bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2010, 01:49   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkeler Tarihi: Irak

Irak ın bulunduğu Mezopotamya bölgesi dünyanın ilk önemli yerleşim merkezlerinden biridir. M.Ö. 7. yüzyıla kadar Sümer-Akad Babil ve Asurların elinde kalmış bu tarihte ise Perslerin eline geçmiştir. Bölgede İslamiyetten önceki Araplar da Main Sebai ve Himyeri devletlerini kurdular.

İslamiyetin doğuşu ve hızla gelişmesi ile birlikte Müslümanlar uzun süre bölgeye hakim oldular. Müslümanların dördüncü halifesi Hazret-i Ali nin kabri Necef tedir. Oğlu Hazret-i Hüseyin de burada Kerbela da şehid olmuştur. İmam-ı A zam Ebu HanifeAhmed bin Hanbel Abdülkadir Geylani gibi büyük alim ve veliler Bağdat ve Kufe de yetişmişler insanlığa ilim ve hikmet yaymışlardır. Bu üç zatın türbesi halenBağdat tadır.

Bağdat 762 den itibaren yeni baştan imar edilerek Abbasilerin yani İslam dünyasının başşehri oldu ve dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri haline geldi. Bilhassa 786-809 seneleri arasında halifelik yapan Harunürreşid ve oğlu Me mun zamanında Irak dünyanın en parlak ilim ve kültür merkezi oldu. Ancak 1258 de Irak a giren Moğol hükümdarı Hülagü şehirleri yakıp yıkmış binlerce Müslümanı öldürmüştür.

Daha sonraki tarihlerde de eski günleri bulamayan Irak sırasıyla Celayirliler Timuroğulları Karakoyunlular Akkoyunlular ve Safevilerin hakimiyeti altında kaldı. 1515 te Kuzey Irak ın Osmanlı topraklarına katılmasını takiben Kanuni Sultan Süleyman Han 1534 te ülkenin tamamını fethetti. Irak Osmanlı hakimiyetinde kaldığı yaklaşık beş asırlık süre zarfında en parlak dönemlerini yaşadı.

Kıymetli alimler İstanbul a götürülerek çalışmaları için her türlü imkan temin edildi. Osmanlı Sultanı Dördüncü Murad Han zamanında Bağdat ikinci defa fethedildi. Bu fetihte padişah bizzat harbe iştirak etmiş kale kapısı yıkılırken elindeki gürzle o da yardım etmişti. Kalenin fethinden sonra Şiilerin yıktığı İmam-ı A zam türbesini yeniden inşa ettirdi.

Irak a göz koyan İngilizler Birinci Dünya Savaşı sırasında 20 Kasım 1914 te Basra ya girdiler. Ancak 29 Mayıs 1916 da Irak ve Osmanlı Kuvvetleri Selman Pak meydan savaşında İngilizleri yenerek tamamını esir ettiler. Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlılar bölgeden çekildiklerinden Iraklılar yalnız ve zayıf kaldılar. Bunu farkeden İngiltere 1918 de ordularını Musul a soktu.

1920 de yapılan son Roma Konferansında da Irak ın İngiliz mandası altına girmesi kararlaştırıldı. 1930 da İngiltere Irak a sözde bağımsızlık tanıdı. 1933 te de Faysal ın oğlu Gazi kral oldu. Irakİkinci Dünya Savaşına girmedi. Ancak bütün İngiliz sömürgeleri gibi savaştan etkilendi.

14 Temmuz 1958 de Irak ordusu 22 yaşındaki Kral İkinci Faysal ın da öldürüldüğü kanlı bir darbe ile yönetime el koyarak cumhuriyeti ilan etti. Ancak darbeci Abdülkerim Kasım tam bir diktatör olduğundan Irak a İngilizlerden fazla bir hürriyet vermedi. Bunun üzerine Sosyalist Arap Baas Partisi aynı senenin 8 Şubatında yönetimi ele geçirdi. 18 Kasım 1963 te işe Arif Kardeşler karşı darbe ile başa geçti.

Beş sene sonra 30 Temmuz 1968 de de Baas Partisi yeni bir darbe yaparak ikinci defa yönetimi ele geçirdi. Saddam Hüseyin in başkanlığındaki Devrim Komuta Konseyi ve Sosyalist Arap Baas Partisi bugün de işbaşındadır. 22 Eylül 1980 de başlayan Irak-İran savaşı ülkede yüzbinlerce insan kaybına milyarlarca dolarlık zarara huzurun barışın ve düzeninin bozulmasına yol açtı. Sekiz sene gibi uzun bir savaş sonunda 20 Ağustos 1988 de ateşkes imzalandı.

1990 ortalarında Irak orduları Kuveyt e girerek burayı işgal etti. Bunun üzerine başlayan Körfez Krizi petrol fiatlarının artmasına ve ekonomik dalgalanmalara sebep oldu. ABD-Suudi Arabistan ın güvenliğini sağlamak için 500.000 asker birçok Avrupa devleti de Basra Körfezine donanma gönderdi.

Irak a Kuveyt i boşaltmak için verilen sürenin bittiği 16 Ocak 1991 günü Müttefik güçler askeri harekata başladı. Bir ay zarfında Irak mağlub olarak Kuveyt ten çekilmek mecburiyetinde kaldı. Ateşkes antlaşması imzalanarak barış görüşmelerine başlandı. Amerika Irak ın kuzey sınırındaki kürtleri korumak için askeri birlik bulundurmaktadır.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkeler Tarihi: Irak

Ülkeler Tarihi: Irak konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkeler Tarihi: Fas nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:43
Ülkeler Tarihi: Çin nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:40
Ülkeler Tarihi: Cezayir nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:40
Ülkeler Tarihi: A.B.D nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:35
Ülkeler Tarihi: Yunanistan nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats