları ve bağ özellikleri kuantum mekaniğinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

S (Kükürt)

Doğada çeşitli bileşikler halinde bulunan kükürt dahilen hafif laksatif olarak kullanılır. Dıştan sürüldüğü zaman (losyonlar merhemler) asalakları öldürücü seboreyi giderici ve keratin eritici nitelikler gösterir. Pek çok maddelerin moleküllerinde bir ya da birçok kükürt atomu bulunur. Kükürdün varlığı bu maddelere sülfamit örneğinde olduğu gibi bakteri öldürücü özellikler kazandırır.

Kükürt gidermek bir maddeyi bileşiminde bulunan kükürtten ya da bir sülfürden arındırmak (dökme demirde bulunan kükürt kireç ferromanganez ya da sodyum karbonat katılarak giderilir). Kükürt sütü bir asidin hiposültid üzerine etkimesi sonunda oluşan kolodal kükürt asıltısıdır. Çubuk kükürt silindir biçiminde dökülmüş kükürttür.

O (Oksijen)

Oksijen canlıların yaşamı için kaçınılmaz bir gazdır. Solunum için gerekli olup organik maddelerin yükseltgenmesinde kömür gaz odun gibi maddelerin yanmasında yoğun şekilde tüketilir. Atmosferde %21 oranında oksijen bulunmaktadır. Oksijenin kaynağını fotosentez sonucunda ortaya çıkan serbest oksijen oluşturur. Denizlerdeki fitoplanktonlar ile karadaki bitkiler atmosfere oksijen verir. Fotosentez sırasında üreticiler su ve karbondioksiti kullanarak güneş enerjisinin ve klorofil pigmentinin de yardımıyla karbonhidratları sentezler. Bu sırada atmosfere oksijen verirler.

Li (Lityum)

Lityum sembolü Li atom numarası 3 olan kimyasal elementtir. Periyodik tabloda 1. grupta alkali metal olarak bulunur ve yoğunluğu en düşük olan metaldir.

Lityum doğada saf halde bulunmaz. Yumuşak ve gümüşümsü beyaz metaldir. Havada bulunan oksijenle reaksiyona giren lityum lityum oksit (Li2O) oluşturur. Bu oksitlenme reaksiyonunu engellemek için yağ içinde saklanır. Hava ve su tarafından hızlı bir şekilde oksitlenip kararır ve lekelenir. Lityum metali doldurulabilir pillerde (örnek olarak cep telefonu ve kamera pili) ve ağırla yüksek direnis göstermesi sebebiyle alaşım olarak hava taşıtlarında kullanılır. Li+ iyonunun nörolojik etkilerinden dolayı lityumlu bileşikler farmakolojik olarak sakinleştiricilerde kullanılır.

F (Flor)

Flor atom numarası 9 atom ağırlığı 19 yoğunluğu 1265 olan kokusu ozonu andıran kahverengimsi sarı renkte halojenler grubunun ilk elementidir (simgesi F). 1529 yılında Georigius Agricola kalsiyum florür bileşiğini tanımlamıştır. İlk defa 1886 yılında Henri Moissan tarafından izole edilmiştir.


 
Alt 27-03-2012, 07:58   #8 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
LiF bileşiği nerde kullanılır yazarmısınız
Lif (Lityum florür) bileşiği nerelerde kullanılır ?

Lityum florür lityumun en kıymetli kararlı bileşiğidir ve infrared spektrofotometresinde kullanılmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29-03-2012, 06:37   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekkürler ama lityum daha açıcı bir içerik içerse iyi olcak :)


 
Alt 02-04-2012, 08:18   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hiç bişe anlamadm


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Lif Bileşiği Nedir?

Lif Bileşiği Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: lif bileşiği, lif bileşiği nedir, lif elementi, lif bileşiğinin elektron dizilişi, lif bileşiği modeli, lif bileşiği hakkında bilgi, lif bileşiğinin modeli, lif elektron dizilişi, lif elementi nedir, nh3 bileşiği nedir, nh3 bileşiği hakkında bilgi, lif bileşiği elektron dizilişi, lif bileşiği hangi elementlerden oluşur, iyonik bağ örnekleri, lityum florür bileşiği modeli,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 02:34
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 09:43
Fitrenin önemi nedir? Kimler verir, ölçüsü nedir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 05:13
Mesane Nedir? - Mesanenin Vücuttaki Görevi Nedir? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 01:54
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats