bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-05-2009, 11:31   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Suikastler Tarihi (Hz. Ömer Suikastı)

Bizans İmparatoru Heraclius (Ermeni asıllı ve Heraclius Hanedanının kurucusu olan I. Heraclius; 610-641 yıllan arasında Bizans imparatorluğu tahtında oturmuştur.) yüz çizgileri gerilmiş sinirden titriyor karşısında süklüm püklüm duran Prens Tomas'a bağırıyordu:

"Anlamıyorum Tomas ne oluyor?.. Urfa İskenderun ve Antakya'yı verdik fakat bu da yetmedi. Şimdi de Suriye elden gidiyor!.. Senden en küçük bir başarı ve karşı koyma haberi yok. Şam kalesi bile düştü düşecek!.. Şimdi de sıra Kudüs'e mi geldi?.. Bütün bu yenilgilerinizin gerçek nedenlerini anlayamıyorum."

Prens Tomas üzgünlüğünü belirten bir sesle imparatora şöyle karşılık verdi:

"Haklısınız efendimiz... Ama son bir kozum daha var. Eğer izin verirseniz bunu da denemek istiyorum... Belki de bu davranışımı iyi karşılamayacaksınız. Çünkü planımın içinde Kutsal Kitapların da rolü olacak..."

İmparator Heraclius:

"Söyleyin bakalım Prens Tomas.. Oyununuzu ben de merak ettim" dedi.

Prens Tomas savaşta uygulayacağı planını anlatmaya başladı:

"Ellerine kutsal kitapları almış rahipleri askerlerimin önünde yürüteceğim. İslâm kuvvetleriyle hiç cenge çıkmamış ve maneviyatları bozulmamış genç kumandanları da savaşa sürdüreceğim."

İmparator elini Prens Tomas'ın omzuna koydu ve bu savaş planını beğendiğini belirterek:

"Güzel... güzel... Sonucunda başarı elde edilebilecek bir düşünce bu. Niçin bunu daha önce uygulama yoluna gitmedin?.. Tanrı yardımcın olsun."

Ne var ki bu gülünç savaş oyunu gerekli sonucu sağlamamış Hıristiyanlık dünyasının kutsal şehri Kudüs de her an İslâm ordularının eline düşmek tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. (Tarihler Kudüs'ü kuşatan İslâm ordularının komutanı konusunda değişik adlar ileri sürmektedirler. Değişik kaynaklar Halid bin Velid Amr Ibnül As Ubu Ubeyde ve Halid bin Sabit'i Kudüs'ü kuşatan birliklerin başında gösterirler. Bu karışıklığın Kudüs'ün savaş yapmadan ele geçirilmesinden doğduğu ileri sürülebilir.)

Kudüs halkının tek umudu. Patrik Sofronius'a bağlanmıştı. Onun çevresinde toplanmış çıkar yolun ne olduğu konusunda kendisinden bilgi istiyorlardı. Sofronius'a:

"Muhterem Patrik Hazretleri biz kutsal dinimizin başkentini vermek istemiyoruz. Bunun için elimizden gelen son çarede birleştik. Bu kutsal kenti teslim etmektense düşmanla çarpışa çarpışa Kudüs'ü yerle bir eder ve İslâm ordularına bir yıkıntı halinde bırakırız... Sizin bu konudaki düşüncenizi öğrenmek istiyoruz." dediler.

Patrik kendilerine şu karşılığı verdi: "Ben sizden çok ayrı düşünmekteyim. Bana bu gücü veren de elimde Halife'nin kendi eliyle yazdığı ahitnamenin (Anlaşma şartlarını kapsayan belge ya da resmi kâğıt) bulunmasıdır. Bu bana güven veriyor. Halife bu ahitnamede cana mala ve ırza dokunmayacağına dair Tanrı katında yemin etmektedir. Hem de dini inanışlarımıza ve kiliseye gitmemize engel olmayacağını da bildirmektedir.."

Uzun görüşme ve tartışmalar sonunda Patrik Sofronius'un da etkisiyle Kudüs halkı şu karara vardı; Halife Hz. Ömer gelirse şehri ona teslim edeceklerdi.

Halife Hz. Ömer Kudüs'ü teslim almak üzere Medine'den yola çıkmıştı. Develere binmiş bedeviler de arkası sıra geliyorlardı. Geçtikleri yol üzerindeki köy kasaba ve kent halkları Halife'ye büyük sevgi gösterilerinde bulunuyorlardı.

Yol boyunca karşılamaya çıkanlar gelecek Halife birliklerinin göz kamaştırıcı ve olağanüstü görünümlerini düşlerken giyim ve kuşamları birbirine benzeyen iki kişinin yanlarındaki bir deveyle önlerinden geçtiklerini gördüler. Yoksul görünüşlü bu iki kişi deveye nöbetleşe binerek yol alıyorlardı.

Yol boyunca birikenler bu yoksul kılıklı iki kişinin kimliklerini öğrendiklerinde şaşırıp kaldılar. Çünkü bunlardan biri. Hazret-i Ömer bin Hattab ötekiyse kölesiydi.

Kudüs surları görününce kumandanlarından Ebu Ubeyde Halife Hz. Ömer'in yanına gelerek:

"Ya Ömer-ül Faruk...(Faruk: Arapça "doğruyu eğriden ayıran" anlamına) Elbiseleriniz biraz eski ve yamalı. Kudüs'e girmek için seçtiğiniz binek hayvanınız da cins değil. Bunları değiştirip size ve Halife'ye yaraşır elbiseler giyseniz nasıl olur?"

Hz. Ömer bu sözler üzerine kaşlarını çatıp ağır ağır şu karşılığı verdi:

"Bilirsin ki bizde ad ün onur ve mevkiden yana ne varsa tümü de İslama aittir. Kişiliğimize gelince; ona sadelik daha çok yaraşır!.. Elbiselerin kişiye ün ve onur kazandırdığını nerede gördün? Eğer öyle olsaydı; şu karşımızdaki süslu ve gösterişli elbiseler içindeki kumandanlar çıplak ayaklarımızın karşısında emir kulu bulunmazlardı!.."

Kale kapısı açılmış Kudüs şehrinin içine doğru uzanan anayolda Hıristiyan dininin ileri gelenleri başlarında Patrik Sofronius olmak üzere Hz. Ömer'i karşılamak için sıralanmışlardı.

Önde üç atlı ilerliyordu. Ortadakinde sade ve yamalı elbiseler içinde Halife Hz. Ömer sağ ve solunda kumandanları Halid bin Velid'le Ebu Ubeyde vardı. Onların arkasında da Amr Ibnül As Şurabil ve Bilâl-i Habeşi geliyordu. En arkada da askerler düzenli sıralar halinde yürüyorlardı...

Ömer bir ara Bilâl-i Habeşi'nin yanına giderek: "Ya Bilâl!.. Tanrı'mızın bize lütfuna ihsanına ölçü yok!. Bu kutsal şehre girdiğimiz şu sıra namaz vaktidir. Mübarek ezan-ı Muhammedi'yi senden dinlesek nasıl olur?.."

Bilâl-i Habeşi Süleyman mabedinin karşısına düşen yüksek kale burcuna çıktı ve az sonra da Kudüs'te ilk olarak ezan sesi işitildi...

Namaz çağrısı işitilince Patrik Sofronius cemaati "Bâsübâdelmevt / ölümden sonra diriliş" adlı kiliseye götürerek ibadetlerini burada yapabileceklerini söyledi.

Kiliseye giren Halife Hz. Ömer içerisinin tapınmakta olan Hıristiyanlarla dolu olduğunu görünce Patrik Sofronius'a dönerek:

"Görüyorsunuz ki biz cemaat halinde namaz kılarsak bunların ibadetine engel olacağız. Sonra kumandanlarım ve askerlerim kilisenin camiye çevrildiğini sanırlar. Buraya bir cami gözüyle bakarlar. Bu da ahitnamemize aykırı düşer!.. Biz namazımızı kilise dışında da kılabiliriz. İlginize teşekkür ederiz..." dedi.

Kudüs 637 yılında böylece Müslümanların eline geçmiş oldu. (Kudüs'ün Müslümanların eline geçtiği tarih konusunda birlik yoktur. Bazı kaynaklar Kudüs'ün Fethini M.S. 638 olarak gösterirler. Taberi'ye göre Kudüs 637'de alınmıştır.

Aradan yedi yıl geçmişti. 644 yılında Hz. Ömer Medine'de mescitte sabah namazını kıldırıyordu. Tam bu sırada Ebu Lülüe Feyruz adında bir köle elinde bir hançerle cemaat içine daldı ve Halife Hz. Ömer'i secdedeyken altı yerinden yaralayarak yere serdi. Kaçmasını önlemek isteyen altı kişiyi daha yaralayıp mescitten dışarı çıktı.

Dışarıda nöbet beklemekte olan Beni Esed kabilesinden bir cenkçi Ebu Lülüe Feyruz'un arkasından okunu fırlattı. Ok suikastçının tam başına saplandı. Zehirli okun girmesiyle de Ebu Lülüe Feyruz olduğu yere yığılıp can verdi...

Hz. Ömer'i vuran Ebu Lülüe Feyruz'un dini ve ırkı konusu da karışıktır. Bir söylentiye göre Halid bin Velid'in Yahudiden dönme kölesiydi. Başka kaynaklar da onu Hıristiyan ya da Zerdüşt dinine bağlı olarak gösterirler. Suikast konusundaki söylentilerden biri şudur: Küfe Valisi Mugayre ibni Sa'be Ebu Lülüe Feyruz'un kızını kaçırtmış ve bedevi şeyhlerinden birisine armağan etmişti. Ebu Lülüe bu durumu bildirmek ve kızını geri almak için Hz. Ömer'e baş vurmuş fakat gereken ilgiyi görmemişti. Bunun üzerine bir sabah namazında onu daha sonra ölümüne yol açacak biçimde hançerle ağır yaralamıştı.

Hazreti Ömer'i hemen evine taşıdılar. Aceleyle bulunan bir cerrah karnındaki yaraları dikti. Yaraların iyileşmesi için Hz. Ömer'in hiç kıpırdamadan yatması gerekiyordu.

Halife Ömer oğlu Abdullah'ı yanına çağırttı ve ona vasiyetini bildirdi:

"Cenaze namazını kılındıktan sonra Hz. Ayşe'ye (Hz. Muhammet'in üçüncü eşi.) git benim Revza-i Mutahhara'ya (Hz. Muhammet'in Medine'deki mezarına verilen ad) gömülmem için izin al!" dedi ve sonra cerraha dönerek:

"Şimdi namaz vakti yaklaşıyor Abdest almaya kalksam ne olur?.." diye sordu. Cerrah büyük bir kaygı ve telâşla karşılık verdi:

"Ya Emir-ül Müminin! Sakın böyle bir davranışta bulunmayınız yerinizden kımıldarsanız dikişler hemen sökülür Tanrı korusun büyük felâket olur!"

Hz. Ömer gülümseyerek:

"Namazımı bırakmaktansa karnım yarılsın daha iyi." dedi ve yattığı yerden doğrulmak istedi...

Acı bir haykırış duyuldu... Hepsi o kadar...

Babasının soğuyan ellerini avuçlarında ısıtmaya çalışan Abdullah göz yaşlarını tutamadı. Bir sahabi (Hz. Muhammet'in görüp konuştuğu yakınları. Çoğulu Sahabe’dir) onu kıyıya çekerek şu ayet-i kerimeyi söyledi:

"İnna Lillâhi ve inna ileyhi raciûn ."
Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Suikastler Tarihi (Hz. Ömer Suikastı)

Suikastler Tarihi (Hz. Ömer Suikastı) konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ömer Altuğ Biyografi-Ömer Altuğ Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 08:42
Nefi Ömer Biyografi-Nefi Ömer Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 02-07-2008 10:09
Ömer Seyfettin Biyografi-Ömer Seyfettin Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 29-06-2008 11:16
Ömer Naci Biyografi-Ömer Naci Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 27-06-2008 08:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats