bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-06-2013, 07:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Oligarşinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir

Oligarşinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir


Oligarşi sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki ‘az’ ve ‘yönetim’ kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir. Genelde yönetimdeki grup askeri siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimcileri yönetim şekli ne olursa olsun her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler. Oligarşi küçük bir azınlığın yönetimde olduğu devlet biçimidir. Bu açıdan ele alındığında oligarşi kavramı devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması demektir. Oligarşi bütün devletlerin ortak paydasıdır. Demokrasiye göre daha küçük bir grubu yönetime sürerken aslında bir bakıma demokrasiyi de kapsar. Çünkü -demokrasi çok seslilik demektir düşünce çeşitliliğinin olmadığı ülkelerdeki deemokrasilerdeki uygulanış oligarşiyle aynıdır aynı görüşteki (nüfusa göre küçük) bir grup devleti yönetir.
Oligarşi siyasi gücün birkaç kişilik bir grubun elinde toplandığı yönetim aristokrasinin daralmış biçimi. Az ve belirli sayıda kişinin bir ülkenin veya kuruluşun idaresini ellerinde bulundurup hakimiyet kurmaları. Gerçek iktidarın birkaç kişinin bir grubun birkaç ailenin veya bir sınıfın elinde bulunduğu idare tarzıdır. Olumsuz anlam ifade etmekte olup sosyal ve siyasi hakların sınırlandırıldığı kamu gücünün belli bir azınlık lehine adaletsizce kullanıldığı idareler oligarşik idarelerdir.
Aristo
Yunanca kaynaklı bu kelimeyi iyi insanlardan müteşekkil belli bir zümre idaresi için değil kötü kişilerin zulüm ve haksız idaresi için kullanmıştır. Çünkü
Aristokrasi’de bütün aristokrat kişilerin yani imtiyazlı soylu sınıfın kurduğu bir nevi iktidar grubu veya partisi mevcuttur. Oligarşide ise birkaç aristokrat aile bütün yetkileri eline almaktadır. Geniş bir iktidar grubu veya partisi yoktur. Oligarşi aristokrat idârenin daraltılmış şeklidir.
İktidarın az sayıda ve belli kimseler tarafından kullanıldığı bütün idareler için oligarşi mevzubahis değildir. Müesseselerde mahdut bir grubun veya bu gruptan bâzı kimselerin idâreci olması zarûrîdir. Bu durum iş bölümü otorite ve onun kademeleşmesi demek olan hiyerarşi münâsebetlerinin bir neticesidir. Oligarşide esas olan soru sorma tenkit etme hızlı kontrol ve hesap verme müessesesinin tesirli şekilde mevcut olmayışıdır. Bu sebeple meşrûiyeti kabul edilmiş âdil idârelerin oligarşiye dönüşmemesi için güçlü esas ve kâideler konulmaktadır.
Oligarşi çeşitli şekillerde teşekkül edebilmektedir. Siyâsî partilerin bünyesinde güçlü bir grup veya hizbin partinin faaliyetinde kademelerinde hâkimiyet kurarak kendi istekleri doğrultusunda yönlendirilmesine “parti oligarşisi” denilir. Bunun zıddı olan “parti içi demokrasi” üyelerin isteklerini ve seslerini kâidelere göre en üst kademelere duyurabilmeleri parti organlarının baskı olmaksızın faaliyet gösterebilmeleri demektir. “Mâlî oligarşi” “sanâyiciler oligarşisi” ekonomik hüviyetteki oligarşi çeşitlerindendir. Dünyâ siyâsetinde de ABD ve eski Sovyetler Birliğinin anlaşarak uzlaşarak istedikleri çözümü kabul ettirdikleri “süper devletler oligarşisi”nden bahsedilmekteydi.
Günümüzde ve târihte çeşitli oligarşik idârelere rastlanmaktadır. Nomenklaturanın Sovyetler Birliğindeki iktidarı toprak sâhipleri tüccarlar ve özel gemi imâlâtçılarının bir araya gelerek oligarşik bir idâre kurdukları Kartaca Devleti Isparta veAtina devletleri misal olarak gösterilmektedir. Osmanlı Devletinde adâlet devletin dayandığı temel prensiplerden birisi olduğu için oligarşik bir idâre tarzı teşekkül etmemiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Oligarşinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir

Oligarşinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: oligarşi hakinda olumsuz, oligarşinin kotu yonleri, oligarşinin olumlu yönleri, aristokrasi olumlu ve olumsuz yönleri, oligarşinin olumlu ve olumsuz yönleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kitle iletişim araçlarının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-05-2013 09:22
Teşvik politikalarının olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 09:34
Destek ve hareket sisteminin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir melekk Soru Cevap 1 26-02-2013 04:23
Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 13-02-2013 10:11
Nüfüs Artışı,Yapısı ,Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 01-01-2011 01:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats