Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kocaeli'ne Ait Bitki Türleri Nelerdir? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/99914-kocaeline-ait-bitki-turleri-nelerdir.html)

gizem 11-05-2012 04:08

Kocaeli'ne Ait Bitki Türleri Nelerdir?
 
Kocaeli'ne Ait Bitki Türleri Nelerdir?


Kocaeli'nin en yüksek noktası 1602 metre yüksekliğe sahip Kartepe’dir. Bu yükseltinin çeşitli kademelerinde bulunan bitki türlerine göre bitki kuşakları tespit edilmiştir. Bu kuşak 250 metre rakıma kadar devam eder.

250 ile 750 metre arasındaki bölgeyehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif kestane kuşağı (castenatum) denilmektedir. Bu kuşakta meşe türlerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif kestanehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif dışbudakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif dere içlerinde çınar ve akçaağaçlar yer alır. 700 metreye çıkıldığında ise meşelerin azaldığı kestane ağaçlarının yoğunlaştığı gözlenir.

750 metreden sonra alçak kesimlerde baltalık olarak görülenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif yükseldikçe koru ormanına dönüşen kayın ağaçlarının oluşturduğu kayın kuşağına (fagetum) ulaşılmaktadır.

1000 metreden yükseltilerde ise önce karaçam sonra köknarların ağırlık kazandığı iğne yapraklı orman kuşağı (ağabeyetum) bulunur. Bu kuşaksal görüntühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif özelliklehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif Kartepe'nin de içinde bulunduğu körfezin güney kesiminde çok belirgindir. Özellikle ilçemize bağlı Suadiye ve Maşukiye’de kayın ağırlıklı koru ormanlarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...lies/virgs.gif kestane ağırlıklı baltalık ormanlar bulunmaktadır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:50 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.