bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2010, 12:49   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Medler Tarihi....

Medler Tarihi....
Medler

(Farsça: مادها - Mādḥā) günümüzdeki İran'ın Kuzeybatı ve günümüzdeki Azerbaycan'ın Güney ve Güneydoğu kesimlerinde yaşamış halk. Yunanlar bu halkın yaşadığı bölgeye Medya (Yunanca: Μηδία) adını vermişler. Medler ilk kes Asur kralı III. Salmaneser'in dönemindeki (M.Ö. 858-824) yazılarda "Mada" adı ile kaydedilmişler.

Asur Krallığı'nı yıkan Medler M.Ö. 6. yüzyılda Anadolu'dan Afganistan'a kadar büyük bir arazide imparatorluk kurmuşlardır.
M.Ö. 550 yılında Med-kökenli Büyük Kiros'un büyükbabası Med kralı Astiages'i yenmesi sonucunda Medya Ahameniş İmparatorluğu'na birleştirilmiştir[1].
M.Ö. 330 yılında Ahamenişleri yenerek Medya'yı zapteden Büyük İskender bölgeyi Makedonyalı komutan Peyton'un yönettiği Güney ve eski Ahameniş komutanı Atropat'ın yönettiği Kuzey kesimlere bölmüştür. İskender'in ölümünden sonra Güney Medya Selevkos İmparatorluğu'na birleştirilirken Atropat Kuzey Medya'da bağımsız Atropatena devletinin temelini koymuştur

Medler İran'ın bir imparatorluk ve bir millet olarak kurulmasına ve altın çağına Büyük erush döneminde ulaşan ilk birleşik Pers / Med İmparatorluğu'nun oluşmasına önayak olmuşlardır. Bu durum (Aryani kültürel ve milli birlik) Pers İmparatoruAchaemenid'in büyükbabası Med Şâhı Astyages'i öldürerek Pers İmparatorluğu'nu kurmasına dek devam etmiştir. Bu noktaya dek bütün İranlılar Mede veya Mada (Med) olarak adlandırılmıştır. Med kralı Astiyag"ın yeğeni Kiros"un saray darbesiyle siyasal otorite ilk defa Güneybatı İran'da yoğunlaşan Pers aristokrasisinin eline geçer ve kısa bir süre sonra M.Ö. 550'li yıllarda güçlü ve merkezi bir Pers imparatorluğunun kuruluşuyla Medler yıkılır. Medler isimlerini Medya'dan almış olan günümüz İran'ında hüküm sürmüş bir halktır. Tarihçiler tarafından Toros-Zagros dağ sistemi içinde ve Fırat-Dicle arasında yaşadıkları için verimli ve üretken bir medeniyetin toplumu olarak adlandırılmışlardır.
Urartulardan sonra bu sefer daha doğuda bulunan ve Mezopotamya medeniyetinin önemli kabilelerinden olan Gutilerin bir devamı gibi Babillerle ittifak halinde hareket eden Aryen kökenli MED aşiretler federasyonu M.Ö. 625'lerde Asur İmparatorluğu'nu yıkar. Babil bir kez daha ve son olarak üstünlük kazanır. Medlerin gevşek federasyonu yükselen Aryen-Pers kökenli Akhamenit hanedanlığıiçin bir geçiş rolünü oynar.
Med kralı Astiyag'ın yeğeni Kiros'un saray darbesiyle siyasal otorite ilk defa Güneybatı İran'da yoğunlaşan Pers aristokrasisinin eline geçer ve kısa bir süre sonra M. Ö. 550'li yıllarda güçlü ve merkezi bir Pers imparatorluğunun kuruluşuyla Medler yıkılır.
Kadim zamanlarda Medler diğer İranlılar'la karışık olarak evlendiler özellikle Persler'le. Bu nedenle birçok modern İranlı Medlerin torunlarıdır. Bunula birlikte bazı araştırmacılar tarafından günümüz Kürtlerinin ataları olduğu iddia edilmektedir ama bu tez tarihçiler tarafından doğrulanmamıştır.

Medlerin dili
Avesta ve İskit dilleri ile modern Farsça ve ile büyük ölçüde benzerlikler göstermektedir; bazı araştırmalarda Persler ve Medlerin birbiri ile iletişim kurabildikleri gözlemlenmiştir.


Herodot'un Altı Med Kabilesi


Herodot i.ö 101 altı Med aşiretinin ismini listeler: Böylelikle Deioces Medleri tek bir millet çatısı altında topladı ve tek başına onlarda hüküm sürdü. Şimdi bunlar şu aşiretlere bayanmaktaydı: Busaeler Paretaseniler Struşatlar Arizantiler Budiiler ve Magiler.
Herodot aynı zamanda "Medlerin Perslele kesinlikle aynı aletlere; ve Medlerle Perslerin olağan giyimlerinin gerçekten farksız." olduğunun altını çizmiştir (7.62). "Bu Medler eski zamanlarda herkes tarafından Aryanlar olarak anılmış; fakat Karadenizliler (Colchian) Atina'dan buraya geldiklerinde isimlerini Media olarak değiştirdiler. Haddi zatında bu onların kendilerine verdikleri isimdi." --- Medler Herodot'un Tarihi(7.7). MedeaYunan Mitolojisi'nde Karadeniz-TrakyalıJason'un karısı ve Argonatlar'ın büyücüsüdür.

Medler'e İlk Tarihsel Referanslar


Medlerin tarihi ve kökeni çok belirsizdir hemen hemen hiçbir çağdaş bilgiye nede Medya'nın kendisine ait bir yazıt veya anıta sahip değiliz. Herhangi bir tarihsel değeri bulunmayan Ctesias'ın anlattığı bir hikâye dışında (dokuz kralın isminin bulunduğu M.Ö. 880'lerde Diod'da korunan Nineveh'in yok edilmesi gerektiğini söyleyen Arbaces ile başlayan bir liste. ii. 32 sqq. ve sonraki pek çok yazar tarafından kopyalandı; isimlerin bazılarının yerel geleneklerden türetildiği düşünülmekte).
Josephus Medler ile ilişkilidir. (Tev. Madai) Japheth'in oğlu Madai Tevrat'ta bulunan bir kişiliktir. "Şimdi Grekler tarafından Media olarak anılan Madeanlardan gelen Madai'den Japhet'in oğulları olan Javan ve Madai" Yahudiler'in Antik Tarihi I:6.

Strabo Ptolomeus Herodot Polybius ve Pliny gibi öteki tarihçilere göre Mantiane Martiane Matiane Matiene gibi isimler Medya'nın Kuzey kısımlarını adlandırmak için kullanılmıştır.

İranlı elementlerin diğer kabileleri yöneten İranlı isimleri taşıyan prenslerin vesilesi ile nasıl yavaş yavaş nasıl egemen hale geldiğini rahatlıkla görebiliriz. Fakat Gelae Tapuri
Cadusii Amardi Utii ve kuzey Medya ve Hazar kıyılarındaki diğer aşiretler İranlıların egemenliği altında değildi. Polybius (V. 44 9) Strabo (xi. 507 508 514) ve Pliny (vi. 46) Anariaci'yi bu aşiretler arasında saymışlardır; fakat "Aryan-olamayan" anlamına gelen onların ismi büyük ihtimalle birçok ufak yerli aşireti ifade etmek için kullanılıyordu. Medler Mada' halkı (Grek formunda Μῆδοι İyonik Μᾶδοι) ilk olarak M.Ö. 836'da görülür. İlk kayıtlar Asurlu fatih Shalmaneser III'ün "Amadai"'de Zagros'a karşı olan savaşlarla bağlantılı olarak övüldüğüne rastlanmaktadır. Onun halefleri Medler'e karşi pek çok seferlerde bulunmuştur (Madai).

Bu erken dönemde Medler başka bir bozkır aşireti ile birlikte anılmıştır: baskın bir grup olan İskitler'le. Bunlar
yerel idareciler altında birçok farklı kasaba ve bölgeye ayrışmıştı; Asurlar'ın yazıtlarındaki isimlerde Zerdüşt'ün Zerdüştilik dinine inandıkları gözlemlenmektedir.

M.Ö. 800
yılındaki bir Assur askeri raporunda 28 Med şefinin ismi listelenmiştir fakat bunlardan yalnızca birisi İranlı olarak tanımlanmıştır. M.Ö 700 yılındaki bir başka rapor 26 isim listeler; bunlardan 5'i İranlı olarak gözükmektedir diğerleri değildir.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Medler Tarihi....

Medler Tarihi.... konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: medlerin tarihi, medler tarihi, pers prenslerinin isimleri, medlerde sanat, medlerin sanatı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Özbekistan Tarihi nimlahza Tarih 0 12-04-2010 10:09
Sanat Tarihi Bölümü Nedir? - Sanat Tarihi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 07:24
Bolivya ve Tarihi mormavi Tarih 0 25-06-2009 08:02
Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? - Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 01:54
Saç ve tarihi salon beyaz Saç Bakımı 0 13-04-2009 03:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats