Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   senfonik müzik nedir? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/98213-senfonik-muzik-nedir.html)

Kayıtsız Üye 15-03-2012 09:39

senfonik müzik nedir?
 
senfonik müzik nedir?

Я 21-03-2012 03:33

Senfonik müzik ne demektir?

Senfoni, orkestra için bestelenmiş uzun müzik parçasıdır. Senfoni sözcüğü Yunanca'da "bir arada uyumlu sesler çıkarmak" anlamına gelen symphonia sözcüğünden türetilmiş, dilimize Fransızca symphonie sözcüğünden geçmiştir. Sinfonia sözcüğü ilk kez İtalya' da, çalgı için bestelenmiş parçaları tanımlamakta kullanıldı; 17. yüzyıl başlarında kantat, oratoryo ve operalarda orkestra tarafından çalınan giriş parçasının adı oldu.

Klasik senfoninin temellerini hazırlayan kişiler ise Jacopo Peri, Claudio Monteverdi ve Fransız asıllı İtalyan besteci olan Jean-Baptiste Lully'dir. Bu kişiler kusursuz güzellikte olan uvertür ve ara müziği parçalarında bu temeli atmışlardır. Bu kişilerin parçaları daha sonra orkestradan bağımsız olarak konser parçaları olarak söylenmeye de başlamıştır.

18. yüzyıla gelindiği zaman ise Senfoni'nin ilk örnekleri verilmiştir. İlk örnekleri Antonio Vivaldi konçertoları vermiştir. Aynı yüzyıl içerisinde Almanya'da Mannheim'de Johann Stamitz ve onun etrafında ki besteciler üç bölümlü senfoniye üç zamanlı dans müziği olan Menuet'i de eklemişlerdir. Bunun yanında Crescendo ve Decrescendo gibi öğelerde yararlanarak Senfoni'yi klasik anlayış ile birleştirmişlerdir. Senfoni'nin klasik biçime ulaşması ise Viyana klasikleri olarak anılan Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig van Beethoven sayesinde olmuştur

Misafir 22-04-2012 04:16

bu güzel de daha akademik ve açıklayıcı yok mu


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:00 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.