bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-03-2012, 10:33   #1 (permalink)
messı
Avatar Yok
 
Face36 careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

careta careta kaplumbağaların karşılaştıkları tehlikeler nelerdir?


 

Alt 22-09-2012, 11:55   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ortalama yaşları 100 ila 120 yıl... Bunun yaklaşık 70 yılını denizlerde dolaşarak geçiriyorlar... Ve dünyanın sadece belirli yerlerinde soylarını sürdürebilme mücadelesine girişiyorlar.

careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

Caretta Caretta’lar dünyanın sadece belirli yerlerinde yumurtlayabiliyorlar. Yumurtlamak için çok ince kum olan sahilleri seçen Caretta Caretta’lar rüzgarlarla Kuzey Afrika’dan gelen ince kuma sahip 20 kumsalı Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulmuşlar. Gelin görün ki Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın raporlarına göre bu kumsallardan 11’i oldukça kötü durumda.
Uluslararası raporlara göre Türkiye’de bu ince kumlar inşaat sektöründe kullanılmak üzere çalınıyor. Oysa soyu tükenmekte olan Caretta Caretta’ları Türkiye taraf olduğu uluslararası anlaşmalar kapsamında korumakla yükümlü.

careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

Avusturya Viyana Üniversitesi ile Denizli Pamukkale Üniversitesi’nin biyoloji bölümleri Caretta Caretta’ları koruma ve inceleme amacıyla Muğla’nın Fethiye ilçesi sahillerinde ortaklaşa çalışma gerçekleştiriyorlar. Biyolog Christine Fellhafer 1999’dan beri her yaz Fethiye’ye geliyor ve Caretta Caretta’ları korumaya çalışıyor. Bu yıl da ekibin başında ve doktorasını hazırlıyor:
'Viyana üniversitesinden caretta carettaları araştırmak ve korumak için geldim. Kısaca ne yaptığımıza gelecek olursak bütün bir yaz burada caretta carettaları araştırmak ve korumak için kalıyoruz. Doktora öğrencisiyim aynı zamanda. Doktora tezimi tam olarak özel koruma altında olan bölgeler ve özellikle bunlardan biri olan Fethiye sahillerindeki caretta caretta’ların korunmasıyla ilgili hazırlıyorum. Burada alınan önlemler ile Fethiye plajı ve diğer plajlar arasında kıyaslamalar yapıyoruz.'

careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

Fellhafer deniz kaplumbağalarının Yunanistan ve İtalya sahillerinde çok daha güvende olduğunu halkın denizlerin çileli sakinlerini koruma konusunda daha bilinçli ve dikkatli hareket ettiğini söylüyor:
"Aslında burada caretta caretta'ları korumaya çalışan bir topluluk yok. İtalya ve Yunanistan sahillerine ulaşan carettalar gibi buraya gelenlerin de yardıma ve korunmaya ihtiyacı var. Bu nedenle buradayız."

Fellhafer Caretta Caretta’ların Türkiye sahillerinde ışık gürültü çevre kirliliği tehlikeli atıklar yasal olmayan yapılar tesadüfi avlanma kaçak kum çıkarımı ve kıyı erozyonu gibi tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu da söylüyor.
Geçen 5 yılda yaklaşık 250 deniz kaplumbağasını kurtardıklarını vurgulayan Fellhafer’a 'Peki bizler neler yapabiliriz?' diye soruyoruz? Yanıtına 'Herkesin yapabileceği basit ve kolay birtakım şeyler var. Doğaya daha hassas ve daha duyarlı olunması gerekiyor.' diye başlıyor:
"Geceleri plajlarda yürüyüş yapılmaması gerekir ve kaplumbağaları gece plaja çıktıkları zaman korkutmamak yanına yaklaşmamak fotoğraf makinası ya da kamera flaşları kullanmamak güneş şemsiyeleri kullanmamak çöpleri plaja atmamak kısacası doğaya daha duyarlı olmak yeterli."

Viyana Üniversitesi biyologlarından Christine Fellhafer’a sahilin deniz kaplumbağaları için ne denli güvenli olduğunu soruyoruz. Bir diğer ifadeyle insanlar kumsalları yeteri kadar koruyor mu?

'Açıkcası hayır pek değil. Özellikle de caretta çıktığı zaman herkes görmek ve resim çekmek istiyor; caretta'lara doğru geliyorlar... Onlar da korkup denize doğru geri dönüyorlar... Caretta 2-3 kez deneyerek yumurta bırakmak için geri döner. Eğer aynı şekilde korkup kaçarsa yumurtalarını denize bırakmak zorunda kalır ki bu da bütün yumurtaların yok olması üreyememesi anlamına geliyor.'

Deniz kaplumbağalarının bu gönüllü dostları Fethiye kumsallarında onları korumak için hava kararır kararmaz devriyeye çıkıyorlar. Carettanın yumurtlama zamanında onlara kesinlikle karışmıyor ve geride durup çevredekilerin onların fotoğrafını çekmesini ya da rahatsız etmelerini engelliyorlar.

Gönüllüler yumurtalarını bıraktıktan sonra kaplumbağanın kabuğuna bakıp ölçümler alıp; bedeninin zarar görmeyeceği bir noktaya da numara vuruyorlar. Bundan amaç Caretta Caretta yeniden sahile geldiğinde ne gibi değişimler yaşadığını görmek herhangibir yerinde incinme olup olmadığını ne tür doğal veya insandan gelen darbeyle karşılaştığını ortaya çıkarmak.
Bu bilimsel projede görev üstlenen Türk öğrenci Sedat Tekat ise doğa tutkunu ancak denizle tanışıklığı henüz nisbeten yeni...

Şırnaklı olan Tekat Viyana Üniversitesi’nden öğrencilerle birlikte çalışmalarını şöyle anlatıyor:
'Yumurtadan çıkan Caretta Caretta’lar doğal bir refleksle deniz yüzeyinden yansıyan ışığa doğru yöneliyor yaşayacakları ortama denize doğru hareket ediyorlar.'

Ancak eğer çevrede herhangi bir kuvvetli ışık kaynağı veya benzerleri mevcutsa yavru kaplumbağalar yönlerini şaşırarak yaşamlarını sürdürebilecekleri deniz yerine kesinlikle ölmelerine neden olabilecek yanlış hedeflere yöneliyorlar. O yüzden kıyılardaki çok ışıklı turistik oteller Caretta Carettalar için ölümcül oluyor.

Caretta Carettaların yaşam mücadelesinde Türkiye’de karşılaşılan diğer büyük bir sorun naylon torbalar. Denizanası yiyerek beslenen Caretta Carettalar naylon poşetleri ‘denizanası’ zannederek yutuyorlar. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bu sebepten boğulan ve karaya vuran dev kaplumbağaların sayısı 20 kadar.

Sahilde yumurta bırakılan yeri korumak için tel kafes kullanılıyor. Çünkü 45-50 gün kadar süren bir kuluç döneminden sonra dünyaya geliyor deniz kaplumbağaları... Şayet bu türden bir koruma sağlanmazsa plajı kullananlar yumurtaların üzerine basıp geçebiliyor ve yumurtalar eziliyor.

Bölgenin doğal hayatı koruma gönüllüleri deyince akla ilk gelen isimlerden Ali İhsan Emre Viyana Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri deniz kaplumbağalarını koruma projesinin mimarlarından. Emre Fethiye Çalış Plajı’na sıfır noktadaki arazisinin bir bölümünü Viyana Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine ayırmış.

Fethiye sahillerinde deniz kaplumbağalarını korumak için halka yönelik bilgilendirme çalışmalarına bölgedeki turistik tesislerin sahipleri de destek veriyor. Kimisi Viyana ve Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine yemek veriyor kimisi de ulaşım ihtiyaçlarında yardımcı oluyor.

Akdeniz kıyılarında yaşam mücadelesi veren Caretta Carettalar insanların ilgisizliği ya da duyarsızlığı yanında yasal sorunlarla da karşı karşıya. Doğal kaynakların korunmasına yönelik yasalar uygulanmadığı gibi taraf olunan uluslararası anlaşmaların koşulları da yerine getirilmiyor.

kaynak: Mehmet Kantar


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-09-2012, 11:58   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kaplumbağa yaşamını tehdit eden faktörler:

careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

Deniz kaplumbağaları yaşamlarının büyük bölümünü denizde geçirmekle birlikte nesillerini devam ettirebilmek için üreme kumsallarına son derece bağımlı olan canlılardır. Bu tip kumsalların insan eliyle farklı amaçlar için işgal edilmesi ( turizm amaçlı faaliyetler kum alımı otlatma tarım için kumsalların toprak ile örtülmesi vs. ) ve artık Türkiye Yunanistan ve Kıbrıs gibi birkaç ülkede sınırlı kalması bu bölgelere yumurta bırakan kaplumbağaların nasıl yavaş yavaş yok olmaya mahkum edildiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca deniz ortamında gerek ergin gerekse yavrularını trol vb. ağlarla balıkçılar tarafından tesadüfi yakalanmaları da kaplumbağa yaşamını tehdit eden önemli bir sorundur.

kaynak: sci.ege.edu.tr


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-09-2012, 11:58   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Deniz Kaplumbağalarının Korunması İçin Gerçekleştirilen Çalışmalar Nelerdir?

careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

Ülkemizin taraf olduğu Uluslararası Sözleşmeler (Bern Barselona Sözleşmeleri) çerçevesinde nesli tehlikede olan ve Türkiye sahillerini üreme alanı olarak kullanan deniz kaplumbağalarının korunması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla Bakanlığımız koordinatörlüğünde ilgili Bakanlıklar üniversiteler ve gönüllü kuruluşlardan oluşan “ Deniz Kaplumbağaları İzleme-Değerlendirme Komisyonu ” kurulmuştur. İzleme-Değerlendirme Komisyonu Akdeniz’ de önemli deniz kaplumbağası üreme alanı olarak belirlenmiş 17 alanda ( Ekincik Dalyan Fethiye-Çalış Dalaman Patara Kale (Demre) Kumluca Tekirova Kızılot Belek Gazipaşa Demirtaş Göksu Deltası Kazanlı Anamur Akyatan Samandağ ) incelemelerde bulunarak sorunları tespit etmekte ve bu sorunların giderilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirmektedir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir?

careta careta ların karşılaştıkları tehlikeleri nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: karetta karettaların korunması için alınabilecek tedbirler, karetta karettalar, karetta karettaların korunması açısından alınabilecek tedbirler, karetta karettaların korunması alınabilecek tedbirler, kareta karettalar, karetta karettaların korunması için alınabilecek önlemler, karetta karettaların korunması için alınabilecek tedbirler nelerdir, careta caretta, careta careta, deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları tehlikeler nelerdir, karetta karettaların korunması açısından alınabilecek tedbirler kısa, deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları tehlikeler, karetta karettaların korunması açısından alınabilecek tedbirler nelerdir, kareta karettaların, kareta karettalar için yapılan önlemler nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir? - Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 8 28-03-2016 01:40
Diyabet Çeşitleri Nelerdir?- Diyabetin Tipleri Nelerdir? elif Sağlığımız 1 06-01-2012 09:44
Sudan Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? - Bu Hastalıkların Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 03:49
Doğumsal Anomaliler Nelerdir? -Sebepleri Nelerdir? - Ne Yapılması Gerekir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:20
Londra Konferansları ve Antlaşmaları Nelerdir? Sonuçları Nelerdir? elif Tarih 0 26-02-2011 08:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats