bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Tarih

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-11-2010, 01:52   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkeler Tarihi: İsrail

İsrail´in tarihi çok eskilere dayanır. Hazret-i Davud ve Hazret-i Süleyman zamanlarında doğru yolda olan ve peygamberlere inanan Yahudiler devlet kurmuşlardı. Fakat daha sonra hak yoldan ayrıldılar. Allahü teala onlara İsa Peygamber´i gönderdi. Yahudiler Hazret-i İsa´ya inanmadılar ve çok eziyet ettiler. Öldürülmesi için çeşitli yollara başvurdular.

Nihayet havarilerden Yuda Hazret-i İsa´nın yerini öğrenip Romalılara ihbar etti. Allahü teala tarafından Hazret-i İsa´nın göğe çıkarılmasından sonra Romalılar Kudüs üzerine hücum ederek Yahudileri dağıttılar. Bir kısmını esir edip bir kısmını da öldürdüler. Kudüs´ü yağma ve tahrip ettiler. Bu suretle dağılan Yahudiler bir yerde toplanıp bir daha devlet kuramadılar. Her yerde hor ve zelil oldular perişan bir halde yaşadılar.

Bu durumda yaşayan Yahudiler 19. asrın sonlarına doğru devlet kurma çalışmalarına başladılar. Arz-ı mev´ut (vadedilmiş topraklar) üzerine devlet kurma çalışmaları ilk önce İngiltere´de görülür. 1848´de İngiliz hükumeti bir tamimle Filistin´deki konsoloslarını Yahudileri himayeye memur etti.

1870´te Yahudi faaliyetlerinin merkezi İngiltere´den Rusya´ya geçti. Siyonist hareketlerin başına geçen Theodor Herzl Filistin´de bir Yahudi devletinin kurulması için birçok çalışmalarda bulundu. Bunun gayesi bir Yahudi şirketi kurup vadedilmiş topraklar üzerine müstakil ve üç dört milyon Yahudiye yetecek genişlikte toprak satın almaktı. Herzl İngiltere gibi güçlü bir devleti arkasına alarak gayesine ulaşma çabasındaydı.

Herzl Yahudi devletinin ancak kutsal topraklar üzerinde kurulmasını istediğinden 1870 yılından itibaren Filistin toprakları üzerinde tarımsal yerleşme merkezleri teşkil etmeye başladılar. 1870-1896 yılları arasında Filistin´de on yedi tarım kolonisi kuruldu. Herzl devrin Osmanlı Sultanı İkinci Abdülhamid Han ile görüşerek ondan Filistin´de bir Aristokratik Cumhuriyet kurmak için izin istedi ve bazı tekliflerde bulundu. Bu teklifler ise şunlardı:

1. Yahudiler Osmanlılara bir harp üssü inşa edecekler.
2. Osmanlı Devletine büyük mali yardımda bulunacaklar.
3. Sultanın siyasetini Avrupa´da destekleyecekler.
4. Filistin´de kuracakları büyük üniversitede aynı zamanda Türk öğrencileri de okuyacak. Tahsil için Avrupa´ya gitmeye lüzum kalmayacaktı.

İkinci Abdülhamid Han devletin mali durumunun kötü olmasına rağmen bu teklifleri kabul etmedi ve tarih sayfalarına altın harflerle yazılması gereken şu cevabı verdi: "Newlinsky Efendi! Eğer Mr. Herzl senin benim arkadaşım olduğun gibi arkadaşın ise ona söyle bu meselede ikinci bir adım atmasın. Ben bir karış dahi olsa toprak satmam zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim bu Devleti kanlarını dökerek kazanmışlar ve yine kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan tekrar kanlarımızla örteriz. Benim Suriye ve Filistin alaylarımın efradı birer birer Plevne´de şehid düşmüşlerdir. Bir tanesi dahi geri dönmemek üzere hepsi muharebe meydanlarında kalmışlardır. Türk Devleti bana ait değildir. Türk milletinindir ve ben onun hiçbir parçasını veremem."

Bu cevaba karşılık Herzl gene Sultana birçok mektuplar yazmıştır. Fakat Sultan Herzl´in talep ve israrlarını kabul etmemiş hatta kat´i bir lisanla haberleşmeyi kesmiştir. 1908 Meşrutiyetinden sonra İttihat ve Terakki Partisine Yahudiler geniş bir şekilde nüfuz ettiler. 1909´da bu parti tarafından kurulan hükumette üç Yahudi nazır (bakan) bulunuyordu. 1914´te çıkartılan bir kanunla ekalliyet zümreleri toprak satın alabilecekti. Bu kanuna dayanarak; Yahudiler Filistin´de geniş araziler satın alıp üzerlerine tapuladılar. Hatta Yahudi nazırlarının tesirleriyle Sultan İkinci Abdülhamid´in Filistin´deki şahsına ait münbit araziler Yahudilere satıldı.

Birinci Dünya Savaşı Yahudilerin işine çok yaradı. İngiliz ve Fransızlar gizli bir anlaşma yaparak Yahudilere teminat verdiler. Osmanlı Devleti elbirliğiyle yıkılacak ve Filistin´de bir Yahudi Dev leti kurulacaktı. Bu vaadi alan Yahudiler Filistin´de Türkler aleyhine büyük bir casusluk faaliyetine giriştiler.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Ortadoğu´da İngiltere´ye dost bir devlet kalmamıştı. İngiliz menfaatleri bu bölgede bir dost devletin bulunmasını icap ettiriyordu. Filistin´de kurulacak bir Yahudi devleti bu boşluğu doldurabilecekti. Bundan dolayı 2 Kasım 1917´de İngiltere meşhur Belfor vaadini açıkladı. Birleşmiş Milletler Cemiyeti de 1920 yılında Filistin üzerinde İngiliz mandasını tanıdı. Bundan sonra kurulan bir Yahudi bürosu İngiltere nezdinde Yahudi haklarını temsil etmeye başladı. Sultan İkinci Abdülhamid Hanın kabul etmediği şartlar arasında bulunan bir üniversite 1925 yılında Skopus Dağında kurulmaya başlandı.

İngiltere´nin Belfor planını tatbike başlaması ile Araplar sömürgecilerin Filistin topraklarını çalıp siyonistlere teslim ettiklerini anladılar ve bunu müthiş şekilde protesto ettiler. 1929´da Kudüslü Araplar ile Yahudiler arasında on beş gün süren kanlı çarpışmalar oldu.

Bundan sonraki yıllarda Nazi Almanya´sının Yahudilere karşı soykırımına girişmeye başlamasıyla Filistin´e büyük bir Yahudi göçü başladı. Filistin´deki Araplar bu göçe karşı koyduklarından İngiltere Yahudi göçlerinin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine Sion´a bağlı Askeri Yahudi Teşkilatı Hagahan Filistin´e göç konusunda İngiltere´nin aldığı bu kısıtlayıcı kararı protesto amacıyla silahlı terör eylemlerine girişti. Filistin´e de gizli Yahudi göçleri düzenlemeye başladı.

İkinci Dünya Savaşınin müttefiklerin galibiyetiyle bitmesinden sonra Filistin meselesi son safhasına ulaşmıştı. İngiltere daha sonra Amerika´nın yardımını sağladıktan sonra Filistin meselesini Birleşmiş Milletlere götürüp meselenin çözülmesini istedi. Birleşmiş Milletler 1947 Kasımında Filistin´in biri Yahudi öteki Arap olmak üzere iki devlet arasında paylaşılmasına karar verdi. Kudüs şehrine ise Birleşmiş Milletler denetiminde milletlerarası bir bölge statüsü tanındı. Bu çözüm Arapları tatmin etmedi. Filistin iç savaşı başladı. 1948 yılı 14 Mayısında İngiliz mandasının sona ermesi üzerine David Ben Gurion bağımsız İsrail Devletinin kurulduğunu açıkladı.

İsrail Devleti kurulur kurulmaz; Mısır Ürdün Suriye Lübnan ve Irak orduları İsrail üzerine saldırıya başladılar. Böylece Birinci Arap-İsrail savaşı başlamıştı. Bu savaş bir yıl kadar sürdü. İsrail´in yetmiş beş bin kişilik bir ordusu olmasına rağmen beş Arap devletini yendi. Birleşmiş Milletlerin çabasıyla yapılan anlaşma sonunda İsrail toprakları çok genişlemişti.

Araplarla İsrail arasındaki gerginlik 1964 yılında tekrar yoğunlaştı. Bu yılda bir Filistin Kurtuluş Teşkilatı ve bu teşkilata bağlı bir ordu kuruldu. Teşkilat gerilla faaliyetlerine başladı. 1967 Nisanında Suriye ve İsrail arasında sınır bölgesinde sabotaj hareketlerinin artması ve Birleşmiş Milletler askerlerinin denetimlerinde bulunan Sina Yarımadasını terk etmeleri ve burada üslenen Mısır birliklerinin Şarmel Şeyhi işgal etmeleri üzerine 5 Haziran 1967´de savaş başladı. Çok kısa süren savaş Arap ülkelerinin mağlubiyeti ile sonuçlandı.

İsrail Kudüs´ün tamamını Sina Yarımadasının ve Suriye´nin güneybatı kesimini ele geçirdi. Çatışmalar sürekli devam etti. Ekim 1973´te Mısır birlikleri Süveyş Kanalındaki İsrail birliklerine sürpriz bir saldırı düzenleyerek yendi. Bu başarı askeri dengenin Arap ülkeleri lehine değiştiğinin bir işareti olarak yorumlandı.

1978 ve 1979 yılları arasında ABD´nin öncülüğüyle önemli bir derecede uzlaşma sağlandı. Bu uzlaşma Arap ülkelerinin büyük tepkilerine sebep oldu. Bu gün ise genelde Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki gerginlik hala devam etmektedir. 6 Aralık 1987´den bu yana hergün Filistinliler işgalci İsrail askerlerine karşı taş ve sopalarla mücadele vermekte ve işgale direnmektedirler.

1991´de meydana gelen Körfez Savaşı sırasında Irak İsrail´e çeşitli zamanlarda füze saldırısında bulundu ise de İsrail buna cevap vermedi. Bu savaş İsrail´in Ortadoğu´da ABD´nin liderliğinde meydana gelen yeni düzende kilit bir rol üstlendi. Rusya Federasyonu bu yeni durum üzerine 24 yıl sonra İsrail´le yeniden diplomatik ilişki kurdu. İsrail 1992´de 400 kadar Müslüman Filistinliyi sınırdışı etmesi üzerine ABD-İsrail ilişkileri bozuldu. ABD´nin baskısı ile buların bir kısmını geri almaya razı oldu.


Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkeler Tarihi: İsrail

Ülkeler Tarihi: İsrail konusu, Eğitim ve Öğretim / Tarih forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ülkeler Tarihi: Fas nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:43
Ülkeler Tarihi: Endonezya nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:42
Ülkeler Tarihi: Danimarka nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:41
Ülkeler Tarihi: Çin nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:40
Ülkeler Tarihi: A.B.D nimlahza Tarih 0 22-11-2010 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats