bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-02-2009, 07:01   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Trablusgarp Savaşı (Osmanlı-İtalya Savaşı)

2. Meşrutiyet'in ilanından sonra Osmanlı Devleti ile yabancı devletler arasındaki ilişkilerde meydana gelen gelişmeler içerisinde savaşla sonuçlanan ilk büyük olay Osmanlı-İtalya Savaşı oldu. Bu savaş her şeyden önce İtalya'nın sömürgecilik politikasının ve Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu bunalımların bir sonucuydu.

İtalya 19. yüzyılın ikinci yarısında Almanya gibi siyasal birliğini kurarak güçlü bir devlet durumuna gelmişti. Dünya üzerindeki zengin sömürgeler güçlü emperyalist devletlerce paylaşıldığından İtalya ancak zayıf devletlerin elindeki toprak parçalarını alarak hedefine ulaşabilirdi.

Ülkesine çok yakın olan Trablusgarp Osmanlı Devleti'nin Afrika'da kalan son toprağı idi. Trablusgarp yoluyla Afrika'nın ortalarına kadar inebileceğini hesaplayan İtalya Rusya ile yaptığı Racconigi Antlaşması'yla (1909) onun da desteğini sağlamıştı.

İtalya Rusya'dan başka diğer devletlerin de desteğini sağlamıştı. İtalya; Trablusgarp ve Bingazi'nin uygarlık bakımından geri bırakıldığı burada yaşayan İtalyanlara kötü davranıldığını bahane ederek 28 Eylül 1911'de bu bölgeyi işgale başladı. İtalyanlar Trablusgarp Tobruk Derne ve Bingazi'ye asker çıkardılar.

İngiltere Kuzey Afrika'daki bu önemli işgal hareketine kayıtsız kalmış hatta destek bile olmuştur. Çünkü Akdeniz'de Fransa'ya karşı İtalya'yı bir denge unsuru olarak kullanmak istiyordu. İngiltere Fransa'nın yerleşmiş olduğu Cezayir ve Tunus arasında bir tampon bölgenin kurulmasından yanaydı.

Osmanlı Devleti işgal karşısında büyük devletlerden arabuluculuk yapmalarını ve savaşı durdurmalarını istemişti. Devletler savaş karşısında tarafsız kalacaklarını ilan edince Osmanlı Devleti İtalya ile karşı karşıya kaldı.

Osmanlı Devleti'nin işgal karşısında Trablusgarp'ta çok az askeri vardı. Makedonya Arnavutluk ve diğer yerlerde meydana gelen isyanlar dolayısıyla Osmanlı Hükümeti savaş için hazırlıkları tamamlayamamıştı. İngiltere'nin de Mısır'da tarafsızlığı ilan etmesi ile karadan bağlantı da kesilmiş oldu. Osmanlı'da deniz gücü de yetersiz olunca denizden yardım ümidi de sona erdi.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen İstanbul'da bulunan bazı kurmay subaylar zor şartlar altında Trablusgarp'a ulaştılar. Mustafa Kemal ve Enver Paşa gibi komutanlar halkı İtalyanlar'a karşı örgütleyerek iyi bir savunma cephesi oluşturmuşlardı. İtalya bu savunma karşısında güç duruma düşmüştü.

Osmanlı Hükümeti'nin İtalya'ya uyguladığı ekonomik ambargo da İtalya'da önemli etkiler meydana getirdi. İtalya kesin bir başarı sağlayamayınca Akdeniz'e yönelerek 17 Mayıs 1912'de Oniki Ada'yı işgal etmişti.

Osmanlı Devleti'nin bu tarihlerdeki durumu da iyi değildi. İsyanlar artmış hükümet bunalımı meydana gelmiş parti çekişmeleri başlamıştı. Osmanlı'nın dış politikadaki yalnızlığı sürüyordu. Bu durumdan yararlanan Balkan Devletleri Osmanlı Devleti'ne karşı savaş hazırlığına girişmişlerdi. Balkanlardaki bu durum Osmanlı Devleti'ni İtalya ile barış yapmaya zorlamıştı.

Uşi Antlaşması (18 Ekim 1912)

Osmanlı Devleti Trablusgarp ve Bingazi'yi boşaltacak.

İtalya Oniki Ada'yı Osmanlı Devleti'ne geri verecek ancak Balkan Savaşı bitinceye kadar Yunan işgaline karşı İtalya'nın elinde geçici olarak bulunacak.

Trablusgarp'ta Naip adıyla bir temsilci Padişah adına bulunacak.

İtalya kapitülasyonların kaldırılmasında Osmanlı Devleti'ne yardım edecek.

Uşi Antlaşması'yla Osmanlı-İtalya Savaşı sona ermiş oldu. Kuzey Afrika'daki son toprak parçamız da kaybedilmiştir. Kuzey Afrika'daki kayıp sırası şöyledir: Cezayir (1930 Fransa) Tunus (1881 Fransa) Mısır (1882 İngiltere).

Ege Adaları'nın bir kısmına dolayısıyla Ege Denizi'ne ve Anadolu Kıyılarına büyük bir devlet geçici olarak da olsa yerleşmiştir. Oniki Ada elimizden fiilen çıkmış İtalyanlar Ege Denizi'ne yerleşmişlerdir.

Kuzey Afrika'da İtalyan sömürgeciliği başlamış Doğu Akdeniz'de güçler dengesi bozulmuş böylece İtalya etkisi olan bir devlet haline gelmiştir.

Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durum ortaya çıkmış topraklarını koruyamayacağı bir kez daha anlaşılmış Balkan Savaşı'nın başlamasına cesaret vermiştir.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Trablusgarp Savaşı (Osmanlı-İtalya Savaşı)

Trablusgarp Savaşı (Osmanlı-İtalya Savaşı) konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuzey afrika daki son toprak parçası hangi savaşla kaybedilmiştir, kuzey afrikada kaybedilen son toprak, trablusgarp ve bingazi hangi savaş ve antlaşma ile kaybedildi, trablusgarp hangi antlaşmayla kaybedildi, kuzey afrikada kaybedilen ilk toprak, kuzey afrika daki son toprak parçası hangi savaşla kaybedildi, osmanlı devleti hangi antlaşma ile kuzey afrika adaki son toprak parçasını italya aya vermiştir, osmanlı italyan ve balkan savaşları afrika ve balkanlardaki son toprakların kaybı, kuzey afrikadaki son toprak parçası hangi savaşla kaybedilmiştir, afrikada kaybedilen son toprak, balkanlarda kaybedilen son toprak, osmanlı italyan savaşı, kuzey afrikada kaybedilen son toprak parçası, kuzey afrika da son toprak parçası hangi savaşla kaybedilmiştir, http wwwbakimliyizcom tarih 32376 trablusgarp savasi osmanli italya savasihtml,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ridaniye Savaşı nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:46
Osmanlı-Rus Prut Savaşı nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:44
Kırım Savaşı nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:17
Troya Savaşı nimlahza Tarihi Gizemler 0 02-11-2008 10:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats