bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-06-2013, 09:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi-Büyük Selçuklu Devleti Konu Anlatımı

Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi-Büyük Selçuklu Devleti Konu Anlatımı


Selçuklular hanedanının kurduğu ilk devlettir. Selçuklular tarafından kurulan diğer devletler ise Kirman Selçuklu Devleti Irak Selçuklu Devleti Suriye Selçuklu Devleti ve Anadolu Selçuklu Devleti’dir. 1038-1157 arasında hüküm süren Büyük Selçuklular en güçlü oldukları dönemde Harezm Horasan İran Irak Suriye Arap Yarımadası ve Doğu Anadolu’ya egemen olmuş Türk devletidir. Selçuklu hanedanına adını veren Selçuk Bey’in başkanı olduğu Kınık boyu Oğuz boylarından biriydi. Kınıklar 10. yüzyılda öbür Oğuz boylarıyla birlikte Orta Asya’da yaşıyorlardı. Selçuk Bey’in önderliğinde 10. yüzyılın ikinci yarısında göç ederek Cend bölgesine yerleştiler ve İslam dinini benimsediler. Bu göçebe topluluk Karahanlılara ve Samanilere savaşlarda asker vererek karşılığında geniş otlaklar elde ettiler. Selçuk Bey’in 1009′da ölümünden sonra daha da güneye indiler.

Selçuk Bey’in oğlu Arslan Bey’in yönetiminde Karahanlıları ve Gaznelileri endişelendirecek kadar güçlendiler. Arslan Bey’in Gaznelilerce tutuklanması ve 1032′de ölmesinden sonra Selçuk Bey’in torunları Tuğrul Bey ve Çağrı Bey bağımsızlıklarını elde etmeye giriştiler. 1035′te büyük bir Gazneli ordusunu yenerek Horasan içlerine doğru ilerlediler. 1037′de de bugünkü Türkmenistan’da yer alan Merv kentini ele geçirdiler. 1038′de Gaznelileri ikinci kez yendiler ve Nişabur kentine girerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. Tuğrul Bey sultan sanıyla hükümdar ilan edildi ve Büyük Selçuklu Devleti de böylece kurulmuş oldu.

Selçuklu Hanedanı
Selçuk Bey tarafından kuruldu ve kısa sürede İslam’ın ve halifenin koruyucuları oldular. M.S. 1040 – 1157.

Kurucusu: SELÇUK BEY.
• Tuğrul Bey (1040 – 1063)
• Sultan Alp Arslan (1063 – 1072)
• Sultan I. Melik Şah (1072 – 1092)
• Sultan Mahmud (1092 – 1093)
• Sultan Rükneddin (1093 – 1104)
• Sultan Melik Şah (1104 – 1105)
• Sultan Mehmed (1105 – 1118)
• Sultan Mu’izzeddin (1118 – 1157)
• Sultan Karacalı Arslan

Egemenlik Alanı
Kapladığı Alan: doğuda Balkaş Issık Gölleri Tarım Havzası; batıda Ege ve Akdeniz sahilleri kuzeyde Aral Gölü Hazar Denizi Kafkasya Karadeniz; güneyde Arabistan dahil Umman Denizi’ne kadar olan alandır. (10.000.000 km 2)

Siyasi Tarih
Kuruluş [değiştir]Devletin kurucusu kabul edilen Selçuk Bey Hazar imparatorluğunda subaşı(Ordu komutanı) görevinde idi.Giriştiği taht mücadelesini kaybedince ailesi ve ordusu ile birlikte İran yönüne özellikle de Horosan bölgesine göç ettiler.Selçuk Bey önce Samanoğulları’na sığındı.Burada müslümanlığı benimsedikten sonra Samanoğulları devletinin yönetiminde söz sahibi oldu.Samanoğulları Devleti yıkılınca Selçuk BeyMüslüman halkıyla birlikte Horosan bölgesine yerleşti.Teşkilatlı devlet düzenine girmesi Tuğrul ve Çağrı beyler dönemindedir.Devletin ilk yöneticisi Tuğrul Bey’dir.

Dandanakan Savaşı ve sonrası
Büyük Selçuklu DevletiGazneli Sultanı I. Mesud Büyük Selçuklu Devleti’ni ortadan kaldırmak amacıyla güçlü bir orduyla Selçuklu topraklarına girdi. Gazneli ve Büyük Selçuklu orduları Merv yakınlarında Dandanakan denen yerde karşılaştılar. Mayıs 1040’ta yapılan Dandanakan Savaşı’nda Büyük Selçuklular Gazneli ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattı. Bu savaştan sonra Büyük Selçuklu Devleti’nin Harezm ve Horasan’da varlığı kesinlik kazandı. Tuğrul Bey bu savaşın ardından giriştiği fetihlerle bütün İran’ı denetimi altına aldı. Büyük Selçuklu sınırları batıda Bizans güneybatıda Büveyhiler kuzeybatıda Gürcistan topraklarına dayandı. 1048′de Erzurum yakınlarındaki Pasinler Ovası’nda birleşik Bizans-Gürcü ordusunu yenen Büyük Selçuklular Doğu Anadolu içlerine akınlar düzenlemeye başladılar. İslam dünyasının dinsel önderi konumundaki Abbasiler bu dönemde Bağdat’ı elinde tutan Büveyhilerin siyasal baskısı altındaydı. Tuğrul Bey Halife Kâim’in çağrısı üzerine 1055′te Bağdat’a girdi ve Büveyhileri halifeliğin merkezinden çıkardı. Bu olayın ardından Büyük Selçukluların İslam dünyasındaki itibarı arttı.

Alp Arslan ve Melikşah dönemleri
Tuğrul Bey’in 1063′te ölünce kardeşi Çağrı Bey’in oğlu Alp Arslan tahta geçti. Alp Arslan Büyük Selçuklu topraklarını daha da genişletti. 1071′de Malazgirt Savaşı’nda Bizans İmparatoru Romen Diyojen’i yenerek tutsak aldı. Malazgirt zaferinin asıl önemi Anadolu’yu Türklere açmış olmasından gelir. Anadolu içlerine akınların sürdüren Büyük Selçuklu komutanları yeni topraklar ele geçirdiler ve bağımsız yeni devletler kurdular. Alp Arslan 1072′de ölünce Büyük Selçuklu Devleti’nin başına oğlu Melikşah geçti. 1072-1092 arasında hüküm süren Melikşah dönemi Büyük Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemi oldu. Suriye Filistin Hicaz Yemen ve Arabistan Yarımadası’nın doğu kıyıları bu dönemde Büyük Selçuklu topraklarına katıldı. Doğuda Karahanlılar ve Gaznelilerden yeni topraklar ele geçirildi.

Gerileme ve Dağılma dönemi
Melikşah’tan sonra sırasıyla başa geçen Mahmud (1092-1094) Berkyaruk (1094-1105) II. Melikşah (1105-1105) ve Muhammed Tapar (1105-1118) dönemlerinde Büyük Selçuklu Devleti gücünü ve eyaletlerdeki merkezi denetimini giderek yitirdi. Hanedan üyeleri yönettikleri bölgelerde bağımsız davranmaya başladılar. Daha önce bağımsızlıklarını ilan etmiş olan Suriye Selçukluları ile Kirman Selçukluları’na Irak Selçukluları da katıldı. Büyük Selçuklu topraklarına göçen yeni Oğuz boyları da iç düzeni büyük ölçüde sarstılar. 1118′de tahta çıkan Sencer’in ülke topraklarını yeniden birleştirme çabası da başarılı olamadı. Nitekim Sencer ayaklanan göçebe Oğuzlara 1153′te tutsak düştü. İki yıl sonra kaçarak kurtulduysa da ülkede iktidarını yeniden sağlayamadan 1157’de öldü. Büyük Selçuklu Devleti böylece sona erdi. Bu karışıklık döneminde Harezmşahlar Büyük Selçuklu toprakların büyük bölümünü ele geçirdiler. Bir süre daha direnen Kirman Selçukluları 1175’te Irak Selçukluları da 1194’te yıkıldı. Selçuklu hanedanın kurduğu devletlerden yalnızca Anadolu Selçuklu Devleti yüz yılı aşkın bir süre daha ayakta kalabildi.Ayrıca devletın gerılemesının de bır sebebı haclı seferlerı fatımılerın catısmasıhasan sabbahın batınılık propogandaları ve oguz boylarının ayaklanmaları olmustur.bunun sonucunda ise Abbasi padişahları selcuklu egemenlıgınden kurtulmak ıcın bır takım calısmalar yurutmustur.Bunlar Selcuklu devletının yıkılmasına neden olan etkenler ve nedenlerdır.

Devlet yapısı
Büyük Selçuklu Devleti’nin örgütlenme biçimi kendisinden önceki İslam devletlerine benziyordu. Hint-İran devlet anlayışını yansıtan bu örgütlenmede eski Türk devlet geleneğinin de belirgin etkisi vardı. Eski Türk devlet geleneğinde olduğu gibi Büyük Selçuklu Devleti’nde de ülke toprakları hanedanın ortak malı sayılıyordu. Bundan dolayı Büyük Selçuklu toprakları eyaletlere bölünmüştü. Eyaletlerin yönetimi de melik olarak adlandırılan hanedanın erkek üyelerine bırakılmıştı. Tuğrul Bey’den önce boy başkanına Oğuz geleneğine göre yabgu deniyordu. İslam dininin benimsenmesinden sonra hükümdarlar İslam devletlerindeki geleneğe uyarak sultan unvanını kullandılar. Başkentte oturan sultan devletin mutlak egemeniydi. Bütün atamalar ve toprak dağıtımı sultanın buyruğuyla yapılıyordu. Ayrıca sultan yüksek yargı kurullarına da başkanlık ediyordu. Hükümdarların “danışman”ı konumundaki kişiler yönetimde önemli rol oynuyorlardı. Alp Arslan döneminde bu göreve getirilen Nizamülmülk İslam geleneği uyarınca vezir unvanı aldı ve devlet yönetiminde köklü değişiklikler yaptı. Nizamülmülk devlet yönetimine ilişkin anlayışını Siyasetname adlı kitabında da anlatmıştır. Büyük Selçuklu Devleti’nde devlet işleri “Divanı Âlâ ” adı verilen bir kurulda görüşülür ve karara bağlanırdı. Ayrıca maliye askerlik ve adalet işleriyle uğraşan başka divanlar da vardı. Meliklerin yönetimindeki eyaletlerde de büyük ölçüde merkezdeki örgütlenme örnek alınmıştı.

Toprak yönetimi ve ordu
Büyük Selçuklu ülkesinde tarım yapılan topraklar ikta denen bölümlere ayrılmıştı ve iktalar hizmet karşılığında belirli süre için ileri gelenlere veriliyordu. Bu usulle verilen topraklar has ikta ve haraci olarak üçe ayrılıyordu. Has toprakların geliri doğrudan sultan ailesine veriliyordu. İkta sahipleri ise toprakları işleme karşılığında belli sayıda asker besliyor ve savaş zamanlarında orduya katılıyorlardı. Haraci olarak adlandırılan toprakların geliri de doğrudan devlet hazinesine aktarılıyordu.
Alp Arslan dönemine kadar beylere bağlı göçebe Türkmenlerden oluşan ordu Nizamülmülk tarafından yeniden yapılandırıldı. Nizamülmülk aylıklı askerlerden oluşan sürekli bir ordu kurdu. Bu aylıklı askerlere “gulam” deniyordu ve bunlar temel olarak başkentte iktidarı korumakla görevliydi. Savaş sırasında asıl ordu ise ikta sahiplerinin yönetimindeki atlı askerlerden oluşurdu. Ayrıca bağlı devletler de savaş zamanlarında sultanın ordusuna asker gönderiyorlardı. Melikşah döneminde orduda 50 bin kadar atlı asker olduğu bilinmektedir.

Toplumsal ve ekonomik yaşam
Büyük Selçuklu Devleti’ndeki Oğuz boyları ve başka bazı topluluklar göçebeydiler. Oğuz boylarının başında bir bey bulunuyordu. Bu göçebe topluluklar geçimlerini hayvancılıkla sağlıyorlardı ve otlak bulmak için de mevsimlere göre yer değiştiriyorlardı. Devlet göçebe topluluklardan otlak vergisi alıyordu. Yerleşik nüfus ise çiftçilik zanaatçılık ve ticaretle uğraşıyordu. Kentlerdeki tüccar ve esnaf işkollarına göre loncalar biçiminde örgütlenmişti. Merkezi devlette görevli memurlar ile sürekli ordudaki askerler maaş alıyorlardı. Büyük Selçuklular ticaretin gelişmesini destekliyor ve kervan yollarının güvenliğini sağlıyorlardı. Bu dönemde en önemli uluslararası ticaret Uzakdoğu’dan Avrupa’ya kadar uzanan İpek Yolu ve Baharat Yolu aracılığıyla gerçekleşiyordu. Tarımın gelişmesi için sulama kanalları vardı. Yün pamuk ipek dokumacılığı çok gelişmişti.
Büyük Selçuklu Devleti’nde öğrencilerin yolcuların ve yoksul halkın doyurulduğu sosyal yardım kurumu olan imarethaneler vardı. Devletin yönetici-memur kadroları Nizamülmülk’ün kuruluşuna öncülük ettiği Nizamiye medreselerinde yetişiyordu.

Eğitim bilim ve sanat
Büyük Selçuklular kendilerinden önce var olan medreselerde öğretimi sürdürdüler ama bununla yetinmediler. Vezir Nizamülmülk’ün öncülüğünde ve onun adanı taşıyan yeni medreseler kurdular. Nizamiye medreselerinin ilki 1067’de Bağdat’ta açıldı. Daha sonra Isfahan Rey Merv Belh Herat Basra Musul gibi kentlerde yeni Nizamiye medreseleri kuruldu. Medrese sisteminde programlı ve belli bir yönteme dayanan eğitim ilk kez bu medreselerde verildi. Medreselerde din konularının yanı sıra matematik felsefe dil ve edebiyat gibi dersler de okutuluyordu ve medreselerde zengin kitaplıklar vardı. Medreselerin dışında da ülkenin çeşitli yerlerinde kurulmuş kitaplıklar bulunuyordu. Melikşah döneminde önce Isfahan’da sonra Bağdat’ta birer gözlemevi kuruldu. Büyük Selçuklular Arapça’yı din ve bilim dili Farsça’yı edebiyat ve devlet dili Türkçe’yi ise saray ve orduda günlük konuşma dili olarak kullanıyorlardı.
Büyük Selçuklular var olan kentleri bayındır hale getirirken yeni kentler de kurdular. Ülkenin pek çok yerinde yeni kurumlar ve yapılar inşa ettiler. Bunlar cami medrese kervansaray hastane köprü çeşme imaret han hamam türbe ve kümbet gibi yapılardı. Büyük Selçuklular ince ve uzun minarelerle cami mimarisine yeni bir anlayış getirdiler. Isfahan’daki Mescid-i Cuma bu anlayışla yapılmış en eski örnektir. Büyük Selçuklu anıtmezarları olan kümbetler de yaygın mimari yapılardır. Kümbetler içten kubbe dıştan ise piramit ya da konik bir çatıyla örtülüyordu. Dört köşeli çok köşeli ya da yuvarlak formdaki Büyük Selçuklu kümbetleri genellikle iki katlı olarak yapılıyordu. Bu kümbetlerin alt kat mezar üst kat ise mescit olarak kullanılıyordu.
Büyük Selçuklu sanatında hat (yazı) minyatür ahşap ve taş oymacılığı çinicilik maden işleme cilt ve çeşitli süsleme sanatları da gelişmişti.

Selçukluların yıkılma sebepleri
Merkezi otoritenin zayıflaması
Taht kavgaları
Oğuz isyanları
Haçlı seferleri
Atabeylerin bağımsız hareket etmesi
Abbasi halifeliğini korumak için büyük mücadelelere girmeleri
Fatimiler ve Şiilerin yıpratmaları.
Şehzade ayaklanmalar.
Gazneliler ve Karahanlıların istilası


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-12-2013, 12:23   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok tesekurler


 

Alt 01-01-2014, 09:32   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun ya daha kısası yok mu


 
Alt 01-01-2014, 10:18   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
çok uzun ya daha kısası yok mu
Hangi özelliğini arıyorsun ayrıca aradığın birşey var mı ? Özet zaten bu bilgiler...


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 12-01-2014, 11:39   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

aynen çok uzun yhaaa :(


 
Alt 04-02-2015, 08:19   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Aynen uzun ama işe yarar bilgiler :)


 
Alt 15-02-2015, 08:26   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok uzun yaa


 
Alt 15-04-2015, 02:30   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face42

güzeeeel :)


 
Alt 03-05-2015, 06:40   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bana uzun olması ise yaradı zaten projemde uzun olması gerekiyordu. :D


 
Alt 03-05-2015, 09:19   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Baya uzun olmuş biraz daha kısa olsaydı iyiydi


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi-Büyük Selçuklu Devleti Konu Anlatımı

Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi-Büyük Selçuklu Devleti Konu Anlatımı konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: büyük selçuklu devleti hakkında bilgi, büyük selçuklu devleti özet, büyük selçuklu devleti kısa bilgi, büyük selçuklu devleti konu anlatımı, büyük selçuklu devleti özeti, büyük selçuklu devleti hakkında kısa bilgi, büyük selçuklu devleti kısaca, büyük selçuklu devleti ile ilgili bilgiler, büyük selçuklu devleti bilgi, buyuk selcuklu devleti hakkinda bilgi, anadolu selçuklu devleti hakkında kısa bilgi, büyük selçuklu devleti hakkında detaylı bilgi, büyük selçuklu devleti ile ilgili bilgi, anadolu selçuklu devleti hakkında bilgi, büyük selçuklu devleti hakkında bilgiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarları ve fotoğrafları ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-05-2013 04:30
Büyük Selçuklu Devleti sultanlarının adları nelerdir elif Soru Cevap 0 14-04-2013 10:19
Büyük Selçuklu Devleti Sultan Sencer Dönemi Я Tarih 1 18-04-2012 10:46
Büyük Selçuklu Devleti Sultan Melikşah Dönemi Я Tarih 0 29-04-2010 11:30
Büyük Selçuklu Devleti Alp Arslan Dönemi Я Tarih 0 29-04-2010 11:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats