bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2009, 12:02   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Abbasiler Devleti (750-1258)

Hz. Muhammed’in amcası Abbas’ın soyundan gelen Ebul Abbas’ın kurduğu halife hanedanı (750-1258).

Emeviler halifeliği Hz. Muhammed'in amcaoğlu ve damadı dördüncü halife Ali'den zor ve hile kullanarak almışlar bununla da yetinmeyerek peygamber ailesine karşı kanlı bir siyaset gütmüşlerdi. Bu yüzden Emevilere karşı düşmanlık artmış özellikle Hicaz Irak ve İran'da büyük hoşnutsuzluklar baş göstermişti. Abbasoğulları bu düşmanlıktan yararlanarak halifeliğin peygamber ailesinden en lâyık olana geri verilmesi gerektiği yolunda propagandaya giriştiler.

Emevilerin özellikle çoğunluğu Türk olan bölgelerde (Horasan Toharistan Sogd) uyguladıkları vergi soygunculuğu ve Arap olmayanları aşağı görme siyaseti bu propagandayı daha da güçlendirdi. Horasanlı Ebu Müslim adında bir Türk Emevilere karşı ilk ayaklanmayı başlattı. Önceden Türklerin Müslüman olanları ile olmayanlarını barıştırmış ve bunları İranlı Şiilerle birleştirerek güçlü bir birlik hazırlamış olan Ebu Müslim Arap ordularını yenerek Emevi saltanatına son verdi.

Peygamber sülâlesinden Ebul Abbas Seffah halifeliğe getirildi (750). İlk Abbasi halifesi olan Ebul Abbas Emevileri acımadan yok ettiği için kendisine kan dökücü anlamına gelen el-Seffah adı verildi.

BERMEKOĞULLARI

Abbasiler ilk dokuz halife zamanında (özellikle Harun Reşit [786809] ve Memun [813833]) bütün İslâm dünyasını kapsayan (Endülüs hariç) bir egemenlik kurdular. Ancak Anadolu'ya ve Akdeniz Bölgesi'ne hiç bir zaman egemen olamadılar.

Türkler ve İranlılar tarafından iktidara getirilen Abbasiler Araplara güvenemediklerinden yönetim işlerinde Türklerden ve İranlılardan yararlandılar. Yeni devletin maliye ve yönetim işleri özellikle Toharistanlı Bermekoğullarınca düzenlendi. Bağdat bu dönemde kuruldu ve başkent oldu (762); kısa sürede saraylar resmi kurumlar ve askeri kışlalarla donatıldı.

Daha sonra gelen halifeler döneminde Abbasi egemenliği zayıfladı İslâm İmparatorluğu'nda bağımsız hükümetlerin sayısı çoğaldı (Samanoğulları Karahanlılar Büveyhoğulları Fatımiler v.d.). Kuruluştan 150 yıl sonra Bağdat'ın egemenliği sadece Irak ve İran bölgelerinde geçerliydi. Zamanla Abbasi halifelerinin yalnız manevi değeri kaldı. Büveyhoğulları 945'te Bağdat'ı ele geçirdiler siyasi çıkarlarını düşünerek Abbasi hanedanını yıkmadılar ama onların elinde halife unvanından başka bir yetki de bırakmadılar.

1055'te Selçuklular Bağdat'ı ele geçirerek Büveyhoğulları Devleti'ne son verdiler ama yine halifeleri hoş tuttular. Moğol istilâsı ile Abbasi hanedanı kesin olarak son buldu. Hulâgu Bağdat'ı alarak son Abbasi halifesi Mustasım'ı öldürdü (1258). Öldürülmekten kurtulup kaçan Abbasoğullarından biri Mısır'da Memlûklere sığınarak orada halife oldu.

Abbasiler döneminde İslam’ın Arap ve İran kesimi büyük ölçüde birliğe kavuştu. Halifelik Arap özelliğini kaybederek Sasani Krallığı'nın kurumlarını saray geleneklerini ve uygarlık zenginliğini edindi.


Samarra'da (Irak) Cafer El-Mütevekkil Camii'nin kalıntıları. Irak Abbasileri sanatının belirgin örneklerinden olan bu cami

«ziggurat» (çok katlı kule) biçimi tuğla minaresiyle ünlüdür.


Abbasiler döneminde İslam İmparatorluğu.

ABBASİ SANATI

Abbasiler dönemi İslâm İmparatorluğu’nun en parlak dönemidir; öyle ki bu dönemde hemen her bölge bağımsız bir sanat merkezi durumundadır. Bu dönemde edebiyat (özellikle şiir) bilim fen müzik kısaca bütün güzel sanatlar büyük bir gelişme gösterdi. Yunan Süryani Fars ve Sanskrit dillerinde yazılmış bilim fen ve felsefe kitapları Arapça’ya çevrildi. IX. yüzyılda halifelerin oturmuş olduğu Samarra'da bulunan kalıntılar Abbasi sanatının başlıca özelliklerini yansıtan belgelerdir.


Kayrevan Camii (Tunus) kubbeleriyle dikkati çeker. Mimber ve mihrabın yarım kubbesi oymatik ağacındandır; mermer levhalar kakma çinilerle bezenmiştir. Temeli 670 yılında atılan cami XI. yy.a kadar birçok kere onarılmıştır.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Abbasiler Devleti (750-1258)

Abbasiler Devleti (750-1258) konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: abbasiler devleti, abbasi devleti, abbasilerin kurucusu, abbasiler nerede kuruldu, abbasi devletinin kurucusu, abbasilere kimler son verdi, abbasilere kim son verdi, abbasilerin kurucusu kimdir, abbasileri kim kurdu, abbasiler kimdir, abbasi devletinin kurucusu kimdir, abbasi devleti nerede kuruldu, abbasi devletini kim kurdu, abbasiler devletinin kurucusu, abbasiler kurucusu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mehter (Osmanlı Devleti Askeri Mızıkası) nimlahza Tarih 0 01-02-2009 07:47
Osmanlı Devleti Kurucusu Osman Bey nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:39
Osmanlı Devleti ve Bulgaristan arasındaki İstanbul Antlaşması nimlahza Tarih 0 01-02-2009 06:06
Osmanlı devleti teması Bkmlyz Cep Telefonu Temaları 0 19-10-2008 02:50
Hukuk Devleti CooLKadin Kadın ve Hukuk 3 01-05-2008 11:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats