bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Spor ve Egzersiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-03-2008, 12:18   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Mucizevi Egzersizler

MUCİZEVİ EGZERSİZLER

"Yeter artık! Egzersiz yapmaya başlıyorum." gibi cengaverce sözler maalesef sonuç almak için yeterli değil. Yapılması gerekenleri de bilmek lazım. Egzersiz
yapmak yeterince eziyetli bir iş ama işin daha da moral bozucu yanı egzersizden sonuç alamamak. Tabii bu ne yapacağınızı bilmemekten de kaynaklanabilir. İşte acil durumlar için bir kaynak:

1. Çocukluğunuza geri dönün kafa üstü durun. Yogadaki 'sirasasana' duruşu bir tür masajdır yüzme hiking ve seksin birleştiği bir harekettir. Hareketi sona erdirdiğinizde yüzünüz kızarmıştır ve vücudunuz enerjiyle dolup taşar. Özellikle ilk kez uygulayanlar için kolay bir hareket olduğu söylenemez ama denge dolaşım ve eşgüdüm geliştirmek için birebirdir. Bir mat üzerinde diz çökün ve kollarınızın dirseklerden aşağıda kalan kısmı bir üçgen oluşturacak şekilde yere iyice yerleştirin. Başınızı mat üzerine kollarınızın arasına koyun. Dizlerinizi kaldırın ve gövdeniz dimdik olana kadar ayaklarınızı yavaşça ileri doğru taşıyın. Dizleriniz göbeğinizde kıvrılmış halde ayaklarınızı yavaşça yerden kaldırın. Tamamen dik olduğunuzda 3-5 derin nefes alın. Bu pozisyondan çıkmak için yavaşça yaptıklarınızın tersini yapın.

2. Bir ki üç hamle! güzel bir kalçaya sahip olmak artık iyice elzem oldu. Bu ikinci hareketimiz de işte tam bu işe yarıyor: . Bu hareketle vücudunuzun alt kısımlarındaki tüm kasları gerip esnetiyorsunuz; ki bu da kaidenizin seri bir biçimde şekillenmesine sebep oluyor. Bu hareketle vücudunuzun alt kısımlarına giden kan akışını da hızlandırdığınız için bir dakika boyunca durmaksızın bu hareketi yaparsanız tam bir kardiyo çalışması yapmış oluyorsunuz. Sıkı bir popo için en hızlı çözümün olduğuna şüpheniz olmasın! Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın kollarınız iki yanınızda olsun.
Gövdenizi dik tutarak nefes alın ve sol bacağınızla ileri doğru bir hamle yapın (Sırtınızın dik olduğundan emin olmak için egzersiz boyunca bir bozuk parayı omuzunuz üzerinde taşıyın.). Bu arada sol diziniz 90 derecelik bir açıyla kırık olsun. Dizinizin ayak parmaklarınızın ötesine geçmesine izin vermeyin. Nefes verin sol ayağınızı geri çekerek başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı hareketi sağ bacakla tekrarlayın. Her iki bacak için de 10'ar kere tekrar edin. Hareketi bozuk parayı yere düşürmeden yapabilmeye başladığınızda 2 kiloluk dambılları her iki elinizde tutarak yapın.

3. Suları serbestçe yarın. Hem eğlenceli yaz günleri için harika ıslaklıkta bir seçim olan yüzme kollarınızı karnınızı ve bacaklarınızı çalıştırır ve tam bir kardiyo egzersizidir. Su her yönden basınç uyguladığından yüzme mükemmel bir seçimdir. Ayrıca her kulaçta stresten biraz daha uzaklaşırsınız. Kollarınızı rüzgar değirmeni gibi hareket ettirmeye gayret edin. Yani bir kolunuzu tam olarak ileri doğru uzatırken diğeri de aynı şekilde geride ve vücudunuzun tam yanında olmalıdır. Haftada 2-3 gün 5-10 tur yüzün.

4. Omuzlarınızı şekillendirin. Yaptığınız hiçbir şey sonuç vermedi ve hala arkanızda top gibi bir popo taşıyorsunuz. O zaman bazı ufak hilelere başvurma zamanı gelmiş demektir. Eğer altınızı eritemiyorsanız üstünüzü geliştirin. Böylece vücudunuz daha orantılı görünür. Şimdi önereceğimiz hareketle bir ay içinde çok daha uzun ince ve güçlü hissedecceksiniz. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açıp ellerinize birer 15-2 kilogramlık dambıl alın.
Sırtınızı dik tutarak öne doğru eğilin ve kollarınızı yere doğru serbestçe bırakın. Bunu yaparken avuç içleriniz yere baksın. Nefes alın ve sonra kollarınızı yere yatay bir biçimde yanlara uzatırken nefes verin. Bu arada da kürek kemiklerinizi birbirine doğru bastıracak şekilde sıkın. Tekrar başa dönün ve 10-12 tekrardan oluşan bir set yapın. Daha kolay yapmaya başladıkça bunu üç sete çıkarın.

5. Ne varsa bu Uzakdoğu'da var: Tai Chi'yi mutlaka deneyin. Artık hepimizin yüzünden stres akıyor. Oysa tai chi'yle rahatlama vücudunuzu güçlendirme ve enerji toplamayı aynı anda yapabilirsiniz. Tai Chi en az hareketle en iyi sonuç veren bir egzersiz türüdür. Üstelik de içinizdeki gerginlikle başedebilmek ve bundan kurtulmak için yapabileceğiniz etkili bir meditasyon şeklidir. İleri doğru bakın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kollarınız vücudunuzun iki yanında olsun. Dizlerinizden hafifçe kırın.
Sağ topuğunuzun ekseni üzerinde dönün sağ ayağınızı 45 derecelik bir açıyla sağa çevirip ağırlığınızı bu ayağa verin. Sol ayağınızı 15-16 cm kadar ileri atın. Böylece topuğunuz daha önce ayak parmaklarınızın olduğu yere gelsin. Yere iyice basarak ağırlığınızın yüzde 70'ini sol ayağınıza kaydırın ve sonra da ağırlığınızın tamamını sağ ayağınıza verin. Ağırlığınızı bir ayaktan diğerine ritmik bir şekilde geçirmeye devam edin ve gevşeyin. 3 dakika sonra ayak pozisyonunuzu değiştirip tekrarlayın.
"Yeter artık! Egzersiz yapmaya başlıyorum." gibi cengaverce sözler maalesef sonuç almak için yeterli değil. Yapılması gerekenleri de bilmek lazım.

6. Omurganızı esnetin. Gövdenizin duruş ve görüntüsünü kısa yoldan düzeltmek istiyorsanız her gün omurga esnetme hareketleri yapın. Bunun sonucunda güvenle ve kolaylıkla yürür hale geleceksiniz. Bir köşeye yüzünüzü vererek biraz uzakta durun. Kollarınızı uzatabildiğiniz kadar ileri doğru esneterek karşınızdaki duvara ellerinizi yerleştirin. Bunu yaparken kollarınız omuz genişliğinde açık ve hafifçe kırık olsun. Başınızı omurganızla aynı hizada tutarak göğsünüzü ileri doğru itin ve 10 saniye boyunca pozisyonu koruyarak esnetin. Günde 2-3 kez birbiri ardı sıra üçer kez tekrarlayın.

7. Pilates şınavı gibisi yok. Sevgili Joseph (Pilates) sağolsun iyi ki şu hareketleri keşfetmiş. Sayesinde birkaç haftada kendinizdeki değişiklikleri görmek mümkün olacak. Topuklarınız birbirine bitişik olarak durun. Başınızı öne eğin ve parmaklarınız yere değene kadar vücudunuzun üst kısmını dairesel şekilde hareket ettirin. Vücudunuz şınav pozisyonuna gelene dek ayaklarınızla geri adım alarak ellerinizden uzaklaşın. Ağırlığınızı öne verin ve omuzlarınız ellerinizin ötesinde olsun. Nefes alın ve kollarınızın üst kısımları yere paralel olana dek vücudunuzu alçaltın. Bunu yaparken dirseklerinizi vücudunuzun iki yanına bastırın. Nefes verin ve vücudunuzu düz bir çizgi gibi tutarak kendinizi yukarı doğru itin. Bunu 3 kere tekrar edin. Daha sonra ellerinize doğru adım atın başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu üç tekrarlık seriden üç set yapın.

8. Yeni bir mekik denemeye var mısınız? Bu hareketle omurganızı destekleyen ve karnınızı sırtınıza bağlayan kasları güçlendirecek ve vücut dayanıklılığınızı artıracaksınız. Sırt üstü yatın bacaklarınız bitişik olsun. Kollarınızı başınızın üzerinden geriye uzanır ve avuç içleriniz tavana bakar şekilde yere koyun. Nefes alırken kollarınızı tavana doğru kaldırın. Çenenizi göğsünüze göbeğinizi omurganıza yaklaştırmak ve sırtınızın alt kısmında C şeklinde bir kavis oluşturmak için karın kaslarınızı kullanmaya odaklayın kendinizi. Omuzlarınızı yerden kaldırırken nefes verin vücudunuzu kavislendirmeye devam edin ve ayak parmaklarınıza ulaşmaya çalışın. Daha sonra kollarınızı omuz seviyesinde tutup geriye doğru kıvrılırken aldığınız C şekliniz bozmayın. Omurgalarınızı yavaş yavaş yere indirin ve hareketi bitirirken nefes verin. Bunu 8 kez tekrarlayın.

9. İp atlayın. Formda kalabilmek için bir spor salonuna gidip orada bulunan türlü makineyi kullanmanız gerektiğini mi sanıyorsunuz? O zaman yanılıyorsunuz. Haftada 4 kez ip atlamak performansınızı geliştirmek açısından en iyi sporlardan biridir. Sadece kol ve bacaklarınızı şekle sokmakla kalmaz aynı zamanda da tonla kalori yakar. Isındıktan sonra ayaklarınızı destekleyecek ayakkabılarla bir dakika boyunda ip atlayın. Bunu on dakikaya çıkarmaya çalışın. Eğer atlama ipiniz yoksa kollarınızı sallayıp sanki ipiniz varmış gibi de yapabilirsiniz. Çalışmanıza biraz renk katmak için tek bacaklı zıplama çalışması da yapabilirsiniz. Her bacak için 50 sıçramayla başlayın ve bunu 100'e çıkarmaya çalışın. Bu konudaki yeteneğinizi artırdıktan sonra hem zıplayıp hem ip atlayabilir ya da koşabilirsiniz.

10. Beyninizi eğitin. Çoğu insan eğer harika görünürlerse kendilerini harika hissedeceklerini düşünürler. Oysa durum tam da tersidir. Eğer kendinizi harika hissederseniz harika görünürsünüz. Vücudunuzu her gün sahip olmadığınız ve beğenmediğiniz tarafları için yargılayıp cezalandırmaktansa her gün birkaç dakikanızı vücudunuz başardığı harika işleri düşünmeye ayırın. Ne gibi mi? Mesela kalp atışlarınızı dinleyin (saatte 6 bin bir günde 144 bin ve bir yılsa 30 milyon kez!). Vücudunuzun mucizelerini keşfetmek kendinize güveninizi artıracak ve kendinizi çok daha iyi ve dayanıklı hissedeceksiniz


Bakimli Bayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
egzersizler, mucizevi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mucizevi Egzersizler

Mucizevi Egzersizler konusu, SAĞLIK / Spor ve Egzersiz forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats