bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-08-2012, 07:46   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yavuz Sultan, Ebrehe’ye Karşı

Yavuz Sultan Selim neden Sünni bir devlet olan Memlüklerin üzerine savaş açıp Müslüman kanı dökülmesine sebep oldu? Bu soru o kadar sık sorulur ki cevabı sorunun şiddetinden gizlenmiş gibidir. Gerçekten de Yavuz’un 1516′da Suriye-Mısır seferine çıkmasının arkasında ne yatıyordu? Düz bakarsanız tarih size sırlarını açmakta cimri davranır. Onun mahremiyetine agâh olabilmek için mutlaka biraz girintili çıkıntılı bakışlara ihtiyacımız vardır. Bu yazıda bir yandan Memlüklere neden sefer açıldığını anlamaya çalışırken öbür yandan geçmişteki olayların en az bugünküler kadar karmaşık olduğunu göstermeye çalışacağım.
Peki 1516 yılında “Ortadoğu”da neler olup bitiyordu? Neler olmuyordu ki? Yeni bir aktör girmişti denkleme. Portekiz Avrupa’nın yeni ileri karakolu olarak Hint Okyanusu’ndadır ve Kızıldeniz’e de usul usul sokulmaktadır. Devrin kaynakları 1507 yılının Arap tarihinin en karanlık yılı olduğunda birleşmektedirler. Portekiz gemileri Kızıldeniz’e selamsız sabahsız girebilmekte Basra Körfezi’nin ağzında bulunan Hürmüz Adası’nı işgal etmekte ve Yemen’i fethetmek için girişimlerde bulunmaktadır. Memlükler direnmektedir ama ne çare ki deniz kuvvetleri yetersizdir. Sonunda Osmanlılardan yardım isterler. 1510′da II. Bayezid 30 gemiye yetecek kadar kereste demir silah ve malzeme yollar Kahire’ye. Ancak bu malzemeler daha yoldayken Rodos Şövalyeleri’nin eline geçer. İslam dünyasının kalbine yönelmiş olan Portekiz mızrağını püskürtebilmek için bir yıl sonra daha büyük bir yardım paketinin üzerinde “Gönderen: Osmanlı” yazmaktadır.
Tehlike gerçekten de korkunçtur. Portekiz’in Hint Okyanusu’ndaki kuvvetlerinin başı Albuquerque‘in gözü dönmüş Goa Malakka gibi kaleleri ele geçirdikten sonra Kızıldeniz’e çevirmiştir gemilerinin burnunu. Hedefi “Rumî”lerin kökünü kazımaktır. Tabii ancak Rumî’nin Osmanlı levendi anlamına geldiğini biliyorsak bu komutanı neyin korkuttuğunu anlayabiliriz. Anadolu’dan Kayseri’den Karaman’dan vs. gönüllü olarak buralara gelen Osmanlı askerleri Cidde ve Yemen’de Portekiz kuvvetlerine karşı direnişi örgütlüyor yeni savaş teknik ve taktiklerini yöre halkına öğretiyor Akdeniz’de kazandıkları tecrübeyi dindaşlarıyla paylaşıyordu. Demek ki Portekizlilerin Rumilerimizden ödleri kopuyormuş. Düşüncelerini ifade ederken “Kızıldeniz’e gidip de bu halkı Rumî denilen yaratıkların var olmadığına inandırmadıkça” der ve devam eder: “Majestelerinin tebası için bu bölgelerde ne güven ne de barış olabileceğini saygıyla bildiririm.”
Albuquerque’in niyeti gerçekten de kötüydü. Müslümanları kutsal topraklardan atmak için sinsice bir plan hazırlamış ve 1 Nisan 1512′de krala yazdığı mektupta niyetini açıkça ilan etmişti. Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde giriş çıkışları kontrol altına almak Yemen’de Aden’i ele geçirmek Nil Nehri’nin yanında bir kanal açarak Mısır’ın kuraklıktan kırılmasını sağlamak ve ve en önemlisi de Mekke’yi düşürüp Kâbe’yi yerle bir etmek dahası Medine’deki “Hz. Muhammed’in mezarını Hıristiyan topraklarına kaçırmak.”
Yavuz Sultan, Ebrehe’ye Karşı
D. Afonso de Albuquerque (1453 – 1515)
Lakin korktuğu çok geçmeden başına gelecek Albuquerque’in “yaratık” dediği Rumîler onun hevesini kursağında bırakacaklardır. 1513 yılında büyük ümitlerle ve korkunç planını uygulamak üzere çıktığı seferden eli boş dönecek geri çekilecektir. Başarmış olsaydı Allah korusun Mekke ve Medine dahil İslam’ın kalbi Hıristiyan çizmelerine teslim olmuş olacaktı. Zaten savaş sırasında Cidde dahil harap olmamış liman kalmamış gibiydi Kızıldeniz’de. Ancak öyle çabuk pes edecek adamlardan değildir komutanımız. 20 Ekim 1514 tarihinde Kral Don Manuel’e yazdığı başka bir mektupta Yemen’deki Aden’in işgalini 4-5 bin askere ihtiyacı olduğunu söylemekte bölge hakkında bilgi vermekte ve Cidde’ye yakın Fersah Adası gibi birkaç üsleri bulunduğundan bahisle zamanında hareket edilirse Cidde Mekke ve Süveyş’in ele geçirilmesinin iyi olacağını savunmaktadır. Portekizli komutan mektubunda şunları da söyleyecektir:
400 Portekizli süvarinin Cidde yakınlarına inmek üzere birkaç tafari’ye (tekneye) binmeleri Cidde’yi ele geçirmeleri sonra Mekke’ye ilerleyip şehri ve Mukaddes Emanetleri soyup soğana çevirmeleri nihayet Medine’de Peygamber Muhammed’in mezarının Avrupa’ya kaçırılması ve Kudüs’te Makam-ı Mukaddese’ye karşı rehin olarak Avrupa topraklarında tutulması kolay bir iştir.
Bu korkunç plan bir bakıma Ebrehe’nin Kâbe’yi yıkma projesini andırmaktadır. Ebrehe ticaretin Yemen’e akması için Kâbe’nin yıkılmasını öngörüyordu Albuquerque ise Mekke’nin yerle bir edilmesinden sonra Efendimiz’in (sas) naaşına dikmiştir gözünü. Onu Müslümanlara karşı bir rehine gibi kullanacaktır. Kararlıydı Albuquerque. Şah İsmail dahil bölgenin bey ve şahlarıyla bir ittifak kurmaya çalıştı. Memlüklerin elindeki kutsal toprakların ele geçirilmesi en büyük hedefiydi. Ancak bu çağdaş Ebrehe’nin karşısına bu kez Yavuz çıkacak ve Memlüklerin bölgeyi koruyamayacakları açık hale gelince kuvvetlerini buraya yoğunlaştıracaktı. Albuquerque 16 Aralık 1515‘te projesini gerçekleştiremeden öldü.
İşte Yavuz Memlükler üzerine yapacağı sefere Mekke-Medine yıkımlarının havalarda uçuştuğu bir ortamda karar verdi. İslam’ın kalbini korumak için sefere çıktı. Nitekim bu seferin niye açıldığını Hasan Can’ın gördüğü bir rüya açıklar bize. Hangi rüya mı? Yavuz’un rüyasında Hasan Can’ın rüya gördüğünü gördüğü rüya! Ve günaydın! Osmanlı tarihi bir dünya tarihidir ve sadece iç kaynaklarla açıklanamaz. Osmanlı tarihi bir maneviyat tarihidir ve sadece maddi sebeplerle de açıklanamaz.
(Mustafa Armağan Ağustos 2012)


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yavuz Sultan, Ebrehe’ye Karşı

Yavuz Sultan, Ebrehe’ye Karşı konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yavuz sultan selim'in yazdığı şiir elif Tarih 0 21-06-2011 03:07
Kanuni Sultan Süleyman’ın Kral Fransuva’ya fermanı elif Tarih 0 21-06-2011 03:03
Yavuz Sultan Selim ve Şam Güzeli `»HicЯet GeLini«´ Tarih 0 12-03-2011 06:33
Didar Olur - Yavuz Sultan Selim nimlahza Şiir 0 25-09-2010 01:23
Yavuz Sultan Selim (1470-1520) nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats