bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2010, 01:47   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkeler Tarihi: Hindistan

Hindistan ın tarihi hakkında bilgiler Aryalardan başlamaktadır. Bundan önceki dönemler içindeki olaylar hakkında çok çeşitli ve kesin olmayan bilgiler mevcuttur. Dravitleri yenerek Hindistan a yerleşen Aryalar Yunan istilaları İskender in saldırıları Asoka dönemi Mouryo İmparatorluğu Gupta Devri Hunlar Harşalar Kuzey ve Güney Sülaleler Dönemi Türk-Moğol Hakimiyeti Arapların Gaznelilerin Babür Devletinin fetihleri Avrupalıların yerleşmeleri ve bugünkü Hindistan ın kurulması safhaları takib eder.

M.Ö. 2000 yıllarında Himalayaları aşarak gelen Aryalılar Hindistan da asırlarca sürecek bir hayat tarzının temelini attılar. Daha sonraları Maurya İmparatorluğu Hindistan a hakim oldu. Bu imparatorluğun yıkılmasından sonra hakim olan Guptaların ülkedeki hakimiyetine Hun saldırıları son verdi. Bundan sonrası ülkede kurulan prenslikler dönemi ve aralarında yaptıkları savaşlarla geçti.

Müslümanlar Hindistan a ilk olarak sekizinci asırda geldiler. 712 yılında Muhammed bin Kasım ın ordusu Hindistan a girdi. Bunu müteakiben ülkede Müslüman Arap ordularının ve Gaznelilerin fetihleri görüldü. Gaznelilerin Sultan Mahmud zamanında başlattıkları seferleri Muhammed Guri Han zamanında Hindistan ın tamamının fethedilmesiyle sonuçlandı. Bundan sonra 1206-1290 yıllarında Memlukler 1290-1320 yıllarında Halaciler 1320-1413 yıllarında Tuğluklar ve 1526 yılına kadar da Ludiler Hindistan yönetimini ellerinde tuttular.

On beşinci asır başlarında bir ara Timur Han ordusuyla Hindistan ın büyük bir kısmını topraklarına kattı. Böylece Hindistan da Türk-Hind İmparatorluğu başladı. Timur Hanın soyundan Babür Şah bütün Hindistan ı fethederek Gürganiye (Babür İmparatorluğu) Devletini kurdu. Bu devlet İngilizlerin Hindistan ı işgaline kadar bölgede 342 sene hükümranlığını sürdürdü.

Babür İmparatorluğu zamanında Hindistan da yüzlerce büyük İslam alimi yetişip insanlara doğru yolu gösterdiler ilim öğrettiler. İslam dinine sokulmak istenen bid atleri yok ettiler. Bu büyük alimler arasında en meşhurlarından bazıları İmam-ı Rabbani Muhammed Ma sum Faruki Ubeydullah-ı Ahrar Muhammed Zahid Derviş Muhammed Muhammed Baki-billah Nur Muhammed Bedevani Mazhar-ı Can-ı Canan Senaullah-ı Dehlevi Abdullah-ı Dehlevi Abdülhak Dehlevi Abdülaziz Dehlevi Muinüddin Çeşti dir.

Avrupalıların Ümit Burnunu dolaşarak Hindistan a ulaşmaları 16. yüzyılda burada ilk ticaret merkezinin kurulmasına yol açtı. İngilizler Hindistan ı işgal ettikten sonra Müslüman halka çok eziyet ettiler. 1906 yılında Svaraç (kendi kendini yönetme) sloganı ile bağımsızlık savaşı başlatıldı. Bu arada Hindistan Müslüman Birliği kurulmuştu.

1919 yılında Gandhi ile birlikte Hindistan da pasif direnme ve protesto hareketlerine başlandı. 1935 te ilk anayasa kabul edilerek parlamenter düzen kuruldu. 18 Temmuz 1947 de tam bağımsızlığını kazanarak dünya devletleri tarafından tanındı. 26 Ocak 1950 de Hindistan Birliği olan devletin ismi Hindistan Cumhuriyeti olarak değiştirildi. Bugün de bu isimle anılmaktadır.

Ülke yönetim yönünden eyaletlere bölündü. Ekonominin büyük ölçüde bozulduğu bir dönemde yapılan seçimleri İndra Gandhi nin başkanlığındaki Kongre Partisi kazandı. Radikal tedbirleri başarıyla alan İndra Gandhi 1971 de erken seçime giderek büyük bir zafer kazandı. Aynı sene Hindistan ile Pakistan arasında savaş çıktı. Bu savaş neticesinde Doğu Pakistan yani Bangladeş bağımsızlığını ilan etti. Baskı rejimi uygulayan İndra Gandhi 1974 den itibaren halk desteğini kaybetti.

1977 de yapılan seçimleri Canata Partisi kazandı. Canata Partisi yönetimde başarılı olamayınca 1980 de yapılan seçimleri tekrar Kongre Partisi kazandı. Aynı sene özerklik için mücadele eden Sihler büyük bir mücadeleye başladılar.

1984 Ekimde iki Sih muhafızı İndra Gandhi yi bir suikast neticesinde öldürdü. Bunun üzerine başbakanlığa Raciv Gandhi getirildi. İç çatışmalar hala devam etmekte olup Hindularla-Müslümanlar arasında çatışmalar büyük hız kazandı. Başbakan Raciv Gandhi 22 Mayıs 1991 de uğradığı bombalı suikast sonucunda öldü.Alıntı.
nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkeler Tarihi: Hindistan

Ülkeler Tarihi: Hindistan konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkeler Tarihi: Fas nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:43
Ülkeler Tarihi: Çin nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:40
Ülkeler Tarihi: A.B.D nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:35
Ülkeler Tarihi: İrlanda nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:06
Hindistan Tarihi Bkmlyz Tarih 2 16-05-2009 12:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats