bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Spor ve Egzersiz

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-02-2011, 04:45   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dengeli Beslenmenin Spora Katkıları

Dengeli Beslenmenin Spora Katkıları

BESLENME Hazırlayan: Işık Bayraktar
Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi büyüme ve gelişmesi sağlıklarını koruyabilmesi ve yeniden kazanabilmesi gerekli hareket ve işleri yapabilmesi için besinlerin yeterli ve dengeli olarak kullanılmasına BESLENME diyebiliriz.
YETERLİ BESLENME : Genellikle vücudun yaşam ve çalışmasının sürdürülebilmesi için gerekli enerjinin sağlanmasıdır. (Enerji veren besin öğeleri : karbonhidrat yağ protein)

DENGELİ BESLENME : Vücut için gerekli enerjinin yanı sıra tüm besin öğelerinin gereksinim kadar alınmasıdır. (Ersoy 2001)

BESİN; sağlığın ve vücut fonksiyonlarının korunması veya diğer bir deyişle yaşamın ve büyümenin sürdürülmesi için tüketilen bir maddedir (IOC Tıp Komisyonu 1996).
Besinlerimiz 3 temel besin maddesi olan yağlar karbonhidratlar ve proteinler bunların yanı sıra mineral maddeler iz elementleri (demir çinko iyot vb. gibi) vitaminler aroma maddeleri ve sudan olan karışımlarıdır (Baron 2002).

SAĞLIKLI BESLENME İLKELERİYeterli ve Dengeli Beslenerek Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmek İçin ;
Uzun süren açlıklardan kaçınılmalı azar azar sık sık beslenme alışkanlığı sağlanmalıdır.
Fizik aktivite düzeyi artırılmalıdır.
Total yağ tüketimi günlük enerji gereksiniminin %30′u civarında olmalıdır.
Günlük saf şeker tüketimi azaltılmalıdır.
Tuz ve tuzlu yiyecek tüketimi azaltılmalıdır.
Daha çok posalı yiyecekler tercih edilmelidir.
Yenilen besinlerin temizliğine özen gösterilmelidir.
Kalori alınımı obeziteyi önleyecek düzeyde azaltılmalı arzu edilen vücut ağırlığı sağlanmalıdır.
Alkollü içki tüketilmemeli veya tüketimi sınırlandırılmalıdır.
Sigara içilmemelidir.
Stresten mümkün olduğu kadar kaçınmalıdır.
SPORCU BESLENMESİNİN ÖNEMİ


Sağlıklı bir yaşam için beslenmenin ve sporun önemi önceden beri bilinmektedir. Hipokrat M.Ö. 480 yılında sağlıklı yaşamın temel ilkesini şu şekilde açıklamıştır. “Sağlıklı yaşam bireyin beden yapısı (kalıtım) ve çeşitli besinlerin etkilerinin bilinmesini gerektirir. Ancak beslenme tek başına sağlıklı yaşam için yeterli değildir egzersizde yapılmalıdır.”(Ersoy1995). Bununla birlikte beslenme ile güçlülük arasındaki ilişkinin önemi eski yunanlılar devrinde olduğu gibi sporun ilk örgütlenmesi çağlarında da bilim adamlarınca belirtilmiş ve konu üzerinde önemle durulmuştur (Kasap ve ark.1982).
Beslenme kavramı spor olgusu içerisinde kimine göre sihirli bir değnek kimine göre ise zorunlu bir eğitim ve uygulama sürecini ifade eder. Organizmanın günlük 50 çeşidin üzerinde besin öğesine gereksinimi bulunduğunu düşünürsek besin öğelerinin belirli bir süre yetersiz tüketimi veya birkaçının tüketilmemesi halinde sağlık ve performansın olumsuz yönde etkileneceği sonucuna ulaşırız (Ersoy1998).
Beslenme bütündür ve sporcunun performansını en üst düzeye çıkaracak sihirli yiyecek ve içecekler yoktur. Önemli olan sporcunun sporcu beslenmesi kuralları içerisinde yeterli ve dengeli beslenmesinin sağlanmasıdır (Hasbay 2002). Dengeli bir beslenme ile gelişme gösteren sporcu performansının yapılan araştırmalar yetersiz beslenme ile düşeceği sonucuna varmışlardır (Fox1999).
Alınan temel besin öğelerinde önemli ölçüde bir yetersizlik olmadığı sürece beslenme durumu sihirli bir şekilde kısa sürede performansı etkilemeyerek örneğin 100m koşu süresini yarıya indirmeyecektir. Fakat yıllık sezon süresince optimal beslenme ile performansta farklılık yaratabilmektedir. Sağlıklı kalmak kendini iyi hissetmek için yoğun antrenman yaparak kondüsyonu artırmak mümkün olabilmektedir. Bu şartların sağlanması ise kazanma ve kaybetme arasındaki farkı belirlemektedir (Ersoy1998).


İYİ BESLENMENİN SPORCUYA SAĞLADIĞI AVANTAJLAR


Beslenme uzmanları her koşulda iyi beslenen bir sporcunun iyi beslenmeyen veya besinlerine hiç dikkat etmeyen bir sporcuya göre elde ettiği bir takım avantajları olduğu görüşündedirler.
Bu avantajları ise aşağıdaki gibi sıralamaktadırlar.
Sporcunun antrenman etkinliği maksimum düzeydedir: İyi bir beslenmeyle sporcu antrenörünün verdiği antrenmana kolay uyum sağlamakta ve her türlü antrenmanı yapacak güce kavuşmakta ve performansını arttırmaktadır.
Üst düzey mental konsantrasyon ve dikkate sahiptir: Her spor dalında dikkat ve oyuna konsantrasyon önemlidir bunun için de temel etkenlerden bir tanesi de yeterli ve dengeli beslenmedir.
Seyahatlere dayanıklı ve yabancı çevreye kolay uyum sağlamaktadır: İyi beslenen bir sporcu her zaman her ortama ayak uydurabilecek güce ve dayanıklılığa sahip olmaktadır.
Büyüme ve gelişmesi üst düzeydedir: Özellikle spora başlama yaşının küçük olması nedeniyle yeterli ve dengeli beslenme sonucu çocukların büyümesi ve gelişmesi üst düzeye erişmekte ve yetişkinlikte istenilen vücut ölçülerine ulaşılmaktadır.
Hastalıklara yakalanma ve sakatlanma oranı az ve hastalık süresi kısadır: Yapılan çalışmalarda iyi beslenen sporcuların hastalanma ve sakatlanma oranlarının iyi beslenmeyenlere göre daha az olduğu saptanmaktadır. Hatta sakatlanma oranının iyi beslenmeyle % 50 gibi yüksek oranlarda azaltılabileceği de belirtilmektedir (Hasbay2002).
Yapılan spor dalına göre farklılık göstermesine rağmen sporculardaki enerji harcaması normal bir kişiden 2-3 kat fazla olduğu bilimsel bulgulardır. farklı ülkelerde veya aynı ülkelerde bu enerji gereksinimi aynı spor dalında ayrı antrenörlerin antrenman programlarına göre değişiklik gösterebilir (Kayahan ve ark. 1992)
Sporcuların performansını artırmak amacı ile çeşitli diyet programları hazırlanmış ve uygulanmıştır. Bazı antrenörlerde inandıkları muayyen tarzdaki diyet tarzlarını sporcularına uygulamaktadırlar. Sadece diyet faktörünün fizyolojik performansa olan etkisini değerlendirmek oldukça güçtür. Çünkü performansa bir çok faktör etki etmektedir (Yaman 2000) Bu yüzden sporda performansı bütün etmenleri ile bütün düşünüp diyet programlarının içeriğini de yapılan antrenman dönemi içeriği gibi öğeleri göz önüne alarak hazırlamak gerekir.
Sporcu beslenmesi önemli ölçüde yapılan spor dalı özelliklerine ve antrenman çeşidine bağlı olması dolayısıyla antrenörü ön plana çıkarmaktadır (Gökdemir 1996) Yapılan araştırmalarda sporcuların dengeli beslenme bilgi düzeylerinde ve ilgili uygulamalarında yetersizliklerin büyük ölçüde ; antrenörlerin eksik ve yanlış yönlendirme kaynaklı olduğu belirlenmiştir (Kasap ve ark.1982; Özkara ve ark. 1997). Ancak sporcu beslenmesi konusunda yapılan araştırmalar çoğunlukla sporcular üzerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Antrenörlerin beslenme bilgi ve alışkanlıklarını içeren araştırmalar yok denecek kadar azdır (Yıldıran 1998).
Beslenme eğitimi yoluyla davranış değişikliğinin oluşturulabilmesi hem bilgi düzeyinin geliştirilmesi hem de beslenme ile ilgili tutum ve inanışların değiştirilmesi ile sağlanabilir (Beyhan ve ark. 1988) Yeterli ve dengeli beslenme için alınacak önlemlerin yararlı olması da ancak sporcu beslenmesi eğitimine verilecek önemle olasıdır (Özkara ve ark. 1997).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-12-2012, 07:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Iyi bence daha güzel şeyler koysbilirler.................................


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dengeli Beslenmenin Spora Katkıları

Dengeli Beslenmenin Spora Katkıları konusu, SAĞLIK / Spor ve Egzersiz forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dengeli beslenmenin spor üzerindeki etkisi, sporda dengeli beslenme, sağlıklı beslenmenin spora faydaları, dengeli ve düzenli beslenmenin spora etkisi, dengeli beslenmenin spor üzerindeki etkileri nelerdir, dengeli beslenmenin spora katkıları, dengeli beslenmenin spor üzerinde etkisi, sporda dengeli beslenmenin önemi, dengeli beslenmenin spora yararları, dengeli beslenme spor, düzenli beslenmenin spor üzerindeki etkisi, dengeli ve düzenli beslenmenin spora faydaları, dengeli beslenmenin spora faydaları, dengeli ve düzenli beslenmenin spor üzerindeki etkisi, dengeli beslenmenin spor üzerine etkisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Edebiyatın Topluma Katkıları Nelerdir?-Edebiyatın Topluma Katkıları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 04-01-2014 11:42
Dengeli ve Yeterli beslenmenin önemi Я Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 17-10-2010 10:33
Haydi Spora nimlahza Komik Resimler 0 18-09-2010 02:16
Sağlıklı ve dengeli beslenmenin püf noktaları Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 05-06-2008 01:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats