bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2009, 12:47   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Menkar Piramidi Mısır

Üç önemli piramidin en küçüğü diğer ikisinin güneybatısında kalmaktadır ve Kefren piramidinin tam olarak dörtte biri kadardır. Orijinalinde 66.4 metreye çıkmaktadır ve temelde kenar uzunluğu ortalama 108.66 metre iken eğim açısı 50.71 derecedir. Burada da yine bir temel oranla 11:18 ile karşılaşmaktayız.

İki komşusunun yanında çok daha az etkileyici olmasına karşın Menkar Piramidi'nin bir dizi eşsiz özelliği bulunmaktadır. Üst kısımları Tura kireçtaşıyla kaplıyken alttaki 16 sırası 800 kilometre güneyindeki Asvan'dan gelen kırmızı granitle kaplıdır. Bu sıraların kaplanmamış olması bir şüphe de olsa piramidin inşaatının yarım kalmış olduğunu göstermektedir.

Kefren Piramidi'nde olduğu gibi ana oda yapının altında kalmaktadır. Ama oda granitle kaplı duvarlarıyla zeminiyle ve tavanıyla Büyük Piramit'in tasarım özelliklerini taşımaktadır. Graham Hancock Fingerprints of the Gods (Tanrıların Parmak İzleri) adlı kitabında Menkar Piramidi ile ilgili bazı gizemli noktaları ortaya koymaktadır.

3.657 metreye (12 fit) 2.438 metre (8 fit) ölçülerindeki odasının tavanı mükemmel bir biçimde fıçı kemer şekline getirilmiş ve her biri tonlarca ağırlığındaki 18 adet dev granit bloğundan oluşmaktadır. Bu bloklar üçgen bir tavan yaratmak için ustalıkla yerleştirilmiştir. Ancak burası yeraltında olduğu ve zemin de sert kayalardan oluştuğu için bu blokların küçük dairenin içinin daralmasına neden olmuştur. Bu oda bir seferde sadece birkaç kişiyi alabilecek büyüklüktedir. Bu dev blokları o küçücük yerden nasıl geçirmeyi ve kaldırmayı başardıkları ise başlı başına bir gizemdir.

Bu ve diğer kanıtlar. Mısır bilimcilerinin antik Mısırlılar'ın böyle taş kütlelerini taşımak ve kaldırmak için zamanımıza gelememiş olan bazı mekanik yöntemleri olduğuna inandırmıştır.


SAYI SEMBOLİZMİ

Menkar Piramidi'ndeki durumda iç dairenin tavanını biçimlendirmek için 18 adet taş bloğunun yerleştirilmiş olması 11:18 oranının piramidin içinde de bilinçli olarak kullanılmış olduğunu düşündürmektedir.

Bu iç daireye iki ayrı odacıktan uzanan bir aşağı eğimli koridordan ulaşılmaktadır. Bu odacıklardan ilkinin duvarlarında her birinde 11 adet olmak üzere toplam 22 adet dikdörtgen niş bulunmaktadır. Bu piramidin oranıyla ilgili diğer sayıyı vermektedir.

11 sayısının önemi 18. Hanedanlık'dan Kraliçe Hatshepsut için yapılmış olan ölü tapınağında da görülmektedir; ki bu yapı piramitlerden bin yıl sonra M.Ö. 1450 yıllarında inşa edilmiştir. Nil Nehri'nin batı kısıyında Luksor'un karşısında kalan Deir El Bahari'deki bu tapınak üst seviyesine çıkan eğimli bir köprüyle birlikte üç şerit biçiminde yükselmektedir. Her şeritte köprünün iki yanında her biri 11 adet olmak ü/ere 22 uç şeritte toplam olarak 66 adet kolon bulunmaktadır. Peki ama 11 sayısında bu kadar özel olan nedir?

Antik Mısır'dan Pisagor aracılığıyla günümüze uzanan bilgilere göre 7 sayısı ruhsallığı ve mistisizmi sembolize ederken 11 de daha derin gizemleri yansıtmaktadır.

Büyük Piramit'in içinde Kral'ın Mezar Odası'na ünlü Büyük Galeri yoluyla ulaşılmaktadır. Burada da binanın içinde açık bir sayısal tasarım göze çarpmaktadır. Büyük Galeri'nin duvarlarında tavandan yere kadar 7 basamak görülmektedir. Özel bir anlam taşımıyorsa böyle bir tasarım özelliği neden izlenmiş olabilir? Yine Büyük Piramit'in oranı 7:11'dir.

Kefren'in ölü tapınağının zemininin altında keşfedilen başka bir şey de firavunun güç ve görkemini gösteren ünlü heykelidir. Bu tapınağın içinde yine her iki yanda 11 adet olmak üzere toplam 22 adet heykel bulunmaktadır. 11 sayısının -ve diğerlerinin- sürekli olarak tekrarlanması sayıların antik Mısırlılar'da önemli bir yeri olduğunu açıkça göstermektedir.

Piramitler hakkında önde gelen otoritelerden Dr. I. E. S. Edwards The Pyramids of Egypt (Mısır Piramitleri) adlı kitabında şöyle demektedir:

“Girişin iki yanında kralın büstlerinin konabileceği nişler bulunmaktadır. Diğer tapınaklarda olduğu gibi beş tane olan bu büstlerin özelliği hepsinde kralın ve çevresinden beş kişinin isimlerini barındırmasıdır. Ancak bu sayı kralı beş farklı kült sembolüyle bağdaştırmak için de kullanılmış olabilir.”

Bu aktarım başka bir sayı hakkında olmasına karşın yine antik Mısırlılar'ın sayılara verdiği önemi vurgulamaktadır. Verilen örneklerde heykellerdeki nişlerdeki kolonlardaki veya diğer şeylerdeki sayılar herkes için açıktır ve sayılabilir. Ama bir piramidin oranları gizlidir ve kolayca ulaşılmaz. Bu piramitler yapıldıktan sonra oranları bilen ve bir yapıyı ölçebilecek beceriye sahip kişiler tarafından yeniden keşfedilmesi gereklidir.

Giza Platosu'ndaki üç ana piramidin oranlarını tekrar vurgulamakta yarar vardır. Bunların yapıların ölçülerinde kullanıldığını unutmayın. Temelden tepeye uzunluklar ve eğim açıları şu şekilde gösterilebilir:

Keops Piramidi=7:11 =51 (derece) - 51 (dakika)
Kefren Piramidi= 4:6 = 53 (derece) - 8 (dakika)
Menkar Piramidi=11:18 =50 (derece) - 43 (dakika)

Kefren Piramidi için 2:3 değil 4:6 oranı gösterildi çünkü öncekinde 35 üçgen vurgulanmaktadır. 5 sayısı piramidin eğim açısının uzunluğunda gizlidir.
Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Menkar Piramidi Mısır

Menkar Piramidi Mısır konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Piramitler Mısır nimlahza Tarih 0 27-03-2009 12:35
İskenderiye Feneri Mısır nimlahza Tarih 0 27-03-2009 12:32
Mısır Tapınakları CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 1 02-06-2008 04:32
Mısır Piramitleri CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 02-06-2008 04:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats