Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Entalpi nedir? Bunun ne gibi faydaları vardır? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/97948-entalpi-nedir-bunun-ne-gibi-faydalari-vardir.html)

gizem 11-03-2012 02:42

Entalpi nedir? Bunun ne gibi faydaları vardır?
 
Entalpi nedir? Bunun ne gibi faydaları vardır?

Isı kapsamı ya da entalpi, bir maddenin yapısında depoladığı her tür enerjinin toplamıdır. H ile simgelenir. Bir maddenin bir molünde depolanmış enerjiye o maddenin molar entalpisi denir.
Maddelerin entalpileri ölçülemez. Ancak tepkimeye girenlerle ürünler arasındaki fark belirlenir. Kimyasal tepkimelerde, ürünlerin entalpileri toplamı ile girenlerin entalpileri toplamı arasındaki farka, tepkimenin entalpi değişimi ya da tepkime entalpisi adı verilir ve DH ile simgelenir. DH değerleri - ve + olabilir bu tepkimenin ısıveren veya ısıalan olduğunu belirler. Termodinamikte ısı ve işin toplamına eşittir. Maddenin fiziksel haline, sıcaklık ve basınca, madde miktarına bağlı olarak değişebilir.
Her kimyasal tepkimede az ya da çok ısı alınır ya da verilir. Sabit basınç altında, kimyasal bir tepkimede açığa çıkan ya da alınan ısıya tepkime entalpisi denir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:34 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.