bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-09-2010, 03:14   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mısır: Firavun Tutankhamon hazinesi ve laneti

Mısır: Firavun Tutankhamon hazinesi ve laneti
Firavun Tutankhamon Hazinesi ve Laneti

Hazinesi yağma edilmeden tabut kaçırılmadan açılan tek piramit Tutankhamon'un piramididir. Bu piramitte bulunan eserler hem tarihî belge olarak hem de maddî değer olarak eşsizdir. Tutankhamon (Tut-Ank-Ammon) M.Ö. 14. yüzyılda yani günümüzden 3350 yıl kadar önce ölmüştü. Bütün dünyaya tek tanrılı bir din yaymak istiyordu. Bu firavuna ait mezarın nasıl bulunduğundan bahsedelim;
Yıl 1923. İngiliz arkeolog Howard Carter 6 yıldır süren araştırmalarına devam etmektedir ve artık sonuçtan ümit kesmek üzeredir. Nereyi kazsa hangi kapıyı açsa heykel buluyor resim buluyor ama hazine odasını da bomboş buluyordu. Fakat Carter son kazısında 6 yıllık değil; ömür boyu çalışmaya değer bir hazine buldu.
Arkeolog Carter Tutankhamon'un mezarını bulmuştu. Açılmamış tabutu dopdolu hazinesiyle. Mücevherler altın tahtlar taçlar savaş arabaları ve daha nice değerli eşya ile. O kadar çoktu ki taşınması haftalar sürecekti. Dev anıt binlerce yıldan beri firavunun ebedî dinlenme odasını koruyabilmişti.
Carter ve yardımcıları iğne ile kuyu kazar gibi bir yavaşlıkla kaza kaza yeraltı odasına kadar ilerlemişlerdi. Carter bilim adamlarını ve arkadaşlarını da çağırmış sonucu heyecanla bekliyordu. İşçiler ölüm korkusuna kapılmış titriyor ve konuşamıyorlardı. Çünkü onlar mumyaları rahatsız edenlerin ölüme mahkum edildiklerini biliyor buna içtenlikle inanıyorlardı.
Carter öne geçti ve açılan geçitten ilerleyerek karanlık odaya vardı. Feneri kapıdan içeri tuttu. Az daha heyecandan düşüp bayılacaktı. Önünde altın bir duvar vardı ve yığın yığın mücevherler! Akla durgunluk verecek bir manzaraydı bu. 5 metre boy 3 metre genişlik ve 2.25 metre yükseklikte olan bu odanın duvarları ve iç içe geçmiş 8 tabut saf altındandı. İngiliz bilgin bağırmaktan kendini alamadı:
«Hârikâ bir şey! Hazine!»
Bir Demet Çiçek

«Peygamber çiçeğinin aydınlığında ara
Sana doğru uzanan çaresiz ellerimi.
Sırrımı söylüyorum vefakar balıklara:
Yalnız onlar tutacak bu dünyada yerimi.
Koyverip telli pullu saçlarını rüzgara
Bir çocuğun ardına düşen heykellerimi
Peygamber çiçeğinin aydınlığında ara... »
Sezai Karakoç

Bulunan her şey 19 yaşında ölen firavun Tutankamon'a aitti. Kendisi de altın tabutunun içinde 3300 yıldan beri gülümseyip duruyordu. Genç dinç taze... Yaşıyor gibi! Beşinci tabutta Carter bir şey daha gördü ve şaşakaldı. Bu genç kralın dul karısı genç kraliçe tarafından bırakılmış bir demet çiçekti. Sapları hafif sararmış ama binlerce yıldan beri renk canlılığını hiç kaybetmemiş bir demet peygamber çiçeği... Tutankhamon'un mumyası orta tabuttaydı. Ondan bir önceki tabuta konan çiçek sanki; «Ölümden korkmuyorsan hiç olmazsa aşkımıza saygı göster ve genç bir dulun kocasını mezarında rahat bırak.» diyordu.
Carter çiçekleri eline almak istedi. Fakat yapraklar toz olup uçuşuverdiler. Böylece genç kraliçe Ankeson Amon'un aşkının tanıkları da uçup gitmiş başka bir delil kalmamıştı.
Ölümün Kanatları

Carter ve arkadaşları hayran hayran muhteşem manzarayı seyrederken işçiler dövünüp bağırıyorlardı: «Uğursuzluk gelecek... Ölüm gelecek!»
Carter son üç altın tabutu da açınca altın ve diğer değerli taşlarla ve ince bir sanatla işlemiş kral alametlerini gördü. Tabutun kapağı firavunun altın kabartma bir heykeliydi. Altın maske incilerle bilezik ve yüzüklerle süslüydü. Ayak parmaklarının her birine birer altın yüzük geçirilmişti. Firavunun tabutunda belli ki rahipler tarafından yazılmış şu yazılar vardı:
«Firavunu rahatsız edene ölüm kanadını dokunduracaktır.»
Başının altındaki destekte ise şunlar okunuyordu:
«Bu derin uykudan uyan. Sana kötülük edenlerden intikamını alacaksın. Tanrı Ptah senin düşmanlarını yendi. Onlar artık yok oldular.»
Carter ve Lord Carnavon bu tehdide rağmen firavunun çıplak mumyasını meydana çıkarmak için maskesini kaldırmakta hiç tereddüt etmediler. Firavunun yüzü hafif kızarmıştı. Bir yara izi bulabileceklerini düşünerek ötesine-berisine iyice baktılar ve buldular da. Yanağında hafif bir leke vardı. Bu da ölüm sebebi olabilecek bir yara olarak görünmüyordu. «Basit bir sinek sokması olabilir.» deyip geçtiler.
Mumya İntikam Alıyor

Tutankhamon'un mezarının açılmasından 2-3 hafta sonra Lord Carnavon'un yüzünü bir sinek soktu. Tıpkı firavunun yanağındaki gibi aynı noktada aynı yara aynı iz. Lord yatağa düştü. Doktorlar hastalığı teşhis bile edemediler. «Sıtma olabilir.» dediler; ama değildi. Zaten Mısır gibi sıcak ülkelerde sıtma aşılayan sivrisinekler yoktu. Lord Carnavon kıvranıyordu. Birgün yatağında doğrulup «Tamam!» dedi. «Tutankhamon'un sesini duyuyorum. Beni çağırıyor beni bekliyor...» O böyle deyince hastabakıcı korkup odadan çıktı. Aynı anda doktorları ve odada bulunanları şaşırtan bir olay oldu. Bir anda evin bütün elektrikleri söndü. Elektrikler tekrar geldiği ve hastabakıcı döndüğü zaman; lord ölmüştü. Sonradan anlaşıldı ki elektrik akımı merkezden kesilmemiş. Sigortalarda kontak veya tek kopması gibi bir arıza olmamıştı.
Lordun bu şekilde ölümü bir anda dünyaya yayıldı. Firavunun intikam peşinde olduğu söyleniyor; haber bütün dünya basınında büyük başlıklarla yer alıyordu. Tabii buna tesadüf diyenler de çoktu.
Lordun ölümünden kısa bir süre sonra hasta bakıcısı da öldü. Buna da tesadüf denilebilirdi; ama bunu takip eden ölüm olayları büyük heyecan uyandırmıştı. Tutankhamon'un piramidinde çalışan işçiler tarihçiler ve kazının yapılmasına yardım edenler peş peşe ölmeye başladı. Carter'i kazıya teşvike den bir profesör aniden hastalandı ve öldü. Doktorlar ölüm sebebini açıklayamadılar. Hemen ardından mezar duvarının delinmesine yardımcı olan Arthur Menace hastalanarak; arkeolog Evelyne White de sinir buhranı geçirerek öldüler. Evelyne White'nin ölümünden kısa süre önce yazdığı veda mektubunda şöyle diyordu:
«Beni ölüme çağıran ve zorlayan bir kuvvet var.»
White'den 2 gün sonra Tutankhamon'un radyografisini alan Dr. Archibald Douglas'ın da ölmesi heyecanı artırdı. Çünkü Dr. Archibald gençti. Hiçbir hastalığı olmadığı gibi güçlü kuvvetli ve cesurdu. Londra Paris ve New York'ta gazeteler firavunun intikamlarını baş sayfalarında yazmaya başladılar.
Ölenler bu kadar da değildi. Carter'in sekreteri bir sabah yatağında ölü bulundu. 2 gün sonra da sekreterin babası öldü. Carter kendisiyle çalışanların birer birer ve ard arda öldüklerini gördükçe vicdan azabı ile kıvranmaya başladı. Öyle bir azap duyuyordu ki ölümden beter! Firavun onu öldürmeyi sanki işkence etmek için geciktiriyordu. Derken Lord Carnavon'un karısı ve kardeşi de esrarlı bir şekilde öldüler. Sonra sıra Mısırlı arkeologlara ve kazıda çalışan işçilere geldi. İşçilerin dördü-beşi birden ölüyordu. Kısa süre sonra kazıda çalışan hiç bir işçi sağ kalmadı. Yalnız Carter birkaç yıl daha yaşadı; ama ölümü aratan işkenceler içinde bir yaşama oldu bu. Sonunda o da öldü ve hastalığı anlaşılamadı.
Bilimadamları Sır Peşinde

Firavun gerçekten intikam alıyor muydu? Tabutunda yazılı tehdit dolu tılsımlı sözlere inanmak istemiyorsak onun mezarına dokunan herkesin kısa bir sürede ölmelerini nasıl açıklayacağız? Doktorlar ölüm sebebini söylemediklerine anlayamadıkalrına göre bu konuya bilim yoluyla nasıl açıklık getirilecekti.
1959'da Rodezyalı bilgin M. Wiles'in ileri sürdüğü sebep biraz akla yatkın görünmüştü. Wiles piramitlere girenlerin mumyalara dokunanların ölmelerine sebep olarak yarasaları gösteriyordu. M. Wiles Afrika'da pek çok bulunan yarasalardan gübre olarak bir fayda sağlanıp sağlanamayacağını araştırıyordu. Bu amaçla yarasalarla dolu derin kuyulara mağaralara giriyor uzun süre oralarda kalıyordu. Araştırmalarını bitirip döneceği zaman müthiş bir karın ağrısı ile kıvranmaya başladı. Kanını incelediler. Zehirlenme yoktu. Sıtma dizanteri gibi başka bir hastalık da bulamadılar.Fakat Doktor Dean Wiles'in yarasa kuyularında çalıştığını öğrenince derhal aydınlandı: «Bu bir histoplasmosist'tir.» dedi. «Buna mağara hastalığı da diyebiliriz. Çok az rastlanan ve yarasa dışkılarından bulaşan bir hastalıktır.»
Böyle bir hastalık vardı. Kazı yaparken bu hastalığa yakalanıp ölen arkeologlar da vardı. Fakat bu firavunu mezarında rahatsız edenlerin ölüm sebebini asla izah edemezdi. Çünkü firavunu rahatsız edenlerden sadece ikisi karın ağrısı ile kıvranarak ölmüşlerdi. Diğerleri çıldırarak katledilerek sinek ısırması intihar ve anlaşılmaz hastalıklar gibi çeşitli sebeplerle öldüler. Mağara hastalığının belirtileri onlarda hiç görülmedi. Üstelik Tutankhamon'un mezarında tek bir yarasa bile yoktu ve orada çalışanlar başka yerlerde de yarasalar arasına girmemişlerdi.

Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mısır: Firavun Tutankhamon hazinesi ve laneti

Mısır: Firavun Tutankhamon hazinesi ve laneti konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: firavun hazineleri, tutankhamon hazinesi, firavunun hazinesi, firavun hazinesi, firavunun hazineleri, mısır hazineleri, mısır firavunları, firavunların hazineleri, bulunan firavun hazineleri, firavun, mısırda bulunan hazineler, mısır firavun hazineleri, mısır firavunları hazineleri, firavunların hazinesi, firavunun laneti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
(+20) Firavun 2. Ramsesin foroğrafları Mahperver Dini Resimler 2 06-04-2014 12:47
Hayaletin Laneti - Joseph DELANEY nimlahza Kütüphanemiz 0 11-09-2010 02:16
Kilicin Gucu Yuzugun Laneti...2006 Yapim mormavi Sinema ve Tiyatro 0 01-06-2010 05:37
Avatar Hazinesi.. mormavi Avatarlar, Smileyler, Winkler, Moodlar, Skinler 1 05-09-2009 12:36
Firavun Tutankhamon nimlahza Tarihi Gizemler 0 01-02-2009 07:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats