bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2012, 08:50   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face31 Deniz Turizmi Hakkında Örnekler Verebilirmisiniz?

Deniz Turizmi Hakkında Örnekler Verebilirmisiniz?


 

Alt 02-04-2012, 10:04   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Türkiye'de Deniz Turizmi

KIYI TURİZMİ

Turizm sektörü dünyada ve ülkemizde doğa özgü kimlik ve aktif tatil arayışının giderek arttığı yeni bir süreç içine girmiştir. Ülkemiz sahip olduğu çok zengin doğal değerler ile doğa sporlarına yönelik büyük bir potansiyelide bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada şeklindedir ve kıyı turizmi açısından oldukça önemlidir. Güney Ege İzmir Çeşme Ayvalık Kuşadası Bodrum Datça Bozburun Marmaris Göcek Fethiye özellikle Akdeniz sahillerimiz Kalkan Kaş Finike Kemer ve Antalya Mersin doğa harikası kıyılarımızdır.

YAT TURİZMİ
Akdeniz Ege Denizi Karadeniz ve Marmara Denizi yatçıların her gece değişik özel demir atacakları koy körfez ve plajların hazinesidir.

Yatçılık Türkiye'de oturanlar ve ziyaretçiler için popüler bir etkinliktir. Geçen kırk yılda sanayi gelişme göstermiş İstanbul ile Antalya arasında kıyı çizgisi bugün çok sayıda Marino ile doludur. Bunlar muhimmat önemli tatil merkezi ve güvenli limanlarda kıyıya çıkma imkanı sağlamakta ve eğlence mahalleri oluşturmaktadırlar.

Türkiye'nin en donanımlı marinaları güney Ege ve Akdeniz kıyılarında İzmir Kuşadası Bodrum Datça Bozburun Marmaris Göcek Fethiye Kalkan Kaş Finike Kemer ve Antalya'da yer almaktadır. Bu limanlarda yatçılar gereksinim duydukları hizmet ve mühimmatı bulabilmektedirler.

Antalya Dalaman İzmir ve İstanbul havaalanları tüm Türk marinalarına süratli bağlantı kurabilmektedir. Bodrum Bozburun Marmaris İstanbul ve Karadeniz kıyılarındaki tersaneler'de inşa olunan bu gemiler motorlarıyla birlikte tam deniz aracı teçhizatıyla donatılmaktadırlar. Guletlerdeki yolcu sayısı geminin boyuna bağlı olmakla birlikte çoğu sekiz ile oniki kişi barındırabilmektedir.

Bu gemiler yolculara müstakil konaklama sağlayabilmekte kiralandıklarında hizmet ve eğlence satınalabilmektedir. Modern Guletler evin tüm konforuyla donatılmış olup kendinize tümüyle hoş vakit sağlayacağınız bir çevreye özendirmektedir.

Mürettabatsız kiralama Türkiye'de yeni bir yat kiralama yöntemi olarak başlanmıştır. Yelken açmadan önce mürettabatsız kiralama şirketleri müşterilerine çevrenin özellikleri hava koşulları mühimmatın nereden temin olunacağı tehlike anında ne yapılacağı ve benzeri konularda bilgi verirler.

İzmir şehri gemi ve yatların devamlı dolaştığı dar ve uzun bir körfezin başında yer alır. İklimi ılımlıdır ve yazın sürekli serinletici deniz meltemi güneşin ısısını yumuşatır. Palmiye ağaçlı yollar ve rıhtıma paralel caddeler arkasında yatay balkonlarıyla şehir civardaki dağ yamaçlarını zarif şekilde devam ettirir. Kozmopolit ve canlı şehir galeriler tiyatrolar ve kültür olayları İzmir'e özel bir hareketlilik kazandırır.

Levent Marina bir yatçılık macerası başlatmak için uygundur. Urla iskelesinde kıyıyı dolduran küçük adalarda güzel plajlar ve demir atıldığında aletli ve aletsiz dalınacak yüzülecek şahaser köşeler mevcut bulunmaktadır. Karaburun'da güzel oteller çay bahçeleri ve balık lokantaları güzel dağ dekoru ve berrak temiz su arasında yer almaktadır. Çeşme Yarımadası adını bu bölgedeki çok sayıda su kaynağından almıştır. 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından restore edilip genişletilen 14. yüzyıl Cenova Kalesi küçük Çeşme limanına hakim konumdadır. Çeşme civarında Büyük Altın Yunus Setur Marina kompleksi ve Ilıca Dalyan'daki Çekek mahalleri güvenlik açısından kayda değerdir. İlçede kalenin yanında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa olunan 16. yüzyıl kervansarayı otele dönüştürülmüştür. Mükemmel alış veriş imkanıyla en iyi kalite halılar deri eşyalar ve hatıra eşyaları satınalınabilir. Gece özellikle ana cadde üzerindeki lokanta kafe bar diskoları bir eğlence atmosferi kaplar.

Temmuz ayında Çeşme'nin uluslararası şarkı yarışması ilçeye heyecan ve şenlik katan dünyaca ünlü icracıları cezbeder. Bu bölgedeki termal hamamlar Ilıca Körfezi'nde deniz suyuna karışan kıyıdaki doğal kaynakları Çeşme'nin güneydoğusunda güzel koylar muhteşem bir manzara rüzgar ve dalgalarla güvenlikte sakin gece demir atma imkanı sağlar. Kuşadası Körfezi Ege sahilinin plaj körfez ve koylarıyla güney ve güneydoğuya açılmaktadır.

Kuşadası Turban marinası gemilere kışlama sağlayan Türkiye'nin en iyi donatılmış marinalarından biridir. Tüple dalmak çok popüler hale gelmiştir.Bar caz klubü disko ve kabareleri ile sahil boyunca ünlü bir gece hayatı vardır.

Kuşadası'nın güney kıyıları ile pamukkale arasında Priene Milet Didim Afrodisias ve Pamukkale dahil çeşitli eski uygarlıkların önemli yerleşimler kurdukları Menderes Irmağı vadisi yer alır. Didim'deki Apollo Tapınağı antik çağların en kutsal yerlerinden biriydi. Arkeolojik mekandan uzak olmayan Altınkum Plajı tüm ziyaretçilerin yelken açma yüzme ve rahatlama imkanı sunmaktadır.

Gökova Körfezi'ni kuzey sahilindeki Bodrum ilk "Mavi Seyahatçi" Cevat Şakir Kabaağaç yada "Halikarnas Balıkçısı'nın" memleketi idi. Tartışmasız Ege sahillerinin "en can alıcı noktasıdır." Bohem atmosferi ile çalkalanan şarkı söyleyen dans eden ilçe Türkiye'nin artislerini aydınlarını ve güzel hayat meraklılarını toplamaktadır.

Bodrum'da alış verişi zevk haline gelmiştir. Hatıra eşyaları her yeri doldurmuş bazı sokaklarda yerel artistler her şekle giren eserlerini satmak üzere bir araya gelmişlerdir. Bodrum Turban Marinası sevimli ve iyi donatılmış marinalarından biridir.

Demir atılacak yerlerden biri güzel manzaralı Akbük'tür. Sedir Adası böcek kabuklarından kaynaşan kum ile plajın ve körfezin karşı yakasındaki Kıran Dağı'nın manzarasını ön plana çıkarmaktadır.

Marmaris Koyu sakin bir gölü andırmakta ve yatlara Çekek mekanı oluşturmaktadır. Eski Marmaris Fizikos Anadolu - Rodos - Mısır - ticaret yolu üzerinde önemli bir merhale idi. Çam ormanları Marmaris'i çevreleyen ormanları kaplamıştır; sahilde beyaz bir kum ve kaya çizgisi yeşili maviden ayırmaktadır. Sörf ve su kayağı yapanlar Marmaris'in koşullarında kaynaşmaktadırlar.

Deri ve süet eşyalar bakır ve pirinç ürünleri mücevherat ve oniksten oyma eşyalar bulabilirsiniz. Türk halıları tekstil ve iğne oyaları gayet iyi el sanatı ürünleri oluşturur ve mahalli ürün olarak çam kokulu bal şahanedir.

Türkiye'nin en büyük ve iyi donanımlı marinalarından biri olan Marmaris Netsel Marina ile kışlama ve yat bakımı konusunda en iyilerinden Marmaris Albatros Marina Marmaris'i Ege kıyısında mavi seyahat başlangıç noktası haline getirmiştir.

Delikli Ada Ekincik'in güneydoğu kıyısı dışında yer almaktadır. Yatçılar adaya demir atıp Dalyan Deltası'nı daha küçük bir gemi ile gezerek tarz değiştirmekten hoşlanmaktadırlar. Ağzındaki uzun altın rengi kumlu plajda delta bir doğa koruma alanı ve deniz kaplumbağları (caretta caretta) ile mavi yengeçlerin sığınağıdır. Irmağın kavis yaptığı yerde eski liman şehri Kaunos'un üzerindeki yamaç yüzünde kayaya mezarlar oyulmuştur. Delikli Ada'nın güneydoğusunda Sarı Germe bulunur.

Göcek Körfezi Akdeniz'in en iyi yatçılık merkezlerinden biridir. Adalarla çevrilmiş ve deniz manzarası Körfezin en güney ucundaki eski Arimeksa şehrinin kalıntıları mavi suların uzantısında yer alır. Tersane Adası'nın karşısında eski tersanelerinde bulunduğu Bizans harabeleri yer alır.

Tatil ilçesi Fethiye'nin önemli bir marinası bulunmaktadır ve Adalarla kaynaşan güzel bir körfeze bakmaktadır. Eski binaların ön cephelerini örnek alan çok sayıda Likya kaya mezarı tepenin yüzüne oyulmuştur. Belceğiz Körfezi ile sakin kristal duruluğunda suyun yüzme ve diğer su sporları için ideal olduğu yer Ölü Deniz'dir. Gemiler Adası'nda Bizans harabeleri çamlar arasına sıkışmıştır

Türk ve yabancı yatların uyması gerekenler;

Türk ve yabancı yatlar Türk limanları arasında seyredeken "Yat kayıt belgesinde" liman başkanının onayını almak zorundadırlar.

Yabancı limanlara hareket ederken veya dönerken Türk ve yabancı yatların gümrük sağlık ve pasaport polisi yetkilileri nezdinde tüm işlemlerini tamamlamış olmaları gerekir.

Seyahat tamamlandığında yat sahibi veya kaptanların yat kayıt belgesinin yatta kalan suretini liman başkanına teslim etmeleri zorunludur.

Türkiye'ye yatları ile birlikte giriş yapan yabancılar yatlarını belgeli bir yat limanına veya yat çekek yerlerine iki yıla kadar bir süre için kışlama bakım ve onarım amacı ile bırakarak başka bir vasıta ile Türkiye'den ayrılabilirler.

Bu halde yat limanı veya yat çekek müdüründen alacakları bir belge ile mahalli gümrük idaresine başvurdukları takdirde gerekli işlem yapılır.

Bu suretle yat limanında veya yat çekek yerlerinde kışlayan en az iki yılda bir sahipleri tarafından kullanılan yatlar ayrıca bir izne gerek kalmaksızın beş yıla kadar Türkiye'de kalabilirler.

Beş yılın bitiminde bu süreyi uzatmaya Turizm Bakanlığı yetkilidir.


kaynak: tbb.gen.tr


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 14-05-2012, 06:30   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkür ederim aradığımı buldum


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deniz Turizmi Hakkında Örnekler Verebilirmisiniz?

Deniz Turizmi Hakkında Örnekler Verebilirmisiniz? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deniz turizmi merkezleri örnekleri, deniz turizmi örnekleri, deniz turizmi ile ilgili örnekler, deniz turizmine örnekler, yaz turizmine örnekler, deniz turizmi merkezleri ile ilgili örnekler, deniz turizmi merkezleriyle örnekler, deniz turizmi merkezleriyle ilgili örnekler, deniz turizmi örnekler, deniz turizmi hakkında bilgi, deniz turizmi merkeziyle ilgili örnekler, yaz turizmi hakkında bilgi, deniz turizm ile ilgili örnekler, yaz turizmi örnekleri, deniz turizmi merkezlerine örnekler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akustik uygulamaya örnekler verebilirmisiniz? elif Soru Cevap 2 02-03-2016 08:12
Antalya Deniz Turizmi gizem Akdeniz Bölgesi 0 12-02-2012 02:34
Yayla Turizmi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:45
Deniz ve Kıyı Turizmi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:44
Mağara Turizmi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats