bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-12-2012, 02:55   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cebeci Ocağı ne demektir?

Cebeci Ocağı ne demektir? - Cebeci Ocağı hakkında bilgi - Cebecilerin görevleri nelerdir?

Cebeci Ocağı Osmanlı ordusunda silahların temin edilmesi korunması ve sefer zamanında cepheye götürülmesiyle görevli kapıkulu ocağı idi. Ocağın mensuplarına Cebeciler denilmekteydi.

Cebeci Ocağı Fatih Sultan Mehmet zamanında kurulmuştur.Banisi Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli'dir. İlk zamanlarda bu ocağın mensupları yeniçeriler gibi acemi oğlanlar arasından seçilmekteydi. Bunlar ocağa "şâkird" yani 'öğrenci' sıfatıyla alınırlar sonra asıl Cebeciler arasına geçerlerdi. Maaş defterlerinden anlaşıldığına göre Cebeciler 59 bölük ve 37 orta bölük olmak üzere 96 odaya ayrılmıştı. Cebeci ortaları silah yapan tamir eden barutları geliştiren ve savaş araç-gereçlerini hazırlayan sınıflardan oluşuyordu. Bunların arasında ayrı bir sınıf olarak humbara dökücüleri barutçular ve lağımcılar da vardı.
Cebecilerin en büyük subayına Cebecibaşı adı verilirdi. Cebecibaşılık makamı boşaldığı zaman başkethüda bu makama tayin edilirdi. Ancak bazen Cebehâne başçavuşunun hattâ sonraları ocak dışından da Cebecibaşı tayin edildiği olmuştur. Cebecilerin rütbe bakımından Cebecibaşı ve dört kethüdadan sonra sırasıyla cebeci başçavuşu büyük ve orta kumandanları odabaşıları ve küçük subaylar gelirdi. Ocağın hesap işlerine "Cebeci Kâtibi" bakardı.

Cebeciler başlarında iki ucu omuzlarına doğru sarkan ve dört tarafı yeşil çuha olan şebkülah denilen serpuşu giyerler ve merasim esnasında bunun üzerine tüy takarlardı. Cebecilerin malûl ve ihtiyarları ocaklarının kanunu üzere belli miktarda aylığa bağlanarak emekliye ayrılırlardı.

Cebehâne Ayasofya Camii karşısında son devirde yanmış olan adliye binasının yerinde idi. Burada zabit ve neferlerin odaları silah ve sair harp malzemesi tamirhanesi ve depo bulunuyordu. Cebehâne için lâzım olan mamul ve gayri mamul bütün eşya bu depoda bulunurdu. Yeniçerilere ait cebe (zırh) üzerlerinin kumaşları tolga kılıfları zırh keseleri meşin bakır pamuk ipliği keten çelik kayık tüfenk maşası cebehâne ambarında bulunan eşyadan bir kısmıdır. Bunlardan başka kürek kazma ve bunların sapları tüfenk kundağı ve diğer imal edilmiş malzemeler hep burada bulunur ve yapılırdı. Bu eşyadan gerekli olanların donanmaya ve kalelere gönderilme sorumluluğu Cebecibaşıya aitti. Cebehâne'de levazım azaldığı zaman bu noksanı Cebecibaşı dîvâna arz eder ve noksanlar tamamlanırdı. Yeniçeriler devlet merkezinde bulunurlarken tüfenk taşımaları yasak olduğundan bunların talim zamanlarında kullanacakları tüfenkleri Cebecibaşı verir ve işleri bitince yine geri alırdı.

Kalelere silah ve cephane gönderilmesi oradaki cephanenin muhafazası Cebeci Ocağı tarafından gönderilmiş olan Cebecilere aitti. Bu kalelerdeki silah cephane ve barut gibi harp levazımının muayeneleri ve işe yarayıp yaramayacağının tetkiki Cebecibaşı tarafından yapılırdı. Kalelerde hizmet eden Cebeciler de Yeniçeriler gibi üç sene müddetle kale hizmetinde bulunurlar ve sonra merkeze getirilip yerlerine başkaları gönderilirdi. Bu cebecilerin başlarında zabitleri bulunurdu.

Savaş zamanında yeniçerilere ait harp levazımatı Cebeciler vasıtasıyla katır ve develerle nakledilir ve harp mıntıkasına girildikten sonra kendilerine dağıtılırdı. Ordu savaş meydanında yerini aldığı zaman Cebeciler ordunun merkez cephesinin gerisinde bulunurlardı.

Cebecilerin sayıları devirlere göre artıp eksilme göstermiştir. Kanunî devrinde sayıları 700 iken 1570 yılında 4.000 Eğri Seferi'nde 3.000 IV. Murat devrinde 7.000-8.000 olmuş 1702 yılında ise 2.500’e kadar indirilmiştir.
1826 yılında II. Mahmud yeniçerilerle birlikte artan itaatsizlikleri dolayısıyla Cebeci Ocağını da kaldırmıştır.

Daha sonra modern bir anlayışla Asâkîr-i Mansûre-i Muhammediyye ordusunun kurulmasıyla birlikte 1.054 neferden meydana gelen yeni bir Cebehâne sınıfı kuruldu. Sağ ve sol kol olarak tertip edilen ve birer Bölükbaşının kumandanlığı altında idare olunan bu yeni teşkilat 1860'a kadar varlığını korumuştur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-12-2013, 08:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

COK ısıme yaradı bu sayfayı kuranların ellerine sağlık cok teşekkür ederım


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cebeci Ocağı ne demektir?

Cebeci Ocağı ne demektir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cebeci ocağı nedir, cebeci ocağı, cebeci ocağı hakkında bilgi, cebeci ocağı nedir kısaca, cebeci ocagı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kaşif ne demektir? Mucit ne demektir? Я Soru Cevap 5 22-03-2017 08:32
Cebeci Ocağı Nedir? elif Tarih 3 12-01-2016 06:42
cebeci ocağı hakkında bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 27-11-2012 08:16
Hilal Cebeci Panpiş Oyunu `»HicЯet GeLini«´ LakLak Bölümü 1 10-07-2011 10:39
Dilaver Cebeci Biyografi-Dilaver Cebeci Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 01:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats