bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-04-2012, 01:13   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Batıl İnançların Toplumsal Zararları Nelerdir?

Batıl İnançların Toplumsal Zararları Nelerdir?Dinin aslında bulunmayan birtakım yollarla sincice dine ilave edilen ve dini inançmış gibi telakki olunan söz ve fiillerin tümü hurafe ve batıl inanç kapsamı içine girmektedir.

Zihinlerde oluşan her yanlış ve inanış insanları çarpık mantık ve ilişkiler ağı içine sokar. Bu ilişkiler sadece ferdin zihnini bulandırmakla kalmaz topluma zarar veren bir yapıya dönüşür.
Batıl inanç ve hurafelerin ortak karakteri aşırı tutuculuktur. Bu hastalığa müptela olmuş toplumlar her türlü değişim ve gelişme karşısında tavır alırlar. En tutucu insanlar ve toplumlar batıl inanışlara ve hurafelere en çok bağlı olanlardır.

Dinler tarihi incelendiği zaman görülecektir ki; her devirde bidat hurafe ve batıl inanışlar toplumların ortak problemi olmuş daima gündemdeki yerini ve önemini korumuştur. Bu dün olduğu gibi bugün de böyledir. İslam diniyle bağdaşmayan akla ve mantığa uymayan farkına varmadan insanları yüce dinin özünden uzaklaştıran bidat ve hurafeleri bazı farklılıklarla hemen her kesimde ve coğrafyada görmek mümkündür.

Dinimizin temel inanç ibadet ve ahlak esaslarıyla bağdaştırılması asla mümkün olmayan halkımızı yanlışlıklara sevk eden öyle hurafeler ve saçmalıklar var ki birçok insan bunu din adına samimi bir şekilde savunmakta ve hatta bu davranışını hakiki dindarlık bunlara karşı çıkmayı ise dinden uzaklaşma itikatsızlık ve inançsızlık olarak kabul etmektedir. Halbuki dinin kabul etmediği anlayış inanış ve uygulamalarla dindarlık olmaz. Tam tersine hurafe ve batıl inanışlar farkına varmadan kişileri inandıkları söyledikleri dinin gerçeklerinden ve özünden uzaklaştırır.

Gerçek dindarlık ancak dinimizin ana kaynaklarında bulunan inanç ibadet ve ahlak esaslarını kabul etmek ve hayatımızı bu prensipler çerçevesinde düzenlemekle mümkündür. Sağlıklı ve gerçek bir dini hayat hurafe ve batıl inanışlardan uzak olan bir hayattır. Kur’an tevhit inancının dışındaki bütün inanç sistemlerinin batıl olduğunu belirtmekte bu sebeple insanlara hakla batılı ayırt etmeleri uyarısında bulunmaktadır.

Batıl inanış ve hurafeler Peygamberimizin vefatını müteakip geçen zaman içinde gerek eski Arap inanç ve geleneklerinin yeniden şu veya bu vesilelerle su yüzüne çıkması gerekse fethedilen ülkelerin kültür ortamlarıyla temasa geçilmesi İsrailiyat denilen ehli kitap kaynaklı rivayetlerin bünyeye sızmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Aslında İslam ilk günden itibaren batıl inanış ve hurafeleri ortadan kaldırmak için gelmiştir. O günkü Arap toplumu içindeki tepkileri de o nedenle üzerine çekmiştir. Kur’an-ı Kerim’de bu hususta birçok ayetler mevcuttur. Ashab ve din alimleri batıl inançlarla asırlar boyu yılmadan mücadele etmiş ve İslam’ın saf ve berrak akidesini günümüze kadar taşımışlardır. Bu mücadele günümüzde de devam etmektedir. Ama insanları saplantılarından vazgeçirmek pek de kolay değildir. Batıl inançların kökü bir türlü kurutulamamıştır.
Toplumların ortak kültürel ve sosyal derdi olan bu sakat inanışların gelişmesine kök salmasına zemin hazırlayan birçok sebep vardır. Cehalet gelenek-görenek menfi propaganda çıkar hesapları kişisel zaaflar insanların saf ve temiz inançlarını istismar gibi sebepler hurafe ve batıl inanışların ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden olan faktörlerden bazılarıdır.

Batıl inanış ve hurafeleri yayanların zararları sadece kendi şahısları veya muhatapları ile de sınırlı değildir. Bunlar din dışı uygulamalarını din kılıfı altında sergiledikleri için insanların saf inançlarını bozmakta ve böylece hem yüce dinimize hem de halkımıza pek büyük zararlar vermektedirler. Öyle ise İslam’ın ulviyetini ve kutsiyetini gölgeleyen onun dinamizmini ve hamleci ruhunu olumsuz yönde etkileyen bu asılsız inanç ve uygulamalara karşı mücadele etmek yüce dinimizi bu saçma inançlardan arındırmaya çalışmak her olgun müminin vazifesi olmalıdır.
gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Batıl İnançların Toplumsal Zararları Nelerdir?

Batıl İnançların Toplumsal Zararları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: batıl inançların topluma zarları nelerdir, batıl inançlar toplumsal zararları, batıl inançların topluma zararları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Batıl İnançların Kökeni Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2011 12:41
Toplumsal Kontrol Mekanizmaları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 12:45
Eğitimin Toplumsal Temelleri Nelerdir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:21
Toplumsal alanında yapılan yenilikler nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-02-2011 04:13
Solaryumun zararları nelerdir daywest Estetik ve Estetik Cerrahi 0 28-03-2010 02:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.