bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-09-2010, 03:35   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mısır: İsis/Aset

Mısır: İsis/Aset
İsis (Isis Aset)


İsis; Osiris Nephthys ve Set'in kardeşidir Nut ve Geb'in kızları ve çocuk Horus'un annesidir. Osiris'in aynı zamanda kocasıdır. Bazı kaynaklara göre Anubis de İsis ile Osiris'in oğludur.

Mısır: İsis/Aset

İsi Bir çift boynuzun arasında güneş diski bulunan akbaba şeklinde bir şapka giymiş kadın olarak gösterilir. Çok seyrek olarak bir çift koç boynuzu ya da Ma'at tüyü ile beraber Güney ve Kuzey çift tacını giyer. İsis bir tanrıça olarak değil; ama kadın olarak ise sıradan saç biçimiyle gösterilir ancak her zaman alnında bir yılan figürü bulunurdu.

Osiris'in karısı olarak ise; İsis yeryüzü krallığı boyunca kocasına yardımcı olmuştur. Piramit yazıtlarında İsis'in kocasını ölümünü önceden gördüğünü göstermektedir. Onun ölümünün arkasından İsis kocasının yeraltı dünyasında huzur içinde yatması ve uygun şekilde gömülmesi için gövdesini yorulmaksızın aramıştır. Büyüleri sayesinde Osiris'i hayata geri döndürmüş kendini ondan erkek çocukları Horus'a hamile bıraktırmıştır.

İsis tanrılar ile insanoğlu arasında hayâti bir bağlantıdır. Firavun yaşayan Horus olarak onun oğlu kabul edilirdi. Piramit yazıtlarında İsis'in kutsal memelerinden emzirilen olarak gösterilmiştir. İsis'i genç Horus'u kucağında gösteren çok sayıda heykel ve resim vardır. Sıklıkla ana kraliçenin resmi ve o anki firavun aynı yerde resmedilmiştir. İsis Horus'u çocukluğu boyunca onu öldürmek isteyen amcası Seth'ten korumuştur. Onun bir gün büyüyüp babasının intikamı alması onun hayatındaki boşluğu doldurmuştur.

Ölüler kitabında hayat verici ve ölümün gıdası olarak gösterilmiştir. Ölümün yargıçlarından biri olarak da düşünülebilir. Ona atfedilen bir başka rol ise Horus'un dört oğlundan biri olan İmsety'nin koruyuculuğudur.

İsis büyük bir büyücü ve büyü yeteneklerinin kullanması ile meşhurdur. Örneğin ilk kobrayı onun zehirli ısırığını kullanarak Ra'ya gizli ismini itiraf ettirmek için yaratmıştır.

Mısır tarihinin başından sonuna kadar İsis Mısır'ın en büyük tanrıçası olmuştur. Yararlı bir tanrıçadır ve sevgisi tüm yaşayan canlıları kapsayan bir annedir.

Ona tapınma Mısır'ın sınırlarının çok ötesinde İngiltere'ye bile yayılmıştır. Klasik yazarların eserleri O'nu Persephone Tethys Athene Osiris'i ise Hades Dionysos ve diğer yabancı tanrılar ile eşleştirmiştir.

Aslında erken Hıristiyanlık O'nun bazı özelliklerini Bakire Meryem'e atfetmiştir. Şefkatli ve koruyucu anne olarak onun kültüne yakın olan doğu insanlarına İsis çekici gelmiştir. Hiç kuşkusuz birçok Madonna ve çocuk ikonaları çocuğu Horus'u emziren İsis görüntülerini çağrıştırır.

Mısır: İsis/Aset

İsis'in Eski Mısırca'daki adları Ast ve Esi'dir. İsis eski Yunanlılar'ın koyduğu bir addır. Hiyeroglif yazıdaki As-t ideogramı aynı zamanda taht sözcüğünde kullanılan ilk ideogramdır. Bir başka deyişle İsis'in adının ideogramı; tahttır. İsis ve Osiris Geb ve Nut'tan doğan dört ilahtan ikisidir. Diğerleri İsis'e yardımcı kız kardeş Nephtys ve kötü kardeş Seth'tir. Kimi zaman başı üzerinde yer alan bir yıldız ve beyaz tacıyla kimi zaman da kucağında çocuğunu emzirir süt verir halde tasvir edilen ve Mısır metinlerinde Sirius gibi “vericilik” özelliğiyle nitelenen İsis aynı zamanda Osiris'in beden parçalarını bir araya getirmeye çalışan bir ilâhedir. Şefkatli bir anne gibi verici olan İsis'in diğer belirgin özellikleri sorumluluk taşıması vazifesine bağlı olması ve sadık kalmasıdır (Osiris'e sadakati). O'ndan ilâhî anne ve sihirlerin efendisi olarak da söz edilir. Rüzgârlara yağmurlara ırmaklara gemilere hükmeden tüm suların da hükmedicisi olan İsis'tir. Yıldızı Sothis yani Sirius-A'dır. Mısır Ölüler Kitabı'na göre ölüm olayı ile bedenini terk eden varlıklardan tekamül düzeyi ileri olanlardan bazıları İsis'in kudretinden yararlanır ışığa dönüşür ilahlarla özdeşleşir ve Sirius'un “yüce kapısı”na ulaşabilirler. Şahin biçiminde resmedilen oğlu Horus ise içteki vicdan sesinin ilâhıdır. İsis'e çeşitli tasvirlerde en sık eşlik eden semboller inek boynuzlar küre testi hilal yunus emzirilen çocuk ya da süt verme gemi ya da kayık orak kulplu haç ya da ankh ve bu ankh sembolüne benzeyen “İsis'in düğümü” denilen semboldür.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mısır: İsis/Aset

Mısır: İsis/Aset konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mısır: Antik Mısır Tanrısı Aton nimlahza Tarih 0 13-09-2010 02:51
Mısır: Antik Mısır Tanrısı Amen nimlahza Tarih 0 13-09-2010 02:50
Mısır: Antik Mısır Dini nimlahza Tarih 0 13-09-2010 02:49
İsis ve Osiris nimlahza Tarihi Gizemler 0 01-02-2009 09:02
Club Otel İsis-Muğla ada44 Türkiyeden Tatil Yerleri ve Oteller 0 15-01-2009 04:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats