bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-09-2010, 03:01   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mısır: Başağın (Bakirenin) ve Güneşin Çocuğu: Horus

Başağın (Bakirenin) ve Güneşin Çocuğu: Horus
Mısır: Başağın (Bakirenin) ve Güneşin Çocuğu: Horus Başağın (Bakirenin) ve Güneş'in Çocuğu: Horus

Eski Mısır'ın Güneş tanrısı. Kimi özellikleri:
  1. 25 aralık'ta doğmuştur
  2. Doğuşu 3 kral tarafından müjdelenmiştir.
  3. Doğuşunda mucizeler olmuştur mucize yapmıştır
  4. 12 kardeşi vardır.
  5. Ölmüştür. 3 gün ölü kaldıktan sonra dirilmiştir vs
Horus gök tanrısıdır. İsis ile Osiris'in oğludur. Horus Mısır mitolojisinde şahin başlı tanrı Firavunların bazı tasvirlerinde onları İsis'in kucağında görülebilir. Bu da firavunların dünya üzerindeki Horus olduğuna inanılmasındandır. Firavunlar kendilerini Horus'un yeryüzündeki cisimleşmiş halleri olarak gördükleri için Mısır'ın en önemli tanrılarından biridir. Firavunlar Horus'un ismini kendi isimlerinden biri olarak alırlardı. Aynı zamanda Firavunlar Ra'nın takipçisiydiler. Bu yüzden Horus aynı zamanda Güneş ile de ilişkilendirilirdi. Güneş tanrısı olarak gösterilmesi yanında Osiris'in oğluydu. Mısır'ın farklı bölgelerinde farklı tanrılar arasındaki ihtilafı çözmek için en az 15 farlı Horus formu kullanılmıştır. Bu formlar ait oldukları soy ağacına bağlı olarak Güneş ve Osiris tipi olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir. Eğer Isis'in oğlu olduğu söyleniyorsa Osiris tipi; yoksa Güneş tipi kabul edilmektedir. Güneş tipi Horus Atum Ra Geb ya da Nut çeşitli tanrıların oğlu olarak adlandırılırdı.

Harsiesis; 'Isis'in oğlu': Horus'a Isis'in büyüleri ile babası Osiris'in öldürülmesinden sonra gebe kalınmıştır. Annesi tarafından Buto'ya yakın yüzen ada Chemmis'te büyütülmüştür. O şeytani amcası Set'in daimi düşmanıydı fakat annesi onu korudu ve yaşattı.

Çocukluğu Harpokrates olarak bilinir bu kelime bebek Horus anlamına gelir ve Isis tarafından emzirilen bir bebek olarak betimlenir. Daha sonraki zamanlarda yenidoğan güneş ile ilişkilendirilmiştir. Harpokrates saçları yandan lüleli ve baş parmağını emerken de resmedilmiştir. Mısır sanatında Harpokrates bir timsahın üzerinde ayakta duran bir elinde akrep diğerinde yılan tutan bir çocuk olarakta betimlenmiştir.

Harmakhis; 'Ufuktaki Horus': Doğan güneş olarak kişileştirilmiştir ve dirilişin ve sonsuz hayatın sembolü Khepera ile simgelenmiştir. Giza platosundaki Büyük Sifenks Horus'un görünümlerinden biridir.

Haroeris; 'Yetişkin Horus': Horus'un erken formlarında Yukarı (Güney) Mısır'ın lider tanrısıydı. Hathor'un oğlu ya da bazende kocası olarak metinlerde geçer. Aynı zamanda Osiris ve Set'in erkek kardeşiydi. Set'in ülkesi Aşağı Mısır'ı yaklaşık İ.Ö. 3000 yıllarında feth etmiş ve her iki krallığı birleştirmiştir.

Yetişkin Horus'un çok sayıda karısı ve çocuğu vardır. Dört erkek evladı bir gruplandırılır Isis'ten olma olduklarına inanılır. Bunların isimleri; Duamutef Imsety Hapi ve Qebehsenuef'tir. Lotus çiçeğinden doğmuşlar ve yaratılış ile ilişkilendirilen güneş tanrılarıydılar. Nun'un suyunu Ra'nın emri ile yeniden getirmişlerdir. Anubis onlara cenaze törenlerinde mumyalama 'Ağız açma' Osisris'i ve tüm erkeklerin gömülmesi ödevlerini verdiğine inanılır. Horus onları daha sonra dört ana yönün koruyucusu yaptı. Ma'at'ın ölüleri yargılaması sırasında lotus çiçeğinin üzerinde Osiris'in önünde otururlar. Diğer taraftan çok yaygın olarak ölünün iç organlarını koruyucusu olarak hatırlanırlar.

Behdetli Horus yetişkin Horus'un bir başka formu olup Behdet'in batı deltasında tapınılırdı.

“Horus” adı bu ilahın Grekçe'deki adıdır Mısır dilindeki asıl adı “Hor”dur. Eski Mısır eserlerinde Horus sık sık bir gözle şahin kafasıyla veya atmaca kanatlı bir yıldız diskiyle tasvir edilir. Çocuk başıyla ya da genç bir insan başıyla temsil edildiğinde parmağı kelam organı olan ağzında ya da ağzını işaret eder tarzda tasvir edilir.

Horus sembolizmde genellikle İlâhî Yasalar'ın insanda vicdan tarzında belirmesini simgeler. Şahin kafalı Horus'un yırtıcı kuşların keskin bakışıyla tasvir edilmesi kişinin hiçbir hareketini gözünden kaçırmayan bir ilah oluşunu yani vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını simgeler. Bir başka deyişle bu insanın iç dünyasındaki her niyetini ve sosyal yaşamındaki her hareketini gözden kaçırmayan merhametsiz yargıcın keskin bakışını simgeler. Bu yasaların kıl kadar şaşmadan uygulanmasını gözeten kişiden özellikle öte-âlemde hesap soran vicdanın ifade edilişidir. Günde 24 saat uyanık ve gözleri hep açık olmalıdır; çünkü hem yasaların kıl kadar şaşmadan uygulanmasını sağlamakta hem de ilah Seth (nefsaniyet'i ve kötülüğü simgeleyen ilah) ile mücadele etmektedir. Bu yüzden Güneş ve Ay Horus'un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay'ın her ikisi nöbetleşe gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz Horus'un 24 saat açık kalan gözleri gibi. Horus'tan “Sirius içindeki Horus” olarak söz eden kimi Mısır metinlerinde ise Horus'un Dünya insanlarına Sirius'tan gelen bir ‘tesir' olduğu ve kaynağının göksel Osiris olduğu belirtilir.

Parmağını ağzına götürmüş Horus ise misterler konusundaki sessizlik ilkesini simgeler.
Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mısır: Başağın (Bakirenin) ve Güneşin Çocuğu: Horus

Mısır: Başağın (Bakirenin) ve Güneşin Çocuğu: Horus konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mısır: Antik Mısır Tanrısı Aton nimlahza Tarih 0 13-09-2010 02:51
Mısır: Antik Mısır Tanrısı Amen nimlahza Tarih 0 13-09-2010 02:50
Mısır: Antik Mısır Dini nimlahza Tarih 0 13-09-2010 02:49
Bakirenin Aşığı - Philippa GREGORY nimlahza Kütüphanemiz 0 01-02-2009 09:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats