bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2012, 06:18   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face25 sıfırın tarihi

Sıfır (0) ın Tarihi

Sıfır 'ın çok eskiden beri bilindiği sanılmaktadır.Kuzey Hindistan da 7-inci asırda kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Orta Amerika da Maya medeniyetinden günümüze kadar gelen kalıntılarda rastlanmıştır.Sıfır Arapça ya "aş-şifr" yada "şsifr" olarak Hindistan dan geçmiştir.eski Latin matematikçileri bu kelimeyi "zephyrum" olarak tercüme etmişlerdir. Daha sonradiğer avrupa dillerine "cifra""zeuero""cifre" ve "chiffre" kelimeleri halinde geçmiştir.

Sıfır aritmetikte 0 rakamını simgeler. Bugünkü sayı sisteminde sıkça kullanılan sıfır bir niteliğin yokluğunu temsil eder. Toplamada toplandığı sayıyı değiştirmeyen etkisiz çarpmada sonucu sıfır yapan yutan bölmede ise böldüğü sayıyı sonsuza yaklaştıran sonuçsuz elemandır.
Birçok skalada sıfır başlangıç ya da nötr bölgeyi temsil eder. Say doğrusunda sıfırın sağı artı solu eksi değerleri barındırır. Sıcaklık derecelendirmelerinde sıfırın yeri derecelendirme sistemine göre değişir.
Sıfırın MÖ 250 yıllarında Orta Amerika´da yasayan Maya kabilesinde kullanıldığına dair kanıtlar vardır. MS 800 civarında ise Hintliler sıfıra benzer bir sembol kullanmışlardır. Hindistan´dan yayılan sifir MS 1400 yıllarında Avrupa´da da benimsenmiş ve kullanılmiştır. Sıfır kelimesi büyük olasılıkla Arapça sifr kelimesinden türemiştir. Sifr ise Hintce´de boş anlamına gelen sunya kelimesinin tercümesidir.


İnsanlar tarih boyunca niçin "sıfır" gibi bir sayısal değere başvurmuşlardır? Sıfır neden özellikle çarpma ve bölme işlemlerinde doğada söz edemeyeceğimiz bir işleve sahiptir? Şimdiden teşekkürler.

Gerçekten de sıfır sayısı diğer rakamların yanında daha fazla merakı ve tabi ki daha fazla hayranlığı hak eden bir sayıdır. İlginçtir ki bugün bile bizi şaşırtabilen Yunan ve Mısır medeniyetleri sıfır rakamından habersiz kurulmuş ve yükselmiştir. Tam olarak tarihi bilinmese de sıfır rakamını ilk kullananların Hintliler olduğu biliniyor. M.S 200-300 tarihlerinde Babillilerin sıfırı kullanmaya başlamasıyla da bu büyülü sayı tüm dünya medeniyetlerine yayılmıştır.
İnsanlar sıfır gibi bir sayısal değere 2000 yıl öncesine kadar başvurmaya gerek duymamışlardır. Bunun temelinde yatan en önemli etken sıfır rakamının temsil ettiği anlam ile yokluk kavramının ince bir çizgide ayrılmasıdır. Bu ayrımı bir örnekle açıklamaya çalışalım. Bir kişinin bankada hesabı yoksa o bankada parası yok demektir. Ancak bir kişinin bankada hesabı olduğu halde parası sıfır olabilir.
Sıfırın belki de en önemli kullanım alanı 11 ile 101'i ayırt etmemizi sağlaması. Sadece bu özelliği bile ne kadar yararlı olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Çarpma ve bölmede sıfırın işlevini açıklamak doğa kanunlarıyla zor olabilir. Bu noktada matematiğin felsefesine dayanarak şunu söylemek gerekir: Matematik kuralları doğa kurallarından bağımsız gerçeklerdir ve doğada bu gerçeklerin bir yansımasının olup olmadığını araştırmak ikinci planda kalmaktadır. Dikkat edilirse matematiğin her zaman diğer bilimlerden bu sebeple bir adım önde olduğu görülür. Kimbilir belki de
ileride yeni buluşlar sayesinde sıfırın doğadaki rolünü daha iyi anlayacağız.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


sıfırın tarihi

sıfırın tarihi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sıfırın tarihçesi, 0 ın tarihçesi ilk nerede bulunmuştur, 0 ın tarihçesi, sıfırın tarihçesi ilk nerede bulunmuştur, 0 ın tarihçesi ilk hangi işlemde kullanılmıştır, sıfır ilk hangi işlemde kullanılmıştır, sıfır ilk nerede bulunmuştur, 0 ilk hangi işlemde kullanılmıştır, sıfırın tarihçesi ilk hangi işlemde kullanılmıştır, 0 tarihçesi ilk nerede bulunmuştur, sıfırın tarihi, 0 ilk hangi işlemde kullanıldı, sıfır ilk hangi işlemde kullanıldı, 0 ın tarihçesi ilk nerede bulundu, 0 ilk hangi işlemde kullanılmıştır nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Suikastler Tarihi... mormavi Tarih 0 21-04-2010 01:08
Sanat Tarihi Bölümü Nedir? - Sanat Tarihi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:24
Haiti ve Tarihi mormavi Tarih 0 25-06-2009 08:01
Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? - Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:54
Saç ve tarihi salon beyaz Saç Bakımı 0 13-04-2009 03:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats