bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-04-2012, 01:09   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?

Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?


Alaska’daki meteor çukurundan sonra dünyanın 2. büyük göktaşı çukurudur. Gürbulak Hudut Kapısı ile Sarıçavuş köyü arasında İran sınırına 2 km. kadar mesafededir. 70-80 yıl önce düşen bir Göktaşı tarafından oluşturulan meteor çukuru 35 m. genişliğinde ve 60 m. derinliğindedir.


"Çapı 1 km üzerinde iki bin dolayında asteroit Güneş'in çevresinde ve Dünya'ya yakın yörüngelerde vızır vızır dönüyor. Bunların binde biri büyüklüğünde bir tanesi yüz yılımızın başında Sibirya'ya düşmüştü."DÜNYA'YA ÇARPAN GÖKTAŞLARININ BIRAKTIĞI İZLER
Yıldız Kayması(Meteor):
Dünya'nın atmosferine giren bir toz parçasının belki de çakıl büyüklüğünde bir göktaşının yanarak renkli bir ışık yaymasıdır. Bu tür göktaşlarının büyük bölümü yere ulaşmadan daha atmosferin üst kısımlarındayken buharlaşır. Yaydıkları ışığın rengiyse içerdiği kimyasal maddelerin yapısına göre değişir. Örneğin demirden bir göktaşı sarı ışık yayarken; silisyum ağırlıklı olan kırmızı ışık yayar. Bu olay tipik olarak atmosferin 80-110 km'leri arasında oluşur. Karanlık bir gecede saatte 8-10 meteor izlemek olasıdır. Her yıl belli zamanlarda oluşan meteor yağmurları sırasında saatte 100'ün üzerinde meteor izlenebilir.

Meteoroid: Güneş ya da herhangi bir güneş sistemi cisminin çevresinde yörüngede olan ve kuyruklu yıldız ya da asteroit olarak sınıflanamayacak kadar küçük olan cisimlerdir. Mikro boyuttaki cisimler ve kozmik toz partikülleri de mikrometeoroid olarak anılırlar.

Meteorit: Uzaydan tamamen buharlaşamadan Dünya yüzeyine ulaşan meteoroidlerdir. Meteoritlerin büyük bir bölümünün kaynağı asteroitlerdir. Her gün binlerce asteroit atmosfere girer yanar. Zaman zaman birkaç metre çapında büyükmeteoritlerin de atmosfere girdiği olur. Onlar da girer girmez yanmaya ve buharlaşmaya başlar. Ancak bütünüyle buharlaşmadan küçük bir parça olarak ve büyük bir hızla yeryüzüne düşerler. Yere ulaşabilen bu parçalara meteorit denir.Asteroit(Göktaşı):


Yörüngeleri Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında kalan ve sayıları yaklaşık 40 000 kadar olan bu küçük gezegenlere asteroit denir. Bu küçük gezegenler kütle ve hacimlerinden ötürü gezegenimsi olarak da bilinirler. Ayrıca bilindiği kadarıyla bunların içinde bazılarının birer uydusu da vardır.

Asteroitlerin günümüzdeki keşfi Bode Kanunu'nun matematiksel olarak ispatlanmasıyla yol almıştır. Gezegenler arasındaki orantı Johann Titius tarafından 1766 yılında belirtilirken J.E. Bode 'formüla'yı 1778 yılında yazmıştır. Bode ve Titius'un belirttiği üzere Jüpiter ve Mars arasında kaybolmuş bir gezegen vardır. 1801'de Ceres 1 asteroidinin keşfi ile; İngilizce diline Yunanca kökenli Astreoides kelimesi "Astreoid" olarak 1803 yılında geçmiştir. Mayıs 2004 itibariyle; günümüz teknolojisi üstün teleskoplar sayesinde 40500 astreoidin varlığından haberdar olunmuştur.


Asteroit kuşağı

Sonuçta; günümüze bir zamanlar oluşmaya fırsat bulamayan bir gezegenin yapı taşları kaldı. Ancak ilginç olan nokta buasteroit kuşağının Güneş'in çevresinde belli ölçüde eliptik bir yörünge izlemesidir. Turlarını 3-6 Dünya yılı içinde çeşitli sürelerde tamamlarlar.

İşte bu nedenle asteroitler seyahatleri sırasında yaklaştıkları gezegenlerin çekim etkisiyle yörüngelerinden çıkabilir ve bu durum iki şeye yol açabilir: O gezegenin çevresinde yeni bir yörüngeye oturarak onun uydusu haline gelebilirler veya gezegen yüzeyine düşerek büyük bir enerji patlamasına ve meteor krateri oluşumuna yol açabilirler.

Birincisi için örnek çoğu gökbilimcinin düşüncesine göre Mars gezegeninin iki uydusu Phobos ve Deimos'un tarihçesini yansıtır.

İkincisi için örnek ise günümüzden yetmiş milyon yıl önce Meksika körfezinde bulunan bugünkü Yukatan Yarımadası yöresine düşen dev göktaşıdır. Başlattığı olaylar dizisinde o zamanki pekçok canlı türünün ve bu dinozorların tüm Dünya'da hızla değişen iklim koşullarına ayak uyduramayarak yeryüzünden silinmiş olmalarıdır.

Asteroitler kimyasal bileşimlerine göre 3 e ayrılır:

1- C tipi: Bileşimindeki hidrojen ve helyum gazlarıyla öteki uçucu maddeleri çıkardığımızda Güneş'inkiyle aynıdır. Yani büyük oranda; karbon oksijen silisyum gibi yeryüzündeki kayalarda da bolca bulunan elementleri içerirler.

2- S tipi: Yaklaşık % 17 lik bir oranı oluşturur. Nikel demir karışımı ve demir magnezyum silikatlarından oluşurlar.

3- M tipi: Geriye kalanların çoğunu oluşturur ve neredeyse saf demir-nikel karışımından oluşur.

Kuyruklu Yıldız: Türkçe'de "Kuyruklu yıldız"adını verdiğimiz ilginç gök cisimlerinin uluslararası terminolojideki karşılığı olan"comet/komet" sözcüğü Latince "cometa" dan gelir: "uzun saçlı" anlamındadır..

Kuyruklu yıldızların temel yapı taşları buz halindeki su metan ve biraz da amonyaktır. Buzun içinde toz kayalar ve organik maddeler bulunur. Gökbilimciler onlara "kirli kartopları" der. İlk öğrenmemiz gereken şey tabiatıyla kuyruklu yıldızların birer yıldız olmadıklarıdır. Bizim gördüklerimiz Güneş Sistemi'nde uzun eliptik yörüngeler üzerinde dönen gök cisimleridir. Kendi ışıkları yoktur. Güneş'ten yansıttıkları ışınlar sayesinde görülürler. Ve 2'ye ayrılırlar:

1-Kısa dönemli: Kuiper Kuşağından geldikleri düşünülüyor. Kuiper Kuşağı Pluton'un da ötesinde yer alıyor ve binlerce göktaşından oluştuğu tahmin ediliyor.

2-Uzun dönemli: Bu kuyruklu yıldızların Kuiper Kuşağı'nın çok ötesindeki Oort bulutundan geldiği sanılıyor. Oort bulutunda bir trilyon dolayında göktaşının Güneş'in çevresinde döndüğü tahmin ediliyor.

Bir kuyruklu yıldız genel olarak 3 bölümden oluşur: çekirdek saç kuyruk

Çekirdek; yıldıza benzeyen parlak bir küredir ve ancak güçlü teleskoplarla görülebilir. Saç parlaklığı merkezden dışa doğru azalan ve çekirdeği saran ışıklı bir buluttur. Çekirdek ve saç kuyruklu yıldızın başını oluşturur.

Kuyruk ise baştan çıkarak Güneş'e yaklaştıkça gittikçe büyüyen ve gelişen ışıklı bir buluttur ve kuyruklu yıldızın en büyük parçasıdır. (Ulysses uzay aracının gönderdiği sinyallerin yeniden incelenmesi 1996 yılında bizi ziyaret edenHyakutake kuyruklu yıldızının kuyruğunun sanılandan çok daha uzun olduğunu ortaya koydu. Uzunluk yarım milyar kilometreyi buluyor. Bu Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığının üç katından fazla; 2000 nasa)

Güneş'e yaklaştıkça ısının etkisiyle "kafa" kısmındaki toz ve gazlar çözülmeye saç (koma) kısmı büyümeye başlar. Güneş rüzgarlarının etkisiyle toz ve gazlar savrulmağa başlayarak "kuyruk" kısmını oluştururlar. Sonuçta Güneş'e yaklaşıldığı ölçüde kuyruk uzadıkça uzar.

Yıldız kaymasına yol açan meteoroidlerin bir bölümü yörüngesi Dünya'nınkine yakın olan kuyruklu yıldız döküntüleridir.
Bazı kuyruklu yıldızların yörüngeleri de Dünya'nınkiyle kesişir.


Halley Kuyruklu yıldızı 1986
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-11-2012, 08:56   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok sağolun
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir?

Meteor Çukuru Nedir? Meteor Çukurunun Doğaya Etkileri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: meteor çukurlarının oluşumu ve doğaya etkileri, meteor çukuru nedir, meteor çukuru vikipedi, meteorların doğaya etkileri, meteor çukurlarının oluşumları ve doğaya etkileri, meteor çukuru, meteor çukurlarının oluşumu, meteor çukurlarının doğaya etkileri, meteor cukuru nedir, alaska meteor çukuru, meteor çukurunun oluşumu, meteor çukurlarının oluşumları, meteor çukurlarının doğaya etkileri nelerdir, meteor çukurlarinin oluşumu ve doğaya etkileri, meteor çukuru hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
doğaya ilgi duyan birinin seçebilecegi meslekler nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 08-03-2012 08:04
Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir ... daywest Sağlığımız 0 05-05-2011 10:50
Yakıcı Madde Zehirlenmesi Nedir? - Etkileri Nelerdir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 17-03-2011 04:43
Narkolepsi Nedir? - Belirtileri ve Etkileri Nelerdir? (Gündüz Aşırı Uyku Eğilimi) elif Sağlığımız 0 13-03-2011 09:03
Göz çukuru...... nurküllü Dini Hikayeler 1 01-01-2011 03:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.