bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2009, 10:20   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ermeni Sorunu ve Tehcir Yasası

1878 Berlin Antlaşması'ndan sonra İngiltere ve Rusya'nın çıkarları doğrultusunda Ermeni ayaklanmaları başladı. Birinci Dünya Savaşı başlayınca Ruslar ülkelerinden getirdikleri Ermeni birliklerini Doğu Anadolu'da kullandılar. Osmanlı Devleti'nde yaşayan Ermeniler de Rusların yanında yer almıştır.

Doğu Anadolu'nun savunmasını zorlaştırdıkları için hükümet 1915 Tehcir Yasası ile orada yaşayan Ermenileri bir başka yere göç ettirdi. Ermeniler Suriye ve Lübnan'a yerleştiler. Göç ettirilen Ermenilerin bir bölümü savaş hali salgın hastalık ve asayişsizlik nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Bu olay Ermeniler tarafından günümüze kadar kullanılmıştır.

Wilson İlkeleri'nden hareketle Batılı devletler ABD'nin mandasında Doğu Anadolu'da bir Ermenistan devletinin kurulmasını kararlaştırmışlardı. Amerikan Senatosu'nun Ermenilerin Doğu Anadolu'da çoğunlukta bulunup bulunmadığını incelemek üzere gönderdiği General Harbord'un araştırması sonucunda Ermenilerin azınlıkta olduğu ortaya çıktı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında yayınlanan Wilson İlkeleri'yle ilk defa bağımsız bir Ermeni devletinden söz ediliyordu. Sevr Antlaşması'nda Doğu Anadolu'da Ermeni devleti kurulması maddesi yer almıştır.

Ermenistan İle Savaş

TBMM açılmadan önce Mustafa Kemal ile Kâzım Karabekir Ermeni saldırısını önlemek için gerekli tedbirleri alıyorlardı. TBMM açıldıktan sonra ise Ermenistan saldırıları arttı. 1920 Haziranı'nda TBMM doğu cephesini kurdu. Komutanlığına da Kâzım Karabekir getirildi. Böylece:

Ermeniler durdurularak Doğu Anadolu'dan atıldı.
Batı Kuvay-i Milliye birlikleri Yunanlıların önünden çekildi.
Ermeniler 1920 Kasım ayı sonunda TBMM'ye barış için başvurdular.
2-3 Aralık 1920'de Ermenilerle Gümrü Barışı imzalanmıştır.
Barışa göre; Ermenistan bugünkü Doğu Anadolu sınırlarımızı tanıdı. Kars ve çevresi Türklere verildi. Ermenistan Cumhuriyeti Sevr Barışı'nı geçersiz saydığını belirtiyordu. TBMM Doğu Anadolu'da yaşayıp da oradan göç eden Ermenilerin diledikleri takdirde 3 yıl içinde geri gelip eski yerlerine yerleşebileceklerini kabul ediyordu. Ermeniler Türkiye'ye karşı düşmanca davranamayacaklardı. Buna karşılık TBMM Hükümeti Ermenistan'a diledikleri takdirde askeri ve siyasal yardım yapacaktı.

Ermenistan'a karşı kazanılan bu zafer TBMM'nin hem askeri hem de siyasal ilk başarısıdır. Sonuçta:

TBMM Hükümeti doğuda savaşı yürütmüş ve kazanmıştır. TBMM'nin varlığını kabul etmeyen Ermenistan bu tutumunu değiştirmiştir.

Sevr Barışı'nı tanımadıklarını belirten Ermeniler kendilerine verilmesini istedikleri Türk toprakları iddialarından vazgeçmişlerdir.

TBMM içte ve dışta büyük saygınlık ve güç kazanmış Doğu Cephesi kapanmış buradaki güçler Batı cephesine kaydırılmıştır.

TBMM Gümrü Barışı ile uluslararası varlığını ilk kez kanıtlamış TBMM ile kurulan devletin varlığını daha da pekiştirmiştir.

Anlaşma metninde "Osmanlı Devleti" adı hiç geçmemekte TBMM'nin kurduğu devlet "Türkiye" adıyla belirtilmektedir.

Doğu Cephesi'nin kapanması İç Anadolu'da ayaklanmalarla Batı Anadolu'da Yunanlılarla Güney'de Fransızlarla çarpışan birlikleri rahatlatmıştır.

Gümrü Barışı'ndan sonra Gürcistan ile de antlaşma yapıldı. Gürcistan'ın Mondros'tan sonra işgal ettiği Ardahan ve Artvin geri alındı. (23 Şubat 1921) Birkaç hafta sonra Batum da kazanıldı. Ancak Batum sonradan Rusya'ya bırakılacaktır.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ermeni Sorunu ve Tehcir Yasası

Ermeni Sorunu ve Tehcir Yasası konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ermeni sorunu ve tehcir kanunu, ermeni meselesi ve tehcir kanunu, ermeni sorunu tehcir kanunu, tehcir yasası, tehcir kanunu ve ermeni meselesi, ermeni sorunu ve tehcir, ermeni soykırımı ve tehcir kanunu, ermeni sorunu ve tehcir kanunu nedir, ermeni sorunu ve tehcir kanunu ödev, ermeni tehcir kanunu, tehcir yasasi, ermeni sorunu nedir özet, tehcir kanunu özet, ermeni sorunu ve 1915 tehcir kanunu, ermeni sorunu ve tehcir yasası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Olumlu Düşünce ve Çekim Yasası Bkmlyz Kişisel Gelişim 0 03-02-2009 12:58
Ruh Sağlığı Açısından Yeni Trafik Yasası Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 04:35
Ermeni Iddialari Ve Gerçekler -DR.Hüsamettin Yıldırım Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 04:19
Ermeni Dosyası / kitap özeti - Kazım KARABEKİR Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 03:42
Kadınların en ağır' sorunu! Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 06:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats