bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-12-2012, 03:39   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Parayı ilk kim buldu?

Parayı ilk kim buldu?

Para icat edilmeden önce deniz kabuğundan kıymetli metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanılmıştır.

İlk parayı Lidyalılar bulmuştur. Tarihteki ilk madeni para basım yerinin
Anadolu olması özellikle uygarlık gelişiminin göstergesi olarak oldukça önemlidir. Anadolu bu üstünlüğünü sürekli devam ettirmiştir. Dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane’de kurulmuştur.

Tarihi kayıtlara göre M.Ö. 118 yılında Çinliler deri para kullanmışlardır. İlk kağıt para ise M.S. 806 yılında yine Çin’de ortaya çıkmıştır.

Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17 nci yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. İlk kağıt paranın 1690’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Massechusetts Hükümeti İngiltere´de ise "Goldsmiths" ler tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı görülmektedir.

Tarihçilerin bildirdiğine göre altın ve gümüş paraları yaygın olarak kullanan en eski millet Anadolu ve Ege havzasındaki eski Yunanlılar olmuştur. Anadolu ve İtalya havzalarında M.Ö. 5 ve 4. yüzyıllarda tipleri pekçok değişiklik gösteren eski Yunanlılara ait krallar adına paraların basıldığı bilinmektedir. Genellikle bu paralar iri ve dikdörtgen şeklinde basılmaktaydı. Zamanla küçülen bu altın paralar daha önceleri bir libre ağırlığında iken (yaklaşık 327 gr) daha sonraları üçte bir ağırlığa (109 gr) bilahare daha da küçülerek bir ons ağırlığa (27 gr) kadar düşmüştür. Roma’ya ilk gümüş para M.Ö. 269 yılında girmiştir. Roma sikkelerinin basımı ise M.Ö. 180 yıllarına rastlamaktadır. Altın paranın Roma’ya girişi Kral Sulla devrinde olmuştur. Anadolu’da Lidya Kralı Gyges M.Ö. 7. yüzyılda yanları hafifçe yassıtılmış yumurta şeklinde birbirine eşit külçeler bastırmıştır. Kral Croesus ise kıymeti devletçe garanti edilmiş altın ve gümüş paralar bastırmıştır. 1924 yılında bugünkü Pakistan sınırları içinde kalan Aşağı İndus kıyılarında M.Ö. 2900 yıllarına ait paralar bulunmuştur. Asur hükümdarlarından Sennasherib’in M.Ö. 700 yıllarında bastırdığı yarım shekel ağırlığındaki (1 shekel= 2245 gr) gümüş külçeler bulunan en eski paralardandır. M.Ö. 5. yüzyıla ait Çin (Sh) hanedanının altına resmi değer tayin ettiği ayrıca bakır ve kalaydan fülus cinsinden ufaklık paralar çıkarttığı da bilinmektedir.


İslamiyetten evvel Mekke’de altın ve gümüş paralar Araplar tarafından kullanılmaktaydı. Bu kullanılan paralar içinde Arapların ticaret yaptığı değişik milletlerin kullandıkları paralar da bulunmaktaydı. İslam Devletinin kurulması ile hazret-i Peygamberimiz zamanında ve hazret-i Ebu Bekr’in halifeliği zamanında bu paraların kullanılmasına devam edilmiştir. İslamiyette ilk para 639 yılında hazret-i Ömer’in halifeliği zamanında basılmıştır. Hazret-i Ömer Acem paralarının şeklini ve yazısını aynen bastırdı. Daha önce 20 12 ve 10 kıratlık olmak üzere üç çeşit dirhem (gümüş para) kullanılırken hazret-i Ömer bu üç çeşit dirhemin ortalamasını teşkil eden 14 kırat ağırlığında ortalama bir dirhem yapmıştır. Önceleri çekirdek şeklinde çıkan dirhemlerin de bilinen şekilde ilk yuvarlak baskısını yapmıştır. Bu şekilde yeni bastırdığı dirhemin on dörtte birine (1/14) bir kırat; 20 kırata ise “bir miskal” adını vermiştir. Hazret-i Osman’ın hilafeti zamanında Taberistan’ın Hertek şehrinde bu esaslar üzerinde altın ve gümüş paralar bastırılmaya devam edilmiştir. İslam şekil ve alametleri ile ilk parayı ise Emevi Halifesi
Abdülmelik bin Mervan bastırmıştır.

Yakın zamana kadar bulunabilen paralara dayanarak Osmanlılarda ilk parayı Orhan Beyin bastığı kabul ediliyordu. Yeni bulunan bir sikkeye göre ilk paranın Osman Bey zamanında basıldığı kesin olarak tespit edilmiştir. Orhan Gazinin bastırdığı ve akçe denilen gümüş paraların bir yüzünde “Mücahidün-fi-Sebilillah-es-Sultan Orhan” diğer yüzünde ise “Duribe-fi-Bursa” yazılıydı. Bunların mevcudu kalmamıştır. Elde bulunan sikkelerin bir yüzünde “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah Ebu Bekr Ömer Osman Ali” isimleriyle diğer yüzünde “Orhan bin Osman Duribe-fi-Bursa” ifadeleri yazılıdır. Bu paraların basılmasından sonra tedavülde olan Selçuklu paraları yavaş yavaş piyasadan çekilmiştir. Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’u fethettikten sonra bu zamana kadar kullanılmakta olan gümüş akçe yerine 1478’de 23 ayar ilk altın sikkeyi bastırmıştır. Kestirilen sikke ve akçelere han sultan gibi sıfatların kullanılması Birinci Sultan Murad devrinde başlanmıştır. Sultan Dördüncü Muradzamanında Sadrazam Kemankeş Ali Paşa akçenin yerini tutacak olan Para adında yeni sikkeler bastırmıştır. Yine aynı devirde Kuruş ismini taşıyan başka paralar da çıkartılmıştır. Sultan Üçüncü Ahmed Devrinde ilk olarak Lira tabiri kullanılmaya başlanmıştır. Bu tabirler günümüze kadar devam edegelmiştir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-12-2015, 03:51   #2 (permalink)
Nida <3 Ece <3 Derin
Avatar Yok
 
Standart Prayı kim buldu

allah aşkına parayı kim buldu diyoz bi ismini söyleyin


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Parayı ilk kim buldu?

Parayı ilk kim buldu? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: parayı kimler buldu paranın tarihsel gelişimi, parayı kimler buldu ve tarihsel gelişimi, parayı kimlerin bulduğu ve tarihsel gelişimi, parayı kim buldu ve tarihsel gelişimi, parayı kimlerin bulduğu ve paranın tarihsel gelişimi, paranın tarihsel gelişimi, parayı ilk kim buldu, parayı kimler buldu ve paranın tarihsel gelişimi, ilk parayı kim buldu ve kullandı, paraya ilk resmini kim bastırdı, parayı kim buldu, ilk madeni parayı kim buldu, parayı kim buldu ve paranın tarihsel gelişimi, kağıt parayı ilk kim buldu, parayı kim buldu paranın tarihsel gelişimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Trafik Hem Ömrü Hem de Parayı Yiyor nimlahza Haberler 0 29-10-2012 10:46
İlk parayı kim buldu? Я Soru Cevap 0 28-02-2012 08:00
Pateni ilk kim buldu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 21-12-2011 09:46
Lidyalılar parayı nasıl buldu? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats